سخنگوی وزارت صمت :

مجوزی برای گرانی لوازم خانگی و شوینده ها صادر نشده است

اقتصاد100-قالیباف سخنگوی وزارت صمت از بازگشت ثبات به بازار لوازم خانگی تا پایان خرداد سال آینده خبر داد و گفت: درخواست های افزایش قیمت تولیدکنندگان لوازم خانگی و شوینده در ستاد تنظیم بازار در حال بررسی است.

 مجوزی برای گرانی لوازم خانگی و شوینده ها صادر نشده است

به گزارش گروه لوازم خانگی به نقل از بازار، اسفند که از راه می رسد قیمت کالاها هم شیب صعودی به خود می گیرد. از تولیدکنندگان پوشاک و مواد غذایی گرفته تا لوازم خانگی و شوینده همه و همه خواهان تغییر قیمت می شوند. در این میان وزارت صنعت، معدن و تجارت هر گونه تغییر قیمتی در بازار را غیر قانونی می داند اما گشتی در بازار از واقعیت های دیگری حکایت می کند. فعالین صنفی مدعی اند که بسیاری از تولید کنندگان عرضه را متوقف کرده و حاضر به فروش با قیمت های قبلی نیستند. برخی هم بی اعتنا به دستور العمل ها محصولات خود را با قیمت های جدید روانه بازار کرده اند.

این در حالی است که وزارت صمت تیر ماه سال جاری بعد از افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت لوازم خانگی اعلام کرده بود که فعلاً قیمت این محصول دستخوش تغییر نخواهد شد زیرا در صورت گرانی نه تنها بازار داخل بلکه بازار خارج هم از دست می‌رود. اما حالا حدود ۸ ماه بعد از گرانی های اخیر، بازهم دومینویی از افزایش قیمت در بین تولید کنندگان داخلی ایجاد شده و به نظر می رسد که بازار لوازم خانگی هم به سرنوشت بازار خودرو دچار شده است. با این وجود امید قالیباف سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنان تاکید می کنند که مجوزی برای افزایش قیمت صادر نشده و هر گونه تغییر قیمت تخلف بوده و با آنها برخورد می شود.

*بسیاری از کسبه بازار می گویند که تولیدکنندگان لوازم خانگی عرضه خود را متوقف کرده و برخی هم نسبت به افزایش قیمت محصولات خود اقدام کرده اند. آیا مجوزی در این خصوص صادر شده است؟

درخواست تولید کنندگان لوازم خانگی در حال بررسی بوده و چنانچه در ستاد تنظیم بازار مصوبه ای لازم را اخذ کنند، اجازه افزایش قیمت را خواهند داشت. در غیر این صورت هر گونه افزایش قیمت غیر قانونی است.

*آیا تا حالا مجوزی صادر شده و با درخواستی موافقت شده است؟

به هیچ وجه تا امروز مجوزی برای گرانی صادر نشده و فقط درخواست های تولیدکنندگان در ستاد تنظیم بازار در حال بررسی است. بر همین اساس تولید کنندگان باید محصولات خود را بر اساس قیمت های مصوب تنظیم بازاری قبلی عرضه کنند در غیر این صورت با متخلفین برخورد خواهد شد.

*در مواد شوینده چطور؟ آیا با درخواست افزایش قیمت ها موافقت شده است؟

در این محصولات هم شرایط همین گونه بوده و هیچ مصوبه ای برای افزایش قیمت صادر نشده است.

انتهای پیام / 

منبع : تحلیل بازار

وبگردی

ارسال نظر

 
.