مزایای خرید حلقه نامزدی با سنگ با الماس طبیعی

طلا و جواهر اقتصاد 100: جایگزین های زیادی برای الماس وجود دارد که در سال های اخیر به بازار آمده است، و در برخی موارد مردم می توانند از آنها به عنوان “جعلی” ، “مصنوعی” یا “شبیه سازی شده” (“fake,” “synthetic” or “simulated.”) یاد کنند. با توجه به مؤسسه گوهرشناسی آمریکا یا GIA، الماس های ساخته شده در آزمایشگاه گاهی اوقات به عنوان ” الماس ساخته شده توسط انسان یا مصنوعی” (man-made or synthetic diamonds) نیز شناخته می شوند. ما در این مقاله به این پرسش پاسخ می دهیم که الماس مصنوعی چیست و تفاوت آن با الماس طبیعی چیست.

مزایای خرید حلقه نامزدی با سنگ با الماس طبیعی
 
در حالی که الماس های شبیه سازی شده (شبه الماس ها)، سنگ هایی هستند که فقط شبیه الماس هستند، مانند زیرکونیا مکعب، یاقوت کبود سفید، مونزانایت، زیرکون، اسپینل و گارنت مصنوعی (cubic zirconia, white sapphire, moissanite, zircon, spinel, and synthetic garnet) . سنگ هایی که به الماس شباهت دارند به سه گروه دسته ‌بندی می‌شوند:
 

1. گوهرهای طبیعی

یاقوت (Ruby) بی‌رنگ تا رنگی، لعل (Spinel) بی‌رنگ تا زرد و صورتی ، زیرکن طبیعی (Zircon)، توپاز (Topaz)، بریل (Beryl) ، دانبوریت (Danburite) و مویزانایت (Moissanite) که در طبیعت بسیار نادر است.

2. گوهرهای مصنوعی

یاقوت (Ruby) مصنوعی بی‌رنگ تا رنگی، لعل (Spinel) مصنوعی بی‌رنگ تا زرد و صورتی، روتایل مصنوعی (Rutile)، مویزانایت (Moissanite) شبیه‌ترین شبه الماس به الماس.

3. گوهرهای دست‌ساز

سی‌زی (CZ) کیوبیک زیرکنیای مصنوعی، جی‌جی‌جی (GGG)، یگ (YAG)، فبیلایت (Fabulite)، شیشه  دست‌ساز (Man Made Glass)

آیا الماس آزمایشگاهی همان الماس مصنوعی است؟

الماس آزمایشگاهی الماس مصنوعی نیست. الماسهای پرورش یافته در آزمایشگاه شبیه یک الماس طبیعی هستند. آنها دارای خواص مشابه الماس های طبیعی هستند، تنها تفاوت آنها این است که در آزمایشگاه بوجود آمده اند، در حالی که الماس طبیعی در زمین شکل می گیرد. الماس مصنوعی جایگزین الماس طبیعی و آزمایشگاهی است. موارد رایج می تواند شامل اسپینل و زیرکونیا مکعبی باشد، یعنی در دو دسته گوهرهای مصنوعی و دست ساز که در بالا در دسته شبه الماس ها به آنها اشاره کردیم.

الماس طبیعی “natural diamond”چیست؟

یک الماس طبیعی از کربن ساخته شده است و سخت ترین ماده طبیعی شناخته شده روی زمین است. الماس های طبیعی طی یک تا سه میلیارد سال، حداقل 85 مایل زیر گوشته زمین در شرایط طبیعی با فشار بسیار بالا و درجه حرارت بالا ایجاد می شوند. هنگامی که یک الماس در این شرایط زیرزمینی ایجاد شد، از طریق سنگ مذاب به سطح زمین می آید، در آنجا استخراج، تصفیه و تبدیل به جواهرات زیبا می شود یا برای اهداف صنعتی استفاده می شود.

الماس آزمایشگاهی “lab diamond” چیست؟

الماس آزمایشگاهی یا دست ساز در شرایط بسیار مشابه با فشار بسیار بالا و درجه حرارت بالا ساخته می شود. ابتدا یک دانه الماس برای شرایط سخت در محیط آزمایشگاه انتخاب می شود. پس از چند هفته، دانه الماس به یک الماس راف کامل متبلور می شود. پس از اتمام کار، برش داده شده و صیقل داده می شود. نتیجه نهایی، یک الماس با خواص شیمیایی و نوری یک الماس طبیعی است.

الماس های آزمایشگاهی در مقابل الماس های شبیه سازی شده

به غیر از گوهرهای طبیعی که شبیه الماس هستند، الماس های شبیه سازی شده الماس های طبیعی واقعی نیستند، زیرا یا ساخته شده اند یا از نظر شیمیایی تغییر کرده اند. الماس های شبیه سازی شده می توانند شامل زیرکونیای مکعبی، یاقوت سفید، مویزانایت، زیرکون، روتایل، اسپینل و گارنت مصنوعی (cubic zirconia, white sapphire, moissanite, zircon, rutile, spinel, and synthetic garnet) باشند. در حالی که الماس های پرورش یافته در آزمایشگاه با همان ویژگی های فیزیکی و شیمیایی که الماس طبیعی دارد ایجاد می شوند. با این حال، آنها توسط انسان ایجاد شده اند و در طبیعت ساخته نشده اند. با وجود اینکه الماس های شبیه سازی شده از نظر شیمیایی برعکس الماس های طبیعی هستند و الماس های آزمایشگاهی در طبیعت وجود ندارند، نکته مثبت این است که الماس های آزمایشگاهی و شبیه سازی بسیار ارزانتر هستند و دارای ویژگی های نوری الماس هستند.

راه های تشخیص برخی از سنگ هایی که به الماس شباهت دارند نسبت به الماس:

یک شبه الماس طبیعی است که فرقش با الماس در سختی پایین آن، خط و خش و پریدگی‌های زیاد آن است.

Zircon- به طور طبیعی وجود دارد ولی بسیار کمیاب است. نوع مصنوعی آن دارای هاله ای از رنگ زرد است، ولی نه به خوبیRutile- الماس و سختی پائین دارد همانند الماس است ولی از الماس سنگین‌ تر است.

YAG براقیت بیشتری نسبت به GGG- وارد بازار جهانی شد. از الماس بسیار سنگین‌تر و سختی پائین‌تری  1970یک شبه ‌الماس مدرن بشمار می‌رود و در سال  CZ-دارد.

تفاوت های زیرکنیوم، زیرکن و کیوبیک زیرکنیا با الماس در چیست؟

زیرکنیوم عنصر Zr است، زیرکن یک کانی طبیعی با سیستم تتراگونال و فرمولش ZrSiO4 یعنی سیلیکات زیرکنیوم و در طبیعت بوجود میآد و کیوبیک زیرکنیا یک کانی است که در آزمایشگاه درست میشه و Man Made است و فرمولش ZrO2 یا همان اکسید زیرکنیوم است و جایگزین الماس رایج ترین و ارزانترین با شباهت زیاد با الماس، همین سی‌زی (CZ) یا کیوبیک زیرکنیای مصنوعی است و جالب است بدانید که سختی آن بالاتر از زیرکن طبیعی است. الماس نه تنها سخت‌تر از گوهرهای طبیعی است بلکه سخت‌تر از تمام شبه الماس ها بوده و به دلیل سختی بالا، اتصال صفحات تیز داشته و صفحات آن به خوبی صیقل می‌خورند. در سنگهایی که به الماس شباهت دارند اتصال صفحات گردتر بوده و با استفاده مکرر دچار خط و سائیدگی می‌شوند. سنگ هایی که به الماس شباهت دارند از الماس سنگین ‌تر هستند. سنگ هایی که به الماس شباهت دارند هیچ کدام ساختمان شیمیائی و فیزیکی همانند الماس نداشته و تنها از نظر ظاهری با الماس مشابهند.

مزایای الماس طبیعی

خرید الماس طبیعی برای حلقه نامزدی مزایای متعددی دارد که عمده آنها عبارتند از:

1. ارزش الماس طبیعی معمولاً با گذشت زمان با تورم افزایش می یابد. هرچه الماس بزرگتر باشد کمیاب تر است و این معمولاً منجر به سرمایه گذاری خوبی می شود. همین امر برای یافتن الماس با وضوح بالا و رنگ گرید عالی صدق می کند.

2. الماس های طبیعی سال ها بیشتر از الماس های آزمایشگاهی خریداری و مورد معامله قرار گرفته اند و قیمت آنها را در طول زمان ثابت نگه داشته است.

3. علاوه بر این، الماس های طبیعی که ممکن است سریعتر ارزش خود را پیدا کنند، شامل رنگ های فانتزی مانند الماس زرد قناری است که درجه سرمایه گذاری محسوب می شوند. اگر به دنبال سرمایه گذاری عالی بر روی الماس هستید، کمیاب ترین الماس طبیعی قرمز است. رنگ صورتی و آبی نیز از نظر ارزش در رتبه بالاتری در نظر گرفته می شوند.

مزایای خرید الماس های پرورش یافته آزمایشگاهی چیست؟

این الماس های ساخته شده توسط انسان هستند که با استفاده از فرآیندهای تکنولوژیکی پیشرفته در محیط های آزمایشگاهی کنترل شده ساخته شده اند. خرید الماس آزمایشگاهی مزایایی دارد که بسیاری از آنها عبارتند از:

1. شرایط آزمایشگاهی شبیه الماس های طبیعی است که میلیون ها سال طول می کشد تا در داخل زمین شکل بگیرد. بنابراین، نتیجه همان خواص شیمیایی و نوری یک الماس طبیعی است.

2. به دلیل جایگزینی که دانشمندان در مورد الماس های دست ساز ارائه می دهند، یک زنجیره تأمین کوتاهتر از نظر ورود الماس به دست مصرف کننده وجود دارد. این امر هزینه مصرف کننده نهایی را کاهش می دهد. بنابراین، الماس های پرورش یافته در آزمایشگاه جایگزینی مقرون به صرفه برای نمونه طبیعی ارائه می دهند.

3. تکنسین های آزمایشگاه دائماً دما و فشار را برای رشد دانه های الماس آزمایشگاهی تحت نظر دارند. بنابراین، رشد این نوع سنگ ها صدها سال طول نمی کشد. این امر به خریداران الماس آزمایشگاهی امکان می دهد تا گزینه های زیادی برای انتخاب داشته باشند.

4. آزمایشگاه به معنی تأثیر کمتر بر محیط زیست است، به این معنی که الماس از دست های کمتری عبور می کند. یک زنجیره تأمین کوتاهتر می تواند شفافیت بیشتری را در مورد ایجاد الماس شما تضمین کند.

تفاوت دوام الماس طبیعی و مصنوعی

الماس طبیعی ممکن است در طول زمان دوام بیشتری نسبت به سنگ های دیگر داشته باشد. از آنجا که آنها در مقیاس سختی Mohs نمره 10 می گیرند، یک انتخاب ایده آل برای استفاده روزمره هستند. از آنجا که هر روز حلقه نامزدی استفاده می شود، در بیشتر موارد، الماس طبیعی بدیهی ترین انتخاب است. با این حال، الماس آزمایشگاهی نیز یک انتخاب عالی است، زیرا در مقیاس سختی Mohs 9.25 امتیاز دارند. الماس های طبیعی و آزمایشگاهی با دوام ترین سنگ هایی هستند که یک زن می تواند روی انگشت خود بپوشد.

صدور گواهینامه GIA برای الماس های طبیعی و آزمایشگاهی

GIA (موسسه گوهرشناسی آمریکا) در سال 1931 تأسیس شد و به عنوان مرجع جهانی در زمینه الماس های معتبر شناخته می شود. GIA یک موسسه غیر انتفاعی است که اطمینان می دهد که هر گزارشی از یک الماس دقیق است و منشاء آن (طبیعی یا غیر طبیعی)، درمان هایی که ممکن است بر روی سنگ انجام شده است را مشخص کرده و  4Csالماس را مشخص می کند. GIA اولین مقام در صنعت الماس در سراسر جهان است و بی طرفانه تلقی می شود. یافتن الماس های دارای گواهی GIA کمتر از 0.20 قیراط کار دشواری است، اما خرید انگشتر نامزدی طبیعی دارای گواهی GIA یکی از راه های اطمینان از این است که می دانید دقیقاً چه می خرید.

صدور گواهینامه IGI برای الماس های طبیعی و آزمایشگاهی

مؤسسه بین المللی گوهر شناسی (IGI) در سال 1975 تأسیس شد و اکنون مقر آن در سراسر جهان است. آزمایشگاه مستقل، سنگ ها و جواهرات رنگی را همراه با الماس های پرورش یافته در آزمایشگاه با دقت مورد مطالعه قرار می دهد تا صحت آن را تشخیص دهد. هنگام خرید الماس، اکثر مردم فقط می دانند چه چیزی برای چشم غیر مسلح جذاب است و چه چیزی کمتر. آنچه بسیاری از مصرف کنندگان طلا و جواهر متوجه نمی شوند این است که زمان و تجزیه و تحلیل زیادی در انتخاب الماس هایی که باید از بین آنها انتخاب کنند، انجام شده است. متخصصان الماس از سیستمی موسوم به IGI (موسسه بین المللی گوهرشناسی) برای برچسب گذاری دقیق و طبقه بندی الماس های با ارزش بازار استفاده می کنند.

گواهینامه الماس GIA یا  IGI کدام بهتر است؟

در حالی که گواهینامه های GIA و IGI معتبر هستند و توسط آزمایشگاه های برجسته پشتیبانی می شوند، استفاده گسترده تری از گواهینامه های GIA در صنعت الماس طبیعی و در بین جواهرسازان وجود دارد. با این حال، GIA و IGI بر اساس اصول اولیه و ویژگی های الماس هستند. بنابراین، به هر دو می توان برای ارائه ارزیابی صادقانه از الماس اعتماد کرد.

شناسایی الماس های طبیعی و آزمایشگاهی

هنگامی که صحبت از شناسایی به میان می آید، الماس های ساخته شده توسط بشر مواردی دارند که ممکن است به شما در تشخیص طبیعی بودن یا نبودن آنها کمک کند. ابتدا، یک آزمایش جالب هدایت حرارتی است. الماس طبیعی نیمه رسانایی حرارتی دارد و در برابر گرما واکنش نشان می دهد، ولی برخی از الماس های آزمایشگاهی چنین خاصیتی ندارند. در آزمایشگاه، آنها اغلب بسیار بی رنگ می شوند، بنابراین بسیار سفید به نظر می رسند تا نور را جذب کرده و درخشش را بهینه کنند. در نهایت، قیمت همه چیز را بیان می کند. اگر قیمت آنها بسیار خوب باشد (تا 75 درصد کمتر از قیمت الماس طبیعی)، پس سیگنالی خواهید داشت که به شما خواهد گفت الماس طبیعی نیست.

این که یک الماس طبیعی، آزمایشگاهی یا شبیه سازی شده را انتخاب کنید، همه چیز به ترجیح شخصی شما بستگی دارد. آنچه مهم است داشتن یک الماس دارای گواهی گوهرشناسی معتبر است تا بدانید برای چه چیزی، چه هزینه ای پرداخت می کنید.

درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

وبگردی

ارسال نظر

 
.