دور دوم تعدیل نیرو در متا آغاز شد – پایان کار 13 درصد از نیروی کار

اقتصاد ۱۰۰ - متا با ادامه تلاش‌های خود با عنوان “تجدید ساختار” هزاران کارمند دیگر را اخراج می‌کند. در نوامبر (آبان) گذشته بود که مارک زاکربرگ اقدام به اخراج هزاران نیروی کاری کرد.

به گزارش گروه دانش و فناوری به نقل ازسخت افزارمگ ،مارک زاکربرگ شخصاً از طریق صفحه فیس بوک خود دور دیگری از اخراج کارکنان را اعلام کرد. متا از نوامبر گذشته که حدود 11،000 موقعیت شغلی را حذف کرد، در میانه تلاش‌های خود برای بازسازی ساختار شرکت بوده است. اما حالا با وجود گذشت چند ماه از دور اول اخراج‌ها آقای مدیرعامل می‌گوید که این بار شرکت به دنبال حذف 10،000 کارمند دیگر است که حدود 13 درصد از کل نیروی کار آنها را تشکیل می‌دهد.

هر دو دور تعدیل نیرو به دنبال دوره‌ای از استخدام‌های کنترل نشده در طول همه‌گیری بود که در آن استفاده از اپلیکیشن‌های اینستاگرام و فیس‌بوک افزایش چشمگیری داشت. از اول آوریل 2020 (فروردین 1399) تا اخراج در نوامبر گذشته، متا نزدیک به 40،000 کارمند جدید استخدام کرد و نیروی کار خود را بیش از 81 درصد افزایش داد.

دور دوم تعدیل نیرو متا

متا قصد دارد این تعدیل نیروهای فعلی را به سه مرحله تقسیم کند تا شرکت یک دوره‌ی گذر نرم و آهسته را تجربه کند. از آنجایی که تعداد کارمندان این شرکت در حال کاهش است، پس طبیعتا نیاز کمتری به استخدام‌کنندگان فعال وجود دارد، بنابراین متا از فردا ابتدا کار خود را با کاهش استخدام آغاز خواهد کرد. در ماه آوریل (فروردین) موقعیت‌های فناوری و در اواخر ماه می (خرداد) نقش‌های تجاری را حذف خواهد کرد.

علاوه بر شروع دور دوم تعدیل نیرو، متا حدود 5،000 آگهی شغلی فعلی را حذف کرد و قصد دارد چندین پروژه بدون نام با «اولویت پایین‌تر» را لغو کند. علاوه بر این، زاکربرگ اشاره کرد که این شرکت نرخ استخدام خود را کاهش خواهد داد.

بر اساس یک پرونده به نام 8-K در کمیسیون بورس و اوراق بهادار، این شرکت انتظار دارد که این کاهش حدود 3 میلیارد دلار از کل هزینه‌های جاری شرکت را برای سال 2023، از جمله 3 تا 5 میلیارد دلار “مربوط به هزینه‌های تجمیع تسهیلات و اخراج و سایر هزینه‌های پرسنل را کاهش دهد.”

متا می‌خواهد تا تابستان امسال تجزیه و تحلیل آزمایش کار هیبریدی اخیر خود را برای ارزیابی کارایی آن به پایان برساند و انتظار دارد تا پایان سال حرکت خود را به یک ماشین سبک‌تر تکمیل کند. پس از تجدید ساختار، شرکت توقف استخدام و انتقال را لغو خواهد کرد.

علیرغم این تعدیل نیروها، زاکربرگ همچنان به برنامه‌های متاورس خود امیدوار است و به همین دلیل هدست Quest 3 هنوز در مسیر عرضه در سال 2023 است. این شرکت همچنین چندین محصول آینده AR و VR را برنامه‌ریزی می‌کند، از جمله چندین مجموعه عینک AR که به طور آزمایشی بین سال های 2024 و 2028 عرضه می شود.

آقای مدیرعامل به طور غیرمستقیم این کاهش‌ها را بر عهده هیئت مدیره فدرال رزرو به دلیل افزایش نرخ بهره که منجر به یک اقتصاد “لاغرتر” می‌شود، انداخته است. او همچنین تغییر ساختار را به “بی ثباتی ژئوپلیتیکی” و افزایش مقررات نسبت داد و به طور غیرمستقیم هشدار داد که ممکن است موارد بیشتری در راه باشد.

دور دوم تعدیل نیرو متا

در این مرحله، من فکر می‌کنم که باید خود را برای این احتمال آماده کنیم که این واقعیت جدید اقتصادی برای سال‌های متمادی ادامه پیدا کند. نرخ‌های بهره بالاتر منجر به ضعیف‌تر شدن اقتصاد می‌شود، بی‌ثباتی ژئوپلیتیکی بیشتر منجر به نوسانات بیشتر می‌شود و افزایش مقررات منجر به کاهش رشد می‌شود. و هزینه های نوآوری را افزایش داد. با توجه به این چشم انداز، برای اطمینان از موفقیت، باید کارآمدتر از کاهش تعداد کار قبلی خود عمل کنیم.”

به طور کلی مجموع کاهش تعداد کارکنان از نوامبر تا به امروز برابر با نیمی از کارکنانی است که در طول دوران استخدام‌های بی‌ضابطه ناشی از بیماری همه‌گیر برای متا اتفاق افتاده است. با توجه به اینکه چشم انداز اقتصادی قبل از سال 2020 بسیار بهتر بود، اگر سلامت کلی اقتصاد بهبود نیابد، ممکن است “تجدید ساختار” بیشتری رخ دهد.

به هر حال نیروهای باقی مانده نیز با مشاهده روند تعدیل نیرو مجبورند با فشار و استرس بیشتری برای نشان دادن کارآیی خود به کارشان ادامه دهند. از سوی دیگر با توجه به اعلام ورشکستگی از سوی بانک سیلیکون ولی ممکن است در آینده شاهد تاثیر آن بر روی شرکت‌های فناوری محور و بدتر شدن شرایط باشیم.

انتهای پیام

وبگردی

ارسال نظر

 
.