در کدام کشور اروپایی بیش از آمریکا حقوق می دهند؟

اقتصاد 100- کسانی که در کار آموزش هوش مصنوعی‌ هستند سال گذشته در آمریکا به طور متوسط 300 هزار دلار حقوق گرفته‌اند، که این میزان در میان همتایان اروپایی‌اشان دست‌نیافتنی می‌نماید. آن‌هایی که در اروپا به فعالیت مشابهی مشغول هستند، در مدت مشابه از ۴۰ هزار یورو در آلمان هلند تا ۱۰۰ هزار یورو در سوئیس حقوق گرفته‌اند.

در کدام کشور اروپایی بیش از آمریکا حقوق می دهند؟

با این‌ حال، این همه ماجرا نیست. میانگین درآمد سال گذشته در آمریکا ۵۹ هزار و ۲۲۸ دلار (کمی بالاتر از ۵۴ هزار یورو) بوده است. اما در بیش از ۱۲ کشور اروپایی از جمله سوئیس، ایسلند، لوکزامبورگ، نروژ، بلژیک، اتریش، آلمان، هلند، دانمارک، فنلاند، سوئد، ایرلند و فرانسه درآمد خالص بالاتر از آمریکا بوده است.

بنابر آخرین آمار یورواستات، درآمد در اتحادیه اروپا  و منطقه یورو چهاردرصد افزایش پیدا کرده است.

سوئیس

براساس داده‌های سال ۲۰۲۲ یورواستات، شاغلان در سوئیس با درآمد متوسط سالیانه ۱۰۶ هزار و ۸۳۹ یورو بالاترین درآمد را داشته‌اند.

حقوق‌ها در سوئیس به دلایل مختلفی از بقیه کشورهای اتحادیه اروپا بالاتر است. نخست این که، مالیات بر حقوق در سوئیس در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی پایین‌تر است. شاغلان در این کشور تنها ۱۸.۶ درصد از حقوق ناخالص خود را به عنوان مالیات پرداخت می‌کنند که این در مقایسه با متوسط ۲۴.۹ درصدی کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی بسیار پایین‌تر است.

به بیان دیگر مالیات‌دهندگان سوئیسی ۸۱ درصد از درآمد ناخالص خود را به خانه می‌برند، حال آن‌که این میزان در دیگر کشورعای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی ۷۵ درصد است.

شرایط حتی برای کسانی که در سوئیس صاحب فرزند هستند بهتر هم می‌شود. شاغلان متاهل که دو فرزند دارند به لطف مزایای مرتبط به کودکان و معافیت‌های مالیاتی تنها ۶ درصد از درآمد ناخالص خود را به عنوان مالیات پرداخت می‌کنند. این میزان در دیگر کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی ۱۴ درصد است.

بخش مالی سوئیس همچنین بسیار قدرتمند است. در ماه مارس مجموع سپرده‌ها در بانک‌های این کشور بیش از دو هزار میلیارد دلار (۱.۸ هزار میلیارد یورو) گزارش شد. در نتیجه تقاضا برای استخدام متخصصان مالی در این کشور بسیار بالا است و شاغلان در این حوزه می‌توانند سالانه بیش از ۱۰۰ هزار یورو درآمد کسب کنند.

ایسلند

به‌رغم بحران مالی سال ۲۰۰۸ که سبب ورشکستگی سه بانک خصوصی اصلی کشور، افزایش نرخ بیکاری و کاهش ارزش پول ملی شد، شاغلان در این کشور اکنون یکی از بالاترین دستمزد‌ها را در اروپا دارند.

بنابر آمار یورواستات، میانگین حقوق در ایسلند برابر ۸۱ هزار و ۹۴۲ یورو است. این مهم تا حد زیادی در نتیجه توافقنامه‌های کاری سال ۲۰۱۹ به دست آمده است. بر اساس این توافقنامه‌ها دستمزد شاغلان با تورم این کشور به تعادل رسید.

لوکزامبورگ

مفهوم پرداخت هزینه زندگی به مردم موضوع جدیدی نیست. میزان حداقل دستمزد در لوکزامبورگ هر دوسال یک بار مورد بازنگری قرار می‌گیرد، همین امر باعث می‌شود که حقوق و هزینه‌های زندگی در کنار کمک‌هزینه‌های دولتی سالانه به یک تعادل نسبتا ثابت برسند.

علاوه بر این متوسط حقوق در لوکزامبورگ سالیانه ۷۹ هزار و ۹۰۳ یورو است. در این کشور نیز بخش مالی بسیار قدرتمند است و کارکنان این بخش از مزایای بسیار خوبی نیز برخوردارند.

نروژ

مردم کشورهای اسکاندیناوی به طور معمول خوشحال‌ترین مردم جهان‌ هستند. حال آن‌که نروژی‌ها می‌توانند از بقیه همسایه‌هایشان خوشحال‌تر هم باشند، زیرا که میانگین حقوق دریافتی آن‌ها در مقایسه با دیگر کشورهای اسکاندیناوی و همچنین ایالات متحده بالاتر است.

نروژ همچنین قوانین بسیاری را برای برابری جنسیتی در محیط کار به تصویب رسانده و نخستین کشوری است که قانون ۶۰ به ۴۰ را در مورد جنسیت ترکیب اعضای هیات مدیره تصویب کرده است.

اگرچه مالیات بر درآمد در نروژ ۲۸ درصد و بالاتر از مالیات ۲۵ درصدی دیگر کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی است، اما حقوق میانگین سالیانه ۷۴ هزار و ۵۰۶ یورو است.

این امر عمدتا به استانداردهای بالای آموزشی در کنار فرهنگ برابر مالی میان شاغلان باز می‌گردد. در نتیجه کسانی که در مشاغلی که نیاز به مهارت خاصی ندارند، فعالیت می‌کنند، تنها کمی کمتر از شاغلان در فعالیت‌های حرفه‌ای حقوق می‌گیرند.

منبع:ایران جیب

وبگردی

ارسال نظر

 
.

اخبار سلامت

سینما در سینما