پیش‌بینی معاون اسبق بانک مرکزی از نوسان دوباره نرخ ارز/ دولت رئیسی دلار55000تومانی را دوست دارد

سید کمال سیدعلی گفت: نوسان دوباره نرخ ارز با توجه به میزان رشد نقدینگی و حچم تورم ریالی دور از ذهن نیست.

پیش‌بینی معاون اسبق بانک مرکزی از نوسان دوباره نرخ ارز/ دولت رئیسی دلار55000تومانی را دوست دارد

 معاون اسبق ارزی بانک مرکزی در گفتگو با اقتصاد 100 با تاکید بر اینکه بالا رفتن تورم ریالی نوسان قیمت ارز و تضعیف پول ملی را گریزناپذیر کرده است، گفت: متاسفانه دولت سیزدهم نتوانسته است نرخ تورم را مهار کند و تورم برای چندمین سال متوالی همچنان بالاتر از 45 درصد است و در نتیجه انتظار برای ثبات نرخ ارز معنایی جز سرکوب نرخ ارز و از بین رفتن منابع ارزی در کشور ندارد .

 وی حرکت اخیر دلار را در این راستا ارزیابی کرد و گفت: نرخ دلار حرکت خود را از محدوده 51 هزار تومان آغاز کرد و به نزدیکی 60 هزار تومان نیز رسید اما پس از حرکت اصلاحی، در محدوده 55 هزار تومان ایستاده است، یعنی سه تا چهارهزار تومان بیشتر از مبدا اولیه و این نشان می‌دهد سیاستگذار نیز خود به تعدیل نرخ ارز اندیشیده و از ان استقبال می‌کند.

 وی با اشاره به اینکه پیش از این نیز یک بار قیمت ارز به نزدیکی شصت هزار تومان رسید اما دوام نداشت، گفت: اقتصاد ایران تاب تحمل دلار شصت هزار تومانی را ندارد، قدرت خرید در اثر رسیدن دلار به این نرخ چنان کاهش یافت که اقتصاد دوباره خود را با شرایط جدید تطبیق داد .

 وی ضمن هشدار جدی نسبت به تداوم تورم در ایران گفت: دولت باید تلاش خود را به جای سرکوب نرخ ارز، بر مهار تورم بگذارد چرا که این تورم توان اقتصادی مردم را تخلیه می‌کند.

 

وبگردی

ارسال نظر

 
.
باز