هیچ یک از شرکت های طرف قرارداد با پتروپالایش اصفهان سفارشی نیستند

اقتصاد 100 - مدیر تامین و تدارکات کالای هلدینگ پتروپالایش اصفهان درگفتگو با روابط عمومی عنوان کرد:هیچ یک از شرکت های طرف قرارداد با پتروپالایش اصفهان سفارشی نیستند. از راه اندازی گمرگ اختصاصی تا ساخت مدرنترین و بزرگترین انبار تامین کالای کشور در پترو پالایش اصفهان تامین اکثر کالاهای مورد نیاز هلدینگ پتروپالایش اصفهان از تولید کنندگان داخلی انجام می شود و ما دراین زمینه از تولیدات داخلی رضایت کامل داریم.

هیچ یک از شرکت های طرف قرارداد با پتروپالایش اصفهان سفارشی نیستند

مدیر تامین و تدارکات کالای هلدینگ پتروپالایش اصفهان در گفتگو با روابط عمومی و بین‌الملل هلدینگ پتروپالایش اصفهان به این مسأله اشاره داشت که در این واحد حدود۱۰۰نفر نیرو از بانوان و آقایان فعالیت دارند که حضور فعال بانوان در زمینه برنامه ریزی و سفارش گذاری و تامین کالا و برقراری ارتباط با تولید کنندگان قطعات مورد نیاز برای پتروپالایش اصفهان از نکات کلیدی این شرکت به شمارمیرود‌.

مسعود متولی ،با اشاره به اینکه تامین اکثر کالاهای مورد نیاز پالایشگاه اصفهان از تولید کنندگان داخلی انجام می شود و ما دراین زمینه از تولیدات داخلی رضایت کامل داریم افزود: در بحث تولید کاتالیست های مورد نیاز در پالایشگاه اصفهان که از تولیدات شرکت های دانش بنیان داخلی استفاده می کنیم کیفیت این محصولات بقدری توسط شرکت های داخلی و دانش بنیان بالا است که حتی بهتر از نمونه های خارجی است.

برای تاخیر در اجرای قرادادهای تامین قطعات در پتروپالایش هیچ یک از تولیدکنندگان جریمه نشده اند

وی با اشاره به اینکه ۱۰۰درصد قطعات فلزی پالایشگاه اصفهان از شرکت های داخلی تامین می شود افزود: کلیه پیچ و مهره ها ، آب بندی های فلزی، فلنج ها، لوله و شیرآلات فلزی و کابل های برق و ابزاردقیق و غیره از محصولات داخلی است.

وی با اشاره به اینکه در ۸_۹سال اخیر هیچ یک از شرکت های داخلی که با ما همکار بوده اند، برای تاخیر در اجرای قراداد جریمه نشده اند افزود: پتروپالایش اصفهان در راستای حمایت از تولید کنندگان داخلی  تعامل و هم افزایی بسیار خوبی با شرکت های تامین کننده داشته ایم، به گونه ای که حتی به شرکت طرف قرارداد که در واقع شرکا تجاری محسوب میشوند   مشاوره های فنی و مهندسی نیز ارایه می کنیم .این هم افزایی تا جایی بوده که اگر شرکتی تاخیر در اجرای قرار داد داشته باشد با او جلسه حضوری برگزار نموده و همکاری و تعامل می کنیم .

متولی تصریح کرد: مدیر عامل هلدینگ پتروپالایش اصفهان جناب آقای دکتر قدیری نیز بر تعامل با شرکت های تولید کننده داخلی و استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای تامین نیازهای پترو پالایش اصفهان تاکید بسیار داشته اند به گونه ای که با دستور ایشان حتی تا سقف  ۵۰ تا ۷۰ درصد پیش پرداخت  قرارداد به شرکت های تامین کننده و طرف قرارداد پرداخت میشود تا شرکت مذکور علاوه بر سرعت بخشی در تامین قطعات ،نگران نوسانات قیمت نباشند .

مدیر تامین و تدارکات کالای هلدینگ پتروپالایش اصفهان، با اشاره به اینکه برای تامین مواد شیمیایی و کاتالیست ها تیم متخصصی از بانوان و آقایان در این زمینه فعالیت دارند افزود: کاتالیست یک ماده شیمیایی بسیار مهم در تولید بنزین و تداوم تامین انرژی کشور است که متخصصان داخلی تاکنون به خوبی از عهده تامین و ساخت این ماده شیمیایی برآمده اند.

متولی با اشاره به اینکه فرآیند تامین کالا و خدمات در شرکت های صنعتی بسیار مشکل است افزود: از مهمترین اقداماتی که در دولت سیزدهم برای آشنایی و تامین نیازهای صنعت نفت صورت گرفت ،برگزاری نمایشگاه نفت،گاز و پتروشیمی در شهرهای مختلف است که همه تولیدکنندگان فعال دراین بخش صنعتی در این نمایشگاه حضور دارند ومحصولات خود را عرضه کنند.

با مهندسی معکوس قطعات خاص در پتروپالایش اصفهان ساخته می شود

وی ادامه داد: پتروپالایش اصفهان نیز بوسیله کارشناسان زبده و بررسی نیازمندی های هربخش تیم های مجزا در زمینه های مکانیک،ابزاردقیق،شیمایی وغیره قرار داده و بهترین شرکت ها را برای تامین قطعات شناسایی و سپس وارد مرحله عقد قرار داد می شویم.

وی بیان داشت: در مواردی نیز که در  شرکت  قطعات نمونه  مورد نیاز  برای تامین یا ساخت برخی از قطعات وجود ندارد با مهندسی معکوس اقدام به ساخت قطعات در پتروپالایش نمودیم و در این مسیر نیز برای ساخت تجهیزاتی که نیاز مند کمک های خارجی بودیم بی نیاز شدیم .

وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۰۰درصد قطعات فلزی مورد نیاز پتروپالایش اصفهان از داخل کشور تامین می شود افزود: در مورد تامین مواد شیمیایی نیز ۹۰درصد نیازها از شرکت های داخلی تامین می شود و برای تجهیزات ابزار دقیق به دلیل اینکه تخصص های خاصی و ویژه ای دارند ؛ سرمایه گذاری کمتری انجام شده اما ما بازهم برای این موارد راه حل داریم و با تشکیل تیم های حرفه ای، همکاری بخش مهندسی و مشورت های سازم.

متولی ،درباره رویکرد  تامین نیازهای پتروپالایش اصفهان از صنایع داخل استان اصفهان توضیح داد: تلاش ما این است که تا جایی که امکان دارد نیازهایشان را از داخل صنایع و شرکت های مستقر در استان اصفهان تامین کنیم در این رابطه هم ارتباطات خوبی با شهرک رازی شهرضا،شهرک های صنعتی  نجف آباد و  خمینی شهر داریم اما بالاخره ظرفیت صنایع داخل استان محدود است و ما ناگزیریم که برخی از نیازها را از شهرک های صنعتی تهران و شیراز تهیه کنیم.

با شرکت های خوب و پرتوان که بتوانند محصول با کیفیت برای پتروپالایش  تامین کنند قرارداد می بندیم

این مقام مسئول درباره ارتباط با شرکت های دانش بنیان پاسخ داد: ما هم افزایی و همفکری زیادی با شهرک های صنعتی،شرکت های دانش بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی داریم ،همچنین با شرکت مشعل پویا از شرکت های زیر مجموعه هلدینگ پتروپالایش اصفهان نیز جلسات منظم هفتگی داریم و خوشبختانه بخش زیادی از قطعات توسط شرکت مشعل پویا در حال ساخت است.

وی در مورد تامین کالای شرکت های حاضر در هلدینگ پتروپالایش گفت: هنوز تامین کالای این شرکتها  به ما واگذار نشده است اما باید بگویم که ما هیچ گونه محدودیت مالی ، اعتباری وتخصصی برای تامین طرح های پالایشگاه نداریم و دراین رابطه ساز و کارهایی داریم که براساس آن جلو می رویم .

وی در رابطه با نقل و انتقالات ارزی درپتروپالایش اصفهان گفت: هدف ما تقویت پول ملی است و ما برای تهیه کالاهایی هم که نیاز به خرید کالاهای خارجی باشد اینکار را با واسطه انجام می دهیم لذا شرکت های داخلی را دسته بندی کرده و با شرکت های خوب و پرتوان که بتوانند محصول با کیفیت را تامین کنند وارد عقد قرارداد می شویم.

متولی درباره نحوه انتخاب شرکت های تامین کننده کالا برای اجرای طرح های پتروپالایش اصفهان گفت: هیچ یک از شرکت های طرف قرارداد با پتروپالایش اصفهان سفارشی نیستند و برگزاری مناقصات و مزایده های هلدینگ بصورت شفاف در سایت شرکت قرار می گیرد تا هر شرکتی که تمایل به شرکت در مناقصات داشت بتواند فرم حضور در برگزاری مناقصه را تکمیل کرده و شرکت کند؛ هدف ما بیشتر استفاده از توان شرکت های داخل استان است اما اگر چنین ظرفیتی وجود نداشت از دیگر شرکت ها استفاده می کنیم .

راه اندازی انبار بزرگ مرکزی در پتروپالایش اصفهان تا ۲سال دیگر

وی در رابطه باطرح  تجمیع انبارهای پترو پالایش اصفهان توضیح داد: البته کار تجمیع انبارها کار بسیار مشکلی است و حدود۲سال این طرح زمان نیاز دارد اما هم اکنون ما اقداماتی را برای ساماندهی این موضوع انجام داده ایم که از جمله کوچک سازی انبارها است؛ به این معنی که اقلام بدون استفاده را از طریق مزایده بفروش رسانده و اقلامی هم که نیاز شرکت های راه برترابر انرژی ومشعل پویا بود به آن ها واگذار نمودیم.

این مقام مسئول در پتروپالایش اصفهان ،با اشاره به تععین تکلیف حدود ۳۶ هزار قلم  کالا  افزود: تا دو سال آینده کلیه انبارها در پتروپالایش اصفهان جمع خواهد شد و ما یک انبار مرکزی بزرگ خواهیم داشت که در این طرح  با هدف تشکیل انبار نمونه  در کشور ایجاد ساختمان اداری ؛ ایجاد فضای سبز ،  نورپردازی خاص و دیگر امکانات به یک انبار مرکزی نمونه در ایران تبدیل خواهد شد .

وی ادامه داد: در بخش انبار داری قطعات یدکی که برای تداوم کار پالایشگاه نیاز است را تعیین تکلیف اما در بخش اقلام عمومی مانند لوله،اتصالات ،پیچ ومهره  ؛  کالاهای کم تحرک و مازاد را شناسایی و  به تدریج یا فروخته یا به دیگر شرکت ها واگذار می کنیم. ما براساس قانون ۸۰_۲۰عمل می کنیم یعنی ۲۰درصد اقلام انبار باید ۸۰درصد نیازمندی پالایشگاه را تامین نماید .

متولی گفت: در قانون انبار داری هر قطعه ای بیش از ۳بار از انبار بیرون رود جزو قطعات پرتحرک بشمار می‌روند ،تلاش ما این است تا پایان کار ساخت انبار مرکزی سیستم انبارداری به نحو خوب و جدیدی ساماندهی شود.

مدیر تامین و تدارکات کالای هلدینگ پتروپالایش اصفهان در ادامه با اشاره به اینکه در  انبار مرکزی سیستم ERP نصب و راه اندازی خواهد شد افزود: در حال پیاده سازی و بروز رسانی سیستم علمی انبار داری و شناسایی اقلام پرتحرک در پتروپالایش اصفهان هستیم ،که ۲۰میلیون یورو اعتبار برای این طرح درنظر گرفته شده است چرا که اقدامات شایسته ای دراین طرح درحال اجراست.

متولی با اشاره به راه اندازی گمرگ اختصاصی در هلدینگ پتروپالایش اصفهان که برای آن یک قطعه زمین نیز درنظر گرفته شده است افزود:با راه اندازی این گمرگ اختصاصی درآینده نزدیک تمامی محصولات از مبدا بارگیری می شود و لازم نیست به گمرگ بندرعباس برود؛ البته مزیت مهم دیگر این طرح آن است که شرکت های پتروشیمی و نیروگاه شهید منتظری اصفهان نیز می توانند ازاین گمرگ برای ترخیص و یا صادرات استفاده نمایند .

وبگردی

ارسال نظر

 
.