خرید و فروش امتیاز مسکن ملی تخلف است

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان نایین با تاکید بر برخورد قانونی با واسطه‌های معاملات مسکن در نایین گفت: مشکلات زمین و مسکن شهرستان نایین با اقدامات و پیگیری‌های انجام شده بزودی حل می‌شود.

خرید و فروش امتیاز مسکن ملی تخلف است

به گزارش اقتصاد100، مهدی علمی، رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان نایین در گفت و گو با فارس در نایین، اظهار کرد: مواردی که باید این واحدهای صنفی رعایت کنند را بازگو کرده و طبق یک روند آموزشی تمام قوانین را اطلاع رسانی کردیم تا در هنگام بازرسی‌ها بهانه‌ای وجود نداشته باشد.

علمی با بیان اینکه طبق بررسی‌های فنی و مقایسه‌ای در شهرستان نایین با شهرستان‌های اطراف، در ماه‌های اخیر افزایش قیمت بسیار زیاد بوده است، گفت: باید واسطه‌های مسکن را از مشاورین املاک جدا کنیم و با مشاور املاکی که در زمینه دلالی ورود پیدا کرده و باعث تأثیرگذاری در قیمت‌ها شده است، برخورد شود و همچنین طبق دستور دادستان شهرستان با واسطه‌های مسکن نایین برخورد قانونی خواهد شد.

مشاورین املاک حق خرید و فروش امتیاز مسکن ملی را ندارند

رئیس اداره راه و شهرسازی نایین با اشاره به اینکه ویلایی شدن واحد‌های مسکونی نهضت ملی در نایین، باعث طمع دلال‌ها و تاثیر بر قیمت‌ها خواهد شد، بیان کرد: خرید و فروش امتیاز نهضت ملی مسکن غیر قانونی است و مردم باید نسبت به این موضوع آگاه شوند که مشاورین املاک حق خرید و فروش امتیاز مسکن ملی را ندارند و تنها کسی که در این معامله ضرر می‌کند فرد متقاضی است چرا که هر شخص فقط یک بار می‌تواند از مسکن دولتی استفاده کند.

وی ادامه داد: در دولت سیزدهم نظارت‌ها بر خرید و فروش مسکن ملی شدید است، در هر مرحله‌ای مشخص شود که مسکن دولتی خرید و فروش شده این امتیاز از هر دو طرف سلب می‌شود و تا همیشه، از امتیاز مسکن دولتی محروم شده و زمین نیز به دولت برگردانده خواهد شد. 

علمی تصریح کرد: در طرح نهضت ملی مسکن زمین رایگان است و برای ساخت و ساز تسهیلات دولتی داده می‌شود ولی اگر متقضیانی که ثبت نام کرده‌اند، نمی‌توانند برای این مسکن سرمایه‌گذاری کنند باید از این امتیاز انصراف دهند تا در سال‌های بعد بتوانند از مسکن دولتی بهره‌مند شوند.

رئیس اداره راه و شهرسازی نایین خاطرنشان کرد: کسانی که امتیاز مسکن مهر را فروخته‌اند، اکنون از دریافت هر گونه امتیاز مسکن دولتی محروم شده‌اند و کاری برای آنان نمی‌توانیم انجام دهیم و آن زمان امتیاز خود را به قیمت ناچیز فروخته و اکنون ضرر کرده‌اند.

وی اضافه کرد: به دلیل عدم نظارت بر بازار مسکن، در یک سال اخیر تعداد دفاتر مشاورین املاک نایین به صورت غیرمتعارف افزایش یافته و باعث شده است که برخی افراد شغل خود را رها کرده و به این صنف روی آورند چرا که با حداقل هزینه بیشترین سود را می‌برند که از اردیبهشت سال گذشته به صورت جدی به حوزه مشکلات مسکن و زمین شهرستان نایین و برخورد با متخلفین ورود پیدا کرده‌ایم و تاکنون چندین دفتر مشاورین املاک بدون پروانه، پلمپ شده است.

 مشکل زمین نایین تا چند ماه آینده حل می‌‌شود

علمی با اشاره به اینکه یکی از اهداف اصلی حل مشکل واگذاری زمین و واحد‌های مسکونی نایین است، اظهار کرد: زمین وسیعی در نایین که ۷۰ سال مشکل حقوقی داشته و سال‌ها معطل و بایر مانده بود با پیگیری‌های صورت گرفته تا چند ماه آینده مشکلات آن حل خواهد شد و با همکاری شهرداری این زمین را تفکیک خواهد شد و در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

رئیس اداره راه و شهرسازی نایین تصریح کرد: طبق قانون زمین‌هایی که دولت واگذار کرده است باید دو ساله ساخته شود و حق خرید و فروش نیز وجود ندارد اما در شهرستان نایین برخی با خرید و فروش‌های ساختگی زمین‌های دولتی باعث افزایش قیمت زمین افزایش یافته که با شکایت در دادگاه و با ارسال اظهارنامه، مهلت یک ساله برای ساخت و ساز به این افراد داده شده است و با پیگیری‌های صورت گرفته حتی زمین‌های ۱۵ ساله در نایین ساخته شده‌اند و مابقی به دولت برمی‌گردند تا در اختیار مردم قرار بگیرند و مشکل زمین شهرستان حل شود.

وی با اشاره به اینکه ۱۰۲ هکتار زمین در بافت تاریخی که سال‌ها رها شده بود با طرح ویژه‌ای در ماه‌های آینده قابل استفاده خواهد بود اضافه کرد: با اقدامات و پیگیری‌های صورت گرفته درخصوص مسکن و زمین شهرستان نایین، مشکلات زمین تا چند ماه آینده حل خواهد شد و در آینده هر جوان نایینی می‌تواند با ارائه سند ازدواج  امتیاز زمین دریافت کند تا زوج‌های نایینی مشکل مسکن نداشته باشند.

پایان پیام/ ۶۳۱۳۰

درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

وبگردی

ارسال نظر

 
.