چگونه شیک ترین و جذاب ترین حلقه ازدواج را بخریم ؟

طلا و جواهر اقتصاد 100: بدون شک یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت جواهرات، طلا می‌باشد. طلا کالایی لوکس و دارای کلاس خاص خود می‌باشد و از نظر مالی همواره دارای ثبات خوبی بوده است.

چگونه شیک ترین و جذاب ترین حلقه ازدواج را بخریم ؟

از طرفی کمتر کسی پیدا می‌شود که طلای خام و آبشده خریداری نماید. اکثر محصولات طلایی که خریداری می‌شود شامل حلقه و انگشتر، دستبند، گردنبند و … می‌باشد. در این بین انگشترها و حلقه‌ها طرفداران مخصوص به خود را دارند.

انتخاب چنین کالاهایی از آنجایی که جنبه زینتی دارند و بسیار متنوع می‌باشند کمی سخت است. در هنگام خرید انگشتر طلا که هم به استایل ما بخورد، هم متناسب با فرم انگشتان دستمان و سن و سالمان باشد، می‌تواند کمی گیج کننده و دشوار باشد.

در این پست سعی می‌کنیم بر روی نکاتی که در هنگام انتخاب و خرید انگشتر باید در نظر بگیریم تمرکز کنیم و به معرفی این نکات و قواعد انتخاب انگشتر مناسب بپردازیم.

عیار طلای به کار رفته

عیار یک سیستم اندازه گیری میزان طلای به کار رفته نسبت به سایر فلزات است. عیار به صورت مقیاس و از ۰ تا ۲۴ بیان می‌شود که هر چه این عدد بزرگتر گردد میزان طلای خالص به کار رفته در آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

برای مثال طلای ۱۴ عیار به معنای این است که ۱۴ بخش از ۲۴ بخش آن را طلا تشکیل داده است و ۱۰ بخش دیگر آن شامل فلزاتی مانند، مس، نقره، نیکل، روی و … می‌باشد.

عامل اصلی که در هنگام انتخاب عیار طلا انگشتر خود باید به آن توجه داشته باشید این است که، توقع چه میزان استحکامی از انگشتر خود دارید. طلا به صورت خام فلزی نرم و شکل پذیر است و هرچه عیار طلا انگشتر شما بالاتر رود، احتمال آسیب دیدگی، خم شدن یا پاره شدن حلقه بیشتر خواهد شد.

به همین دلیل است که طلای ۲۴ عیار برای انگشترهای نامزدی، انگشتر دارای نگین الماس و افرادی که کارهای یدی انجام می‌دهند، مناسب نمی‌باشد. برای سوار کردن الماس و سایر جواهرات بر روی انگشترها، از عیارهای ۱۴ یا ۱۸ استفاده می‌شود که استحکام بیشتری از خود نشان می‌دهند.

طلای ۱۸ عیار بهترین انتخاب برای اشخاصی است که می‌خواهند بیشترین مقدار طلا را در انگشتر خود داشته باشند و همچنین انگشتر مدنظرشان دوام بالایی از خود نمایش دهد. طلای ۱۴ عیار نیز علاوه بر داشتن دوام بالا، از قیمت مقرون به صرفه‌تری برخوردار می‌باشد. هر چه عیار طلا افزایش پیدا کند، قیمت آن نیز بالاتر خواهد رفت.

انواع رنگ طلا در انگشترها

رنگ طلا

در هنگام خرید انگشتر طلا می‌توانید رنگ‌های مختلفی را انتخاب نمایید. با این وجود سه رنگ که از بیشترین محبوبیت برخوردار می‌باشند شامل طلای زرد، سفید و رزگلد است. طلای زرد تنها نوع طلایی است که به طور طبیعی وجود دارد. طلای زرد در حالت خالص، یک فلز بسیار نرم است و دارای سختی ۲/۵ در مقیاس Mohs می‌باشد.

برای اینکه بتوان طلا را در تولید جواهرات به کار برد، آن را با سایر فلزات از قبیل مس و روی مخلوط می‌کنند. بنا به غلظت و ترکیب عناصری که با طلا مخلوط می‌گردند، این فلز رنگ‌های مختلفی را به خود می‌گیرد.

مزایای طلای زرد

از نظر تاریخی محبوب‌ترین فلز مورد استفاده برای ساخت و تولید انواع جواهرات است.

در بین سه نوع رنگ محبوب و پر استفاده طلا، ضد حساسیت‌ترین می‌باشد.

طلای زرد دارای خالص‌ترین رنگ می‌باشد.

طلای زرد را می‌توان به راحتی با الماس‌هایی که از درجه رنگی پایین‌تری برخوردار هستند، تطبیق داد.

کار کردن با آن بسیار آسان است.

معایب طلای زرد

برای نگهداری از آن باید طلا و جواهرات به صورت مرتبط تمیز و جلا داده شود.

به علت نرم بودن مستعد فرورفتگی و خراش است.

در طبیعت چیزی به اسم طلای سفید وجود ندارد. طلای سفید مخلوطی از طلای زرد و فلزات سفیدی مانند پالادیوم، نقره، نیکل و روی است. آلیاژ این فلزات به طلا کمک می‌کند تا رنگ سفید کمرنگی به خود بگیرد و از سختی و دوام بیشتری برخوردار شود. رنگ سفید نقره‌ای طلای سفید به دلیل پوشش نهایی این آلیاژ با فلز قیمتی به نام رودیوم بدست می‌آید.

مزایای طلای سفید

امروزه طلای سفید به محبوب‌ترین رنگ برای خرید طلا و جواهرات بدل شده است.

نسبت به پلاتین از قیمت مناسب‌تری برخوردار می‌باشد.

به دلیل مخلوط شدن با فلزات مستحکم، از دوام و مقاومت بیشتری نسبت به طلای زرد برخوردار است.

معایب طلای سفید

هر چند سال یک بار باید توسط رودیوم آبکاری شود تا رنگ و براقیت سفید نقره‌ای خود را بازیابد.

در صورت وجود نیکل در آلیاژ طلای سفید، ممکن است که باعث واکنش‌های آلرژیک شود.

رزگلد نیز مانند طلای سفید به صورت طبیعی پیدا نمی‌شود. رزگلد ترکیبی از طلای زرد خالص با آلیاژهای مس و نقره می‌باشد. وجود این فلزات رزگلد را سخت‌تر کرده و رنگ صورتی زیبایی به آن می‌بخشد. عمق رنگ در طلای رزگلد به مقدار مس به کار رفته در آن بستگی دارد. به این معنا که هر چه میزان مس موجود در آن بیشتر شود، رنگ طلای رزگلد به قرمز متمایل می‌گردد.

مزایای طلای رزگلد

به دلیل وجود مس که فلز ارزان قیمتی تلقی می‌شود، طلای رزگلد نسبت به سایر رنگ‌های طلا مقرون به صرفه‌تر می‌باشد.

به دلیل وجود مس در ترکیب آن، نسبت به طلای زرد و سفید از استحکام بیشتری برخوردار است.

رزگلد به آسانی با الماس‌هایی که از درجه رنگ پایینی برخوردار باشند تطبیق پیدا می‌کند.

معایب رز گلد

طلای رزگلد باید به طور مرتب تمیز و جلا داده شود.

طلای رزگلد ممکن است باعث واکنش‌های آلرژیک شود.

سایز و فرم انگشت‌ها

نکته دیگری که در هنگام خرید انواع حلقه و انگشتر طلا باید به آن توجه داشته باشید، فرم و اندازه انگشت‌هایتان است. شما باید با توجه به کوتاهی یا بلندی انگشت‌های دست‌تان، انگشتری را انتخاب نمایید که اندازه انگشت‌های شما را به تعادل برساند.

مثلا اگر انگشتان شما کوتاه است باید از انگشتری استفاده نمایید که انگشت‌های شما را بلند‌تر نشان دهد. برای این کار توصیه می‌کنیم که از انگشترهای باریک استفاده نمایید. انگشترهای باریک و نازک باعث می‌شوند که انگشت‌های شما بلندتر از آنچه که هستند دیده شوند.

همچنین از انگشترهایی استفاده کنید که دارای نگین و جواهرات بیضی شکل هستند. در ضمن سنگ‌های مستطیلی شکلی که بیش از اندازه بزرگ نباشند، به بزرگ‌تر دیده شدن انگشتان شما کمک می‌کنند.

اگر از انگشت بلند و کشیده‌ای برخوردار هستید، همه نوع انگشتر و حلقه طلایی به دست شما می‌آید. اما بهتر است که از سنگ‌های دارای تراش گرد و پرنسسی استفاده نمایید. همچنین می‌توانید از انگشترهای پهن استفاده کنید تا در دستان شما جلوه زیباتری داشته باشند.

همیشه در انتخاب انگشتر به سایز آن توجه داشته باشید. انگشترهایی که از سایز نامناسبی برخوردار هستند می‌توانند بر روی فرم انگشت‌های شما تاثیر بسیار بدی بگذارند. اگر انگشتر بزرگتر از سایز انگشت شما باشد، احتمال درآمدن و گم شدنش افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل همیشه مناسب‌ترین سایز را انتخاب نمایید.

انتخاب بر اساس سن و جنسیت

توصیه می‌کنیم که خانم‌های جوان از انگشترهای نازک و دارای نگین ریز استفاده نمایند. خانم‌های میان سال به بالا که پوست انگشت‌های آن‌ها در حال چروک شدن می‌باشد بهتر است که از انگشترهای دارای حلقه بزرگ و نگین درشت استفاده نمایند. این کار باعث می‌شود که چین و چروک‌های دست آن‌ها کمتر دیده شود و دست‌های‌شان زیباتر به چشم بیاید.

انگشترها تنها مخصوص بانوان نمی‌باشند، بلکه آقان نیز می‌توانند از این جواهرات محبوب استفاده نمایند. آقایان می‌توانند از انگشترهای دارای نگین بزرگ و مات در کنار انگشتر ازدواج (در صورت متاهل بودن) استفاده نمایند.

وبگردی

ارسال نظر

 
.
باز