قیمت تن ماهی در ایران 30 درصد از دنیا گرانتر است!

اقتصاد ۱۰۰- قیمت کنسرو تن ماهی تن در یک ماه گذشته نیز افزایش داشته و از 72 تا 74 هزار تومان به 87 هزار و 500 تومان رسیده است.

قیمت تن ماهی در ایران 30 درصد از دنیا گرانتر است!

مسعود بختیاری، رئیس سندیکای کنسرو ایران اظهار داشت:ماهى تون شامل هوور یا گیدر، مهم‌ترین ماده اولیه تولید کنسرو ماهی است که افزایش بى رویه قیمت آن، موجب بالا رفتن نرخ کنسرو ماهى شده که این امر می‌تواند باعث خروج این محصول از سبد غذایی مردم شود.

وی افزود: در حال حاضر هر کیلوگرم ماهی تون صید داخل به صورت عمده حدود 158 هزار تومان به فروش می رسد، درحالی که قیمت آن در کمتر از یک سال گذشه حدود 50 هزار تومان بود یعنی بیش از سه برابر شده است.

رئیس سندیکای کنسرو ایران ادامه داد: قیمت جهانی هر کیلوگرم ماهی تن صید شده به روش صنعتی حدود 2.5 دلار است که با در نظر گرفتن نرخ دلار بازار آزاد نیز نرخ فروش ماهی داخلی، حدود 30 درصد بالاتر است.

نبود قیمت گذاری برای ماهی تون

وی تصریح کرد: برای تنظیم بازار کنسرو ماهی در کشور، نیازمند تسهیل واردات تون ماهیان و تعدیل قیمت ماهی تون صید داخلی هستیم؛ برآورد ما آن است که قیمت تمام شده ماهی داخلی، با توجه به استفاده از سوخت یارانه اى، کمتر از صد هزار تومان است.

بختیاری اظهار داشت: این آمادگی را داریم که در کمیته ای با حضور دستگاه‌ ها و فعلان ذی ربط، قیمت تمام شده ماهی تون صید داخل را بررسی کنیم.

وی گفت: در حالی که صیادی در ایران، با سوخت یارانه ای انجام می شود اما قیمت گذاری روی آن وجود ندارد و این محصول بالاتر از نرخ‌های جهانی به فروش می رسد.

بختیاری با بیان اینکه منع قانونی برای واردات تون ماهیان نداریم، افزود: در تخصیص و تامین ارز مورد نیاز برای واردات ماهی تون با مشکل مواجه هستیم و از طرفی برای ترخیص این محصول توسط گمرک و دامپزشکی نیز با معضلاتى روبرو هستیم و هماهنگی لازم وجود ندارد.

رئیس سندیکای کنسرو ایران ادامه داد: در صورتی که واردات ماهی تون تسهیل شود، قیمت ماهی داخلی نیز تعدیل می‌شود و در نهایت از افزایش قیمت تمام شده کنسرو ماهی تون نیز جلوگیری به عمل می‌آید.

بختیاری افزود: تولیدکنندگان امیدوار هستند با جلوگیری از افزایش قیمت ماهى تون از افزایش قیمت ها در کنسرو نیز جلوگیری به عمل آید.

افزایش 2.2 برابری قیمت کنسرو تن ماهی در یک سال گذشته

بنابر این گزارش قیمت کنسرو ماهی تن معروف به تن ماهی نیز در یک سال گذشته نزدیک به 2.2 برابر افزایش داشته است.

 قیمت مصرف‌کننده کنسروهای 180 گرمی تن ماهی در  آبان سال قبل 39 هزار و 900 تومان بود که اکنون بر اساس مشاهدات میدانی به 87 هزار و 500 تومان رسیده است.

قیمت کنسرو ماهی تن در یک ماه گذشته نیز افزایش داشته و از 72 تا 74 هزار تومان به 87 هزار و 500 تومان رسیده است.

منبع: تسنیم

 

وبگردی

ارسال نظر

 
.