‌نفت ایران در مهر‌ماه 91.5 دلار در هر بشکه معامله شد

اقتصاد ۱۰۰- جدیدترین گزارش اوپک نشان می‌دهد نفت سنگین ایران در مهر 91.55 دلار در هر بشکه معامله شده است و بیشترین کاهش قیمتی برای کشورهای عضو این سازمان در این ماه به عربستان تعلق دارد.

‌نفت ایران در مهر‌ماه 91.5 دلار در هر بشکه معامله شد

 جدیدترین گزارش سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام ، اوپک نشان می‌دهد، متوسط قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه اکتبر ۲۰۲۳ (مهر ۱۴۰۲) نسبت به ماه پیش از آن 3 دلار و 8 سنت کاهش یافته و بشکه‌ای 91.55 دلار معامله شده است.

نفت سنگین ایران در ماه سپتامبر (شهریور ۱۴۰۲) نیز 94.63 دلار فروخته شده بود.

در عین حال، متوسط قیمت نفت ایران در 10 ماه نخست سال ۲۰۲۳ به ازای هر بشکه 83.31 دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۲ کاهش 19.78 دلاری را نشان می‌دهد. متوسط قیمت نفت ایران در 10 ماه نخست سال ۲۰۲۲ به ازای هر بشکه 103.09 دلار بوده است.

* کاهش قیمت تمامی نفت‌های اوپک

قیمت تمامی انواع نفت اوپک در ماه اکتبر کاهش یافته که بیشترین کاهش برای نفت سبک عربستان با 3 دلار و 12 سنت و کمترین کاهش برای نفت بونی لایت نیجریه با یک دلار و 50 سنت ثبت شده است.

* نفت ایران گران‌تر از متوسط نفتی اوپک

متوسط قیمت سبد نفتی اوپک در ماه سپتامبر با 7 دلار و ۲۷ سنت افزایش نسبت به ماه قبل از آن به 94.60 دلار در هر بشکه رسیده است. این رقم برای سبد نفتی اوپک در ماه آگوست 87.33 دلار در هر بشکه بوده است.

نفت سبک عربستان هم به 96.51 دلار در هر بشکه رسیده است که به این ترتیب، تفاوت قیمتی نفت ایران و عربستان یک دلار و 88 سنت است.

*  نفت ایران گران‌تر از نفت برنت

هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز در این ماه به طور متوسط 91.12 دلار به فروش رفته است که 2 دلار و 84 سنت نسبت به ماه پیش از آن کاهش یافته است.

هر بشکه نفت خام آمریکا نیز 3 دلار و 81 سنت نسبت به ماه پیش کاهش را ثبت کرده و 85.57 دلار معامله شده است.

به این ترتیب، نفت ایران در مهر ماه همانند ماه گذشته گران‌تر از نفت برنت معامله شده است.

* رشد ۳۰ دلاری متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۲

متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۲ به ازای هر بشکه ۹۹.۹۲ دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۱ افزایش ۳۰.۱۲ دلاری را نشان می‌دهد. متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۱ به ازای هر بشکه ۶۹.۸۰ دلار بوده است.

نفت ایران در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط ۶۹.۸ دلار فروخته شده است. این در حالی است که متوسط نفت ایران در سال ۲۰۲۰ به ازای هر بشکه ۴۰.۷۷ دلار فروخته شده بود و این بدان معناست که متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۹ دلار و ۳ سنت افزایش یافته است.

متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۱۹ برابر با ۶۱.۸۵ دلار در هر بشکه برآورد شده است.

براساس این گزارش، این رقم طی سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۷ به ترتیب ۶۷.۹۷ دلار و ۴۹.۶۰ دلار به ازای هر بشکه عنوان شده است.

قیمت نفت ایران در ماه فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۹۸) نزدیک به ۱۰ دلار کاهش یافته بود. همان زمان که بیشتر جهان پس از چین، درگیر شیوع ویروس کرونا شده بود.

منبع: فارس

وبگردی

ارسال نظر

 
.