اتفاق تکان دهنده در بازار فرش دستباف/ افغان‌ها به بازار فرش حمله کردند

نائب رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران گفت: متاسفانه از مرزهای قانونی ومبادی رسمی کشور شاهد واردات غیرقانونی فرش دستباف افغانی به ایران هستیم.

اتفاق تکان دهنده در بازار فرش دستباف/ افغان‌ها به بازار فرش حمله کردند

به گزارش اقتصاد 100، حامد چمن‌رخ در یک نشست خبری در پاسخ به سئوالی در خصوص حضور افغان‌ها در عرصه‌ی تولید فرش دستباف و دلایل عرضه‌ی گسترده‌ی فرش افغان‌باف در بازار گفت: تعداد نیروی کار افغانستانی در حوزه‌ی تولید فرش دستباف اندک است. بخش مهمی از این افراد در خراسان رضوی و جنوبی حضور دارند و با موج مهاجرت ایجاد شده تعدادشان در حال افزایش است اما شمار این افراد به قدری نیست که بتوانند تاثیری در بازار بگذارند.  

او در جواب این سئوال که دلیل افزایش تعداد فرش‌های دستباف افغان‌بافت در ایران چیست؟ گفت: فرش‌های افغان‌باف در بازار ایران فرش‌هایی نیست که در ایران حضور دارند بلکه این فرش‌ها در افغانستان بافته می‌شوند و با تریلی وارد کشور می‌شوند و علنی در بازار عرضه می‌شوند. کار به جایی رسیده که قرارداد می‌بندند و سفارش می‌گیرند و بعد فرش را تحویل می‌دهند .

 او  در خصوص میزان واردات غیرقانونی فرش دستباف نیز گفت: اگر از گمرک استعلام کنید رقم صفر را می‌گویند چون واردات فرش دستباف ممنوع است اما به صورت غیرقانونی شاهد ورود فرش هستیم .

او درباره‌ی کیفیت و طرح این فرش‌ها گفت: فرش‌های افغانی با طرح‌های مینیمال وارد بازار ایران شده‌اند. رنگ قرمز قشنگی را انتخاب کرده‌اند که مشابه فرش بلوچ است. با توجه به قیمت این فرش برای فروشنده‌ی ما عرضه‎ی آن مقرون به صرفه است اما باید توجه داشت که فرش بلوچ از بهترین پشم ایرانی یعنی پشم زابل استفاده می‌کند اما فرش‌های افغان از پشم دباغی اصفهان، بعد از رنگرزی بهره می‌گیرند.

او گفت: استهلاک این فرش‌های افغان بسیار بالاست و ما بارها در نامه نگاری با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خواستار برخورد جدی با این موضوع شده‌ایم اما هنوز توفیقی به دست نیامده است.

 

وبگردی

ارسال نظر

 
نظرسنجی

به نظر شما کدام کاندیدا در نخستین مناظره بهتر درخشید؟

.

اخبار سلامت

سینما در سینما