دعوای زرگری پیدا کردن عامل گرانی گوشت

چندی پیش واردکنندگان نهاده، مدعی افزایش قیمت گوشت به دلیل کندی تخصیص ارزِ واردات نهاده شدند، اما طبق اعلام بانک مرکزی، وزارت جهاد هر اولویتی را در ثبت سفارش به بانک مرکزی اعلام کرده، تخصیص و تامین ارز آن صورت گرفته است.

دعوای زرگری پیدا کردن عامل گرانی گوشت

به گزارش اقتصاد100، پس از گرانی‌های اخیر قیمت گوشت، ‌برخی واردکننده‌های نهاده مدعی شدند از آن منظر که ارز مورد نیاز آنها برای واردات نهاده به کندی تخصیص می‌یابد، قیمت گوشت قرمز در کشور گران شده است، اما این موضوع با واکنش وزارت جهاد مواجه شد چون ‌ظاهرا فقط ۲۰ درصد واردات نهاده در اختیار واردکنندگان خصوصی است.

از سوی دیگر پس از طرح این ادعا، بانک مرکزی اعلام کرد که ‌وزارت جهاد کشاورزی هر اولویتی را در ثبت سفارش به بانک مرکزی اعلام کرده، تخصیص و تامین ارز آن صورت گرفته است.

 

هفته گذشته بود که اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دامی ‌‌در نامه‌ای به رئیس‌جمهور، نوشتند که صف تخصیص ارز برای نهاده جو دامی به بیش از ۵ ماه و برای ذرت دامی به حدود ۴ ماه رسیده است.

70 درصد نهاده کشور، وارداتی است و بانک مرکزی ارز آن را سالانه به ارزش 15 میلیارد دلار تامین می‌کند که معادل ارزش 68 پروژه نیمه‌تمامی است که دولت در سال 1402 به بهره برداری رسانده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی خانی نوذری به تازگی گفته است که  سال ۱۴۰۳  با همکاری بانک مرکزی با مدل تخصیص ارز ترکیبی، نوسانات قیمت در حوزه کالاهای اساسی در حوزه بین‌الملل را مهار می‌کنیم.

پایان پیام/

وبگردی

ارسال نظر

 
.
باز