اتفاقی باورنکردنی، اما واقعی؛ فروش لاشه این خودرو به قیمت دو میلیون دلار! + عکس

اقتصاد ۱۰۰ - لاشه‌ای از فلز غرشده، تکه‌تکه‌شده و دودزده که دهه‌ها پیش، یک ماشین مسابقه‌ای فراری بوده به تازگی در حراجی RM Sotheby در کالیفرنیا به قیمت ۱.۹ میلیون دلار فروخته شده است.

اتفاقی باورنکردنی، اما واقعی؛ فروش لاشه این خودرو  به قیمت دو میلیون دلار! + عکس

لاشه‌ای غر شده و تکه‌تکه‌ شده از یک ماشین مسابقه فراری به تازگی در حراجی RM Sotheby در کالیفرنیا به قیمت باورنکردنی ۱.۹ میلیون دلار فروخته شده است. 

شاید تعجب‌آور به نظر برسد، اما این سرمایه‌گذاری آنقدرها هم که به نظر می‌رسد وحشتناک نیست، به ویژه اگر خریدار به دنبال چیزی فراتر از پول باشد: تاریخ مسابقه.

این فراری موندیال اسپایدر ۱۹۵۴، یکی از تنها ۱۳ خودروی ساخته شده، یکی از مدل‌های V۱۲ افسانه‌ای فراری نبود، بلکه طراحی کاملا متفاوتی داشت. این خودروی چهار سیلندر برای رانندگی در مسیرهای پرپیچ و خم با انحناهای زیاد و چند مسیر مستقیم طراحی شده بود، جایی که موتور کوچک‌تر و سبک‌تر مطلوب بود.

یک طرح برنده

فراری در سال‌های ۱۹۵۲ و ۱۹۵۳ با اتومبیل‌هایی با این طرح قهرمان جهان شد و از این رو، نام آن Mondial یا World (جهان) است. 

 

این خودرو که با شماره شاسی ۰۴۰۶ MD شناخته میشود، ابتدا با بدنهای توسط شرکت طراحی معروف ایتالیایی Pinin Farina ساخته شد. (نام شرکت بعداً به پینینفارینا تغییر کرد.) سال ۱۹۵۴ فرانکو کورتز با آن رانندگی کرده بود، همان مردی که سال‌ها قبل، پشت یک فراری در نخستین پیروزی این برند در مسابقه رانندگی، نشسته بود.

تاریخچه پیچیده

مانند بسیاری از ماشینهای مسابقه قدیمی، این یکی نیز زندگی پیچیده‌ای داشت. یک سال یا بیشتر پس از ساخت آن، پیش از ارسال به ایالات متحده در سال ۱۹۵۸، توسط شرکت Scaglietti بدنه آن عوض شد.

در مقطعی در اواخر دهه ۱۹۵۰ یا اوایل دهه ۶۰، موندیال تصادف کرد و سوخت (این وقایع لزوما همزمان نبودند). چند دهه بعد، جزئیات نامشخص است. تا آن زمان، موتور اصلی آن نیز تعویض شده بود. 

1

این خودرو، فراری ۱۹۵۴ در سپتامبر ۲۰۲۱ در سایت حراجی Bring A Trailer برای فروش عرضه شد

این خودرو توسط کلکسیونر فراری، والتر مِدلین در سال ۱۹۷۸ خریداری شد و ۴۵ سال گذشته را در شرایط فعلی خود در انبار سپری کرده است. 

گران‌ترین فراری که تا به حال در حراجی فروخته شده فراری ۲۵۰ GTO ۱۹۶۲ بوده که در حراج RM Sotheby’s نیز موجود بوده است. آنجا سال ۲۰۱۸ به قیمت ۴۸.۴ میلیون دلار فروخته شد. 

برایان رابولد، نایب رئیس بخش هوش خودرو در هگرتی، شرکتی که ارزش خودروهای کلکسیونی را به دقت دنبال می‌کند، گفته است که فراری موندیال اسپایدرهایی که وضعیت خوبی دارند می‌توانند بیش از ۲ میلیون دلار فروخته شوند. در سال‌های اخیر برخی از آن‌ها تا ۵ میلیون دلار فروخته شدند. 

رابولد معتقد است با هزینه کردن یک میلیون دلار می‌توان به راحتی خودرو را به ظاهر قبل از تصادف و قابل راندن مجدد، بازگرداند. اما کسب درآمد دلیل اصلی خرید چنین خودرویی نیست. 

رابولد می‌گوید: «قیمت فروش جای چندانی برای افزایش مالی باقی نمی‌گذارد، اما برای مالک جدید، پاداش بزرگ‌تر شاید این باشد که این خودروی تاریخی را به وضعیت جدید بازگرداند و دوباره مقابل علاقه‌مندان قدردان به نمایش بگذارد.» 

قیمت شامل کمیسیون خانه حراج RM می‌شود و نام خریدار فاش نشده است.

منبع: فرداید

وبگردی

ارسال نظر

 
.