مشتریان این بانک کانادایی بدبخت شدند!

اقتصاد100- طبق گزارش جدید بانک CIBC کانادا حدود ۲۰درصد از کل اقساط وام مسکن پرداخت شده به این بانک حتی قادر به پوشش سود وام مورد نظر نیز نبوده و بنابراین بدهی آن دسته از وام‌گیرندگان به بانک دائما در حال افزایش است.

مشتریان این بانک کانادایی بدبخت شدند!

به گزارش اقتصاد 100، این دسته از وام‌گیرندگان کسانی هستند که در دوران همه‌گیری و زمانیکه سود بانک‌ها به حداقل ممکن رسیده بود با سود متغیر اما اقساط ثابت ماهیانه، اقدام به خرید خانه کرده بودند. با افزایش سود پایه‌ی بانکی طی یک سال گذشته، حالا هرچند وام‌گیرندگان همان مبلغ ثابت ماهیانه را پرداخت می‌کنند اما سهم سود وام آنقدر افزایش پیدا کرده که حتی از مبلغ اقساط هم بیشتر شده است.

بانک CIBC به این دسته از وام‌گیرندگان امکان داده تا بخشی از سود که پرداخت‌ نشده را به رقم اولیه‌ی وام خود اضافه کنند و مدت زمان بازپرداخت وام را نیز افزایش دهند.

به این ترتیب این افراد هرچند ماهانه رقم ثابتی را پرداخت می‌کنند اما دائما در حال بدهکارتر شدن هستند.

گویا این نوع قرارداد وام مسکن (نرخ متغیر با اقساط ثابت) توسط دو بانک دیگر کانادایی یعنی بانک TD و بانک BMO هم پرداخت شده است.

امروز نرخ بهره‌ی پایه بانک مرکزی کانادا ۴/۵ درصد است. این رقم در اوج دوران همه‌گیری ۰/۲۵ درصد بود.

کسانی که در آن دوران وام مسکن با نرخ بهره ثابت گرفته‌اند، در زمان تمدید وام خود که معمولاً هر پنج سال یکبار است، با شوک بزرگ مالی روبرو خواهند شد. آنهایی که وام با نرخ متغیر و اقساط متغیر گرفته‌اند، اقساط‌شان با هر بار تغییر نرخ پایه‌ی بهره، تغییر کرده است و احتمالا الان قسط بسیار بیشتری نسبت به سال گذشته پرداخت می‌کنند.

 

 

وبگردی

ارسال نظر

 
.