پالایش نفت بندرعباس
پالایش نفت بندرعباس
 • «تنها پالایشگاه مدرن نفت خام سنگین در خاورمیانه»

  پالایشگاه نفت بندرعباس یکی از ۹ شرکت پالایشی ایران است که در زمینی به وسعت تقریبی ۷۰۰ هکتار در کرانه شمالی آب‌های خلیج‌فارس و مجاورت شهر بندرعباس قرار دارد. این شرکت، تنها پالایشگاه مدرن پالایش نفت خام سنگین در سطح ایران و خاورمیانه است.

  پالایشگاه نفت بندر عباس در سال ۱۳۷۱ تأسیس و در سال ۱۳۷۶ به بهره‌برداری رسید و اکنون با نام «شرکت پالایش نفت بندرعباس» و با نماد « شبندر » در بورس تهران فعالیت می‌کند.

  ظرفیت اسمی و ظرفیت عملیاتی این پالایشگاه ۳۵۰ هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی در روز است که ۱۸ درصد از فرآورده‌های نفتی ایران را شامل می‌شود.

  طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت بنزین و نفت گاز، واحد جدید بنزین‌سازی این پالایشگاه شامل سه ﺑﺨﺶ اصلی پالایش نفت ﺳﻨﮕین، اﮐﺘﺎن اﻓﺰا و احیاء ﮐﺎﺗالیست و همچنین بخش پالایش هیدروژنی ﻧﻔﺘﺎی سبک واحد ایزومریزاسیون به بهره‌برداری رسید که در پی آن روزانه ۴میلیون لیتر بنزین به ظرفیت بنزین تولیدی پالایشگاه بندرعباس افزوده شد و ظرفیت کلی تولید بنزین در این پالایشگاه به ۱۲میلیون لیتر در روز رسید.

  هم اکنون خوراک این پالایشگاه شامل نفت خام سبک جزیره هنگام، نفت خام سنگین و میعانات گازی استحصالی از منابع گازی سرخون و عسلویه است.

  واحدهای تولیدی

  واحدهای تولیدی شامل واحدهای تقطیر نفت خام، تفکیک گاز مایع، پالایش و تبدیل کاتالیستی بنزین، تولید هیدروژن، کاهش گرانروی، پالایش نفت سفید، هیدرو کراکر، نفتای سبک، بازیافت گوگرد است.

  محصولات تولیدی

  گاز مایع، بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره، خوراک قیرسازی، سوخت جت (ATK)، حلال 402،VAC SLOPSVAC.BOT، آیزوریسایکل، لوبکات سنگین و گوگرد از جمله محصولات تولیدی این شرکت هستند.