«شپنا» صدرنشین سوددهی در بین پالایشگاه های بورسی

اقتصاد 100 - مدیرعامل هلدینگ پترو پالایش اصفهان گفت: شپنا بیشترین سود را در بین پالایشگاه های بورسی کشور کسب کرد.

«شپنا» صدرنشین سوددهی در بین پالایشگاه های بورسی

محسن قدیری در نشست مشترک با رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران گفت: شپنا در ۶ ماه نخست امسال، ۲۲٫۹۵۳ همت توانسته است سودآوری داشته باشد.

قدیری گفت: این میزان در مدت مشابه پارسال ۲۱٫۱۲۶ همت بوده است.

وی افزود: این میزان نسبت به پارسال ۸٫۷ درصد افزایش داشته است که بر اساس ارزیابی ها، پتروپالایش اصفهان تنها شرکت پالایشگاهی بورس کشور بوده که توانسته در این زمینه رشد پیدا کند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران هم در این نشست گفت: یکی از وظایف شرکت‌های بورسی این است تا اقدامات و فعالیت‌های اقتصادی شان را به اطلاع سهامداران و سرمایه گذاران برسانند.

مجید عشقی گفت: فعالیت‌های شرکت‌هایی همچون پتروپالایش اصفهان در صورتی که برای مردم بیان شود، موجب امیدآفرینی در کشور و توسعه فضای رونق اقتصادی می‌شود.

وی، همچنین با انتقاد از بخشی نگری برخی دستگاه‌ها گفت: تصمیمات آنی دستگاه‌ها در فضای صنعت و اقتصاد ممکن است موجب بی اعتمادی سهامداران و سرمایه گذاران شود.

مجید عشقی گفت: برای ایجاد ثبات سرمایه گذاری لازم است در قیمت گذاری فروش محصولات و زنجیره تامین، به ویژه بخش انرژی، دستورالعمل‌های ثابت و بدون تغییرات ناگهانی وجود داشته باشد.

WhatsApp Image 2023-11-16 at 10.10.39

 افزایش سود خالص پتروپالایش اصفهان همزمان با افت سود سایر پالایشگاه ها 

اوضاع سودآوری پالایشگاه‌ها در وضعیت وخیمی است چرا که از یک سو، تحریم‌ها جلوی درآمدزایی را گرفته و از سوی دیگر افت کرک اسپردها، محصولات این شرکت‌ها را ارزان‌تر کرده است.

 به این ترتیب باید گفت: مجموع ۶ پالایشگاه بورسی در ۶ ماهه نخست سال جاری موفق شدند ۴۹۰ هزار و ۱۷۷ میلیارد تومان درآمدزایی کنند که در مقایسه با درآمد ۵۷۱ هزار و ۲۲ میلیارد تومانی نیمه نخست سال گذشته بیشتر از ۱۴ درصد کاهش داشته است.

 نگاهی به صورت‌های مالی ۶ ماهه پالایشگاه‌های بورسی نشان می‌دهد در این دوره تنها دو شرکت پالایش نفت اصفهان و شیراز هستند که موفق به افزایش درآمد خود شده اند.

همچنین تنها شرکت پالایشی که توانسته در این دوره سود خالص خود را بالا ببرد، پالایش نفت اصفهان بود که موفق شد سود خالص خود را بیش از هشت درصد بالا ببرد.

وبگردی

ارسال نظر

 
.