معضل افزایش قیمت نان

مصری‌ها با اولین کاهش یارانه نان در دهه‌های اخیر مقابله می‌کنند.

معضل افزایش قیمت نان

به گزارش اقتصاد100، چهار برابر شدن قیمت نان یارانه ای کار را برای میلیون ها مصری دیگر سخت تر از همیشه کرده است. افزایش قیمت نان در دهه های گذشته باعث سخت شدن روند زندگی برای بسیاری از افراد خواهد شد.

این نان ها برای بیش از ۷۰ میلیون نفر در دسترس و برای فقیرترین افراد حیاتی است. حتی با وجود اینکه آنها هنوز تخفیف زیادی دارند، افزایش به ۰.۰۰۴۲ دلار به ازای هر نان، یکی از مواردی است که بسیاری از خانواده ها نمی توانند از پس آن برآیند.

جمال فردی مصری در این گزارش با توجه به نگرانی کاهش یارانه های آب وبرق عنوان کرد که دیگر این افزایش قیمت را نمی توانیم تحمل کنیم. او گفت: هنوز قبوض گاز، برق و آب وجود دارد و همه قیمت ها در حال افزایش است.

دولت مصر اکنون با تورم سالانه ۳۲.۵ درصدی در ماه آوریل پس از رسیدن به ۳۸ درصد در سپتامبر گذشته عمل کرد. مصر اغلب بزرگترین واردکننده گندم در جهان است و تاجران می گویند که انتظار نمی رود تغییر قیمت در کوتاه مدت مقدار خرید دولتی را تغییر دهد. سقوط ارز و تورم افسارگسیخته باعث شده است که هزینه های دولت برای تهیه گندم از خارج افزایش یابد.

کارشناسان اظهار کردند که قیمت جدید تنها ۱۶ درصد از هزینه تولید نان را نشان می دهد که به دلیل تضعیف پول مصر و افزایش قیمت جهانی گندم افزایش یافته است. افزایش قیمت یارانه ای نان، ضربه قابل توجهی برای خانوارهای فقیر خواهد بود.

محمد عبدالعزیز، بازنشسته، در حالی که در حال خرید نان یارانه ای در مرکز قاهره بود و گفت افزایش قیمت بر من تأثیر می گذارد و ما به سختی در حال عبور هستیم. افزایش قیمت نان یارانه ای یک تصمیم حساس سیاسی بود که سال ها به تعویق افتاد. در کشوری که نان ارزان برای بسیاری اهمیت دارد زیرا فقر گسترده است.

دولت پیش از این به جای افزایش قیمت تلاش کرده بود شرایط را محدود کند و وزن نان ها را کاهش دهد. حدود دو سوم جمعیت از یارانه نان بهره مند می شوند که بر اساس درآمد و شامل کمک هزینه پنج قرص در روز است.

صورتحساب ماهانه برای یک خانواده چهار نفره اکنون می تواند از ۳۰ پوند در کشوری که حداقل دستمزد ماهانه آن ۶۰۰۰ پوند است، پس از افزایش ۵۰ درصدی در ماه مارس به ۱۲۰ پوند افزایش یابد.

وبگردی

ارسال نظر

 
.

اخبار سلامت

سینما در سینما