لابی دولت با شورای نگهبان ضد بازنشستگان

سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه ضمن تشریح دفاع رئیس و هیأت رئیسه کمیسیون تلفیق برنامه از مصوبه متناسب سازی حقوق بازنشستگان در جلسات مشترک با شورای نگهبان و هیأت عالی نظارت مجمع، گفت: در حالیکه نمایندگان دولت با حضور در شورای نگهبان با استناد به اصل ۷۵ قانون اساسی و ایجاد بار مالی خواستار رد مصوبه مجلس شده بودند، اما دفاع رئیس مجلس و اعضای هیأت رئیسه تلفیق برنامه موجب شد تا شورای نگهبان و هیأت عالی نظارت مجمع با ایرادات را رد و با مصوبه مجلس موافقت کنند.

لابی دولت با شورای نگهبان ضد بازنشستگان

به گزارش اقتصاد100، محسن زنگنه در گفت و گو با خانه ملت با اشاره به موافقت هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام با مصوبه مجلس در لایحه بودجه 1403 در خصوص متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، عنوان کرد: مجلس یازدهم به دلیل شکاف ایجاد شده بین حقوق بازنشستگان با تورم ایجاد شده در کشور که به ویژه از سال 1396 به بیش از 3 برابر افزایش پیدا کرد بر متنساب سازی حقوق بازنشستگان تأکید داشت.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه از سال 1396 به بعد، شاهد ایجاد موج تورم های شدیدی در کشور بودیم که اوج آن در سال 1398 و 1399 اتفاق افتاد، افزود: به جهت این تورم بالا میزان افزایش حقوق بازنشستگان که هر سال در قانون بودجه می‌آمد، عملا شکافی را بین حقوق بازنشسته و وضعیت معیشتی بازنشستگان ایجاد کرد.

مجلس دهم هیچ پیگیری برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان انجام نداد

وی یادآور شد: دولت در قانون برنامه ششم که در ابتدای مجلس دهم تصویب شد، مکلف بود نسبت به همسان سازی حقوق بازنشستگان اقدام کند اما متأسفانه از سال 1396 تا سال پایان مجلس دهم هیچ اقدامی برای همسان سازی حقوق بازنشستگان انجام نشد و مجلس دهم نیز هیچ پیگیری برای اجرای این مصوبه برنامه ششم انجام نداد.

زنگنه تصریح کرد: مجلس یازدهم با توجه به اینکه افزایش حقوق، بار مالی داشت، نمی‌توانست مستقیماً در این زمینه طرحی ارائه کند، متأسفانه دولت نیز با تأخیر برنامه هفتم را ارائه کرد، اما برنامه هفتم فرصتی برای ما بود که نسبت به متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری و متناسب سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی اقدام کنیم ودر این رابطه مصوبات خوبی را ذیل ماده 29 برنامه هفتم به تصویب رساندیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در قانون بودجه دولت برای تأمین منابع این مصوبه بندهای را آورد بود که در نهایت مجلس به آن رأی داد و مورد تصویب شورای نگهبان و موافقت هیأت عالی نظارت قرار گرفت.

دولتی‌ها با حضور در شورای نگهبان خواستار رد مصوبه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان شده بودند

وی اضافه کرد: لازم به ذکر است پس از اینکه در برنامه هفتم توسعه، مجلس به متناسب سازی حقوق بازنشستگان رأی داد، دولتی‌ها به شدت با این مصوبه مخالفت کرد و حتی با حضور در شورای نگهبان این مصوبه را مشمول اخطار اصل 75 قانون اساسی می‌دانستند و خواستار رد این مصوبه بودند.

زنگنه یادآور شد: در جلسه‌ای که به همراه رئیس مجلس و اعضای هیأت رئیسه کمیسیون تلفیق در شورای نگهبان و پس از آن در هیأت عالی نظارت برگزار شد، همین شبهه اصل 75 قانون اساسی مطرح شد و پس از توضیحات مفصل رئیس مجلس و دفاع بنده و سایر اعضای هیأت رئیسه کمیسیون تلفیق برنامه، شورای نگهبان مباحث مطرح شده از جانب مجلس را نسبت به اعتراض دولت، پذیرفت و این مصوبه را مشمول اصل 75 قانون اساسی ندانست و این مصوبه در شورای نگهبان و هیأت عالی نظارت تأیید شد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تأکید کرد: این مصوبه راه را برای تأیید مصوبه متناسب سازی حقوق بازنشستگان در قانون بودجه سال 1403 نیز باز کرد و امروز خوشحالیم که متناسب سازی حقوق بازنشستگان پس از 8 سال شکاف حقوق بازنشستگان با تورم بالاخره اجرا خواهد شد.

وبگردی

ارسال نظر

 
.
باز