چشم‌انداز مثبت چین به نفت جان دوباره داد

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه، تحت تاثیر خوش‌بینی اوپک به رشد بیشتر تقاضای چین برای سوخت که بدبینی سرمایه‌گذاران جهانی در پی ورشکستگی اخیر چند بانک آمریکایی را تحت‌الشعاع قرار داد، بیش از یک درصد افزایش یافت.

چشم‌انداز مثبت چین به نفت جان دوباره داد

به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۹۳ سنت معادل ۱.۲ درصد افزایش، به ۷۸ دلار و ۳۸ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۹۶ معادل ۱.۴ درصد افزایش، به ۷۲ دلار و ۲۹ سنت در هر بشکه رسید. هر دو شاخص روز سه‌شنبه بیش از چهار درصد نزول کرده و به پایین‌ترین رکورد در سه ماه گذشته عقب نشینی کرده بودند.

به گفته توشی تاکا تازاوا، تحلیلگر شرکت "فوجیتومی سکیوریتیز"، بازار نفت پس از زیان شدیدی که در نخستین روزهای معاملات هفته جاری متحمل شد، بهبود پیدا کرده و بعضی از سرمایه گذاران، از این کاهش به عنوان فرصتی برای خرید ارزان استفاده کردند. اوپک، دورنمای تقاضای چین برای نفت را ارتقاء داد که این موضوع از قیمت‌ها پشتیبانی کرد. با این حال، سرمایه گذاران همچنان نگران سرایت بحران مالی پس از فروپاشی و شکستگی اخیر بانک‌های آمریکایی هستند. وی خاطر نشان کرد این که وست تگزاس اینترمدیت بتواند بالای ۷۰ دلار در هر بشکه بماند، به دقت دنبال می‌شود.

اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود که روز سه‌شنبه منتشر شد، پیش‌بینی خود از رشد تقاضای چین برای نفت در سال ۲۰۲۳ را به دلیل تسهیل محدودیت‌های کووید ۱۹ در این کشور بالا برد اما برآوردش از تقاضای جهانی را با اشاره به ریسک‌های نزولی احتمالی برای رشد اقتصاد جهانی، بدون تغییر نگه داشت.

آماری که روز چهارشنبه منتشر شد، نشان داد پالایشگاه‌های چین در دو ماه نخست سال ۲۰۲۳ به میزان ۳.۳ درصد، نفت بیشتری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته پالایش کردند که این رشد تحت تاثیر سیاست صادرات سوخت روی داده است و پالایشگاه‌های خصوصی در واکنش به بهبود حاشیه سود سوخت‌های حمل و نقل پس از رفع محدودیت‌های کرونایی، نفت بیشتری پالایش می‌کنند.

استفانو گراسو از شرکت

وبگردی

ارسال نظر

 
.