موانعی بر سر راه طلا

طلا و جواهر اقتصاد 100: هر اونس طلا با 0.2 درصد افزایش به 1963.26 دلار رسید، در حالی که قیمت طلای منقضی‌شده در دسامبر، با 0.1 درصد افزایش به 1965.85 دلار در هر اونس رسید.

موانعی بر سر راه طلا

به گزارش «اینوستینگ» قیمت طلا در روز پنج‌شنبه تحرک چندانی نداشت. هر اونس طلا با 0.2 درصد افزایش به 1963.26 دلار رسید، در حالی که قیمت طلای منقضی‌شده در دسامبر، با 0.1 درصد افزایش به 1965.85 دلار در هر اونس رسید. هر دو ابزار از پایین‌ترین سطح سه هفته‌ای اوایل این هفته، شاهد رشد بودند.

گفتنی است پس از آنکه داده‌های خرده‌فروشی قوی‌تر از حد انتظار ایالات متحده، منجر به ایجاد ابهام در مسیر سیاست پولی ایالات متحده شد، مانعی بر سر راه بهبود اخیر فلز زرد قرار گرفت.

با نگاهی به نوسانات اخیر فلز زرد می‌توان مشاهده کرد که طلا در روز چهارشنبه، پس از دو روز متوالی افزایش چشمگیر، اندکی کاهش یافت؛ گفتنی است با صعود دلار از پایین‌ترین سطح 2 و نیم ماهه خود و افزایش بازدهی خزانه‌داری، کاهش اخیر طلا اتفاق افتاد. 

ناگفته نماند که روسای جمهور چین و ایالات متحده شی جین پینگ و جو بایدن در سانفرانسیسکو با یکدیگر دیدار کردند و از این رو، تقاضای پناهگاه امن برای طلا تا حدودی به مدد مذاکرات سطح بالای ایالات متحده و چین مورد حمایت قرار گرفت. به نظر می‌رسد این دیدار باعث بهبود روابط چین و آمریکا شده است.

اما در حوزه‌ی گزارش‌های کلیدی داده‌های منتشر شده حاکی از انعطاف‌پذیری مخارج خرده‌فروشی ایالات متحده تا ماه اکتبر است. بدیهی است که این قرائت با توجه به اینکه هنوز می‌تواند از فشارهای قیمتی ثابت در ماه‌های آینده خبر دهد، تا حدودی خوش‌بینی نسبت به کاهش اخیر تورم در ایالات متحده را جبران کرد.

از سوی دیگر، داده‌های خرده‌فروشی باعث افزایش بازدهی دلار و خزانه‌داری شد که بر طلا فشار آورد و رشد دو روزه فلز زرد را متوقف کرد.

اما در ارزیابی داده‌های کلیدی، از قرار معلوم، تورم همچنان بسیار بالاتر از هدف سالانه 2 درصدی فدرال رزرو باقی مانده است و این امر یقینأ بر انتظارات برای افزایش‌های آتی دامن می‌زند.

پیش از این، نرخ‌های تورمی پائین‌تر از حد انتظار در ماه اکتبر که در اوایل این هفته منتشر شد، انگیزه‌ای برای گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر اتمام چرخه‌ی افزایش فدرال رزرو شد. در ادامه‌ی راه، گرچه این گمانه‌زنی‌ها همچنان پابرجاست، داده‌های خرده‌فروشی روز چهارشنبه بر شک و تردیدها در مورد اینکه تا چه مدت نرخ‌های ایالات متحده بالا باقی می‌مانند، دامن زد.

در کنار این‌ها، گرچه مقامات فدرال رزرو اخیراً تاکید کردند که نرخ‌ها برای مدت طولانی‌تری بالاتر خواهند ماند، اما فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره در آینده، همچنان بر یک رویکرد مبتنی بر داده پایبند است.

و اما از آنجا که نرخ‌های بالاتر، هزینه‌ی فرصت سرمایه‌گذاری در شمش را افزایش می‌دهد، چنین سناریویی برای طلا حامل خبر بدی است و همانگونه که قبلأ شاهد بودیم این روند، نه‌تنها در سال گذشته بر روی فلز زرد تأثیر گذاشت، بلکه هر گونه افزایش عمده طلا را در سال جاری محدود کرد و قیمت‌ها را در سطوحی زیر سطح مطلوب 2000 دلار در هر اونس نگه داشت.

وبگردی

ارسال نظر

 
.