آیا طلا جذاب‌تر می‌شود؟! / قیمت طلا به حوالی سطح 1960 دلار سقوط کرد

طلا و جواهر اقتصاد 100: در پی انتشار داده‌های خرده‌فروشی ماه اکتبر، و همزمان با کاهش بازده دلار آمریکا و اوراق قرضه، قیمت طلا با فشار فروش مواجه است.

آیا طلا جذاب‌تر می‌شود؟! / قیمت طلا به حوالی سطح 1960 دلار سقوط کرد

به گزارش  «اف‌ایکس استریت» قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه، با فشار فروش مواجه شد. گفتنی است این سناریو (XAU/USD) در پی انتشار داده‌های خرده‌فروشی ماه اکتبر رخ داد که به کاهش کمتر از میزان پیش‌بینی‌شده‌ اشاره داشت.

داده‌های اقتصادی در ماه سپتامبر، 0.7 درصد افزایش را به تصویر کشید. گزارش خرده‌فروشی ماهانه نیز در برابر انتظارات 0.3 درصدی، با کاهش  0.1 درصدی مواجه شد. به طور مشابه، شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) ایالات متحده در مقیاس ماهانه، در ماه اکتبر به دلیل افت قابل توجه قیمت بنزین، شدیدترین کاهش را از آوریل 2020 به ثبت رساند.

اما در بازارهای مالی، تقاضای گسترده‌تر برای طلا همچنان خوش‌بینانه است و دلیل پشت پرده‌ی آن، تعدیل فشارهای قیمتی در اقتصاد ایالات متحده بود که شرط‌بندی پیرامون سیاست‌های سخت‌تر فدرال رزرو را کاهش داده است.

در روز سه‌شنبه، کندی رشد نرخ تورم در ایالات متحده که علت آن، کاهش شدید قیمت بنزین بود، از فلز گرانبها حمایت کرد.

از سوی دیگر، گزارش تورم ایالات متحده در ماه اکتبر حاکی از آن بود که نرخ‌های بهره‌ی فعلی که مقامات فدرال رزرو تعیین کرده‌اند، برای کاهش تورم به 2 درصد کافی است.

با وجود شاخص قیمت مصرف‌کننده‌‌ی (CPI) متعادل که انگیزه‌ی ریسک‌پذیری را تقویت کرده است، بازده دلار آمریکا و اوراق قرضه با کاهش کلی مواجه شد. افزون بر آن، بر مبنای داده‌هایی که حکایت از کاهش تورم مصرف‌کننده و تولیدکننده دارند، سرمایه‌گذاران نسبت به احتمال کاهش زودهنگام نرخ بهره توسط فدرال رزرو، مطمئن‌تر شده‌اند.

در کنار این‌ها، از آنجا که تنش‌ها و ناآرامی‌های خاورمیانه از یک سو، و بهبود روحیه‌ی ریسک‌پذیری از سوی دیگر، سود طلا را محدود می‌کند، سرمایه‌گذاران همواره تحولات مربوط به این درگیری‌ها را در کانون توجه قرار می‌دهند. در همین راستا، سرمایه‌گذاران دیدار جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا را با شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین در کاخ سفید، به دقت رصد خواهند شد. ناگفته نماند پیش‌بینی‌ها در مورد بحث و مذاکرات پیرامون ناآرامی اسرائیل و فلسطین به طور گسترده‌ای ادامه دارد.

قیمت طلا پس از ناکامی در حفظ سطح بالای 1970 دلار، به نزدیکی سطح 1960.00 دلار سقوط کرد. در یک بازه‌ی زمانی روزانه، این فلز گرانبها پس از کشف علاقه‌ی خرید قابل توجه نزدیک به میانگین متحرک نمایی 50 روزه (50-EMA) سفر صعودی خود را از سر گرفت.

بهبود قیمت طلا به بالای میانگین متحرک 20 روزه امتداد می‌یابد که این امر حاکی از آن است که جذابیت گسترده‌تر، به سمت صعودی تغییر جهت داده است.

وبگردی

ارسال نظر

 
.

اخبار سلامت

سینما در سینما