7 روش تشخیص نقره اصل + روش های خانگی

طلا و جواهر اقتصاد 100: آیا راه های تشخیص نقره اصل را می دانید ؟ آیا با راهکار های تشخیص نقره اصل آشنا هستید ؟ بسیاری از نگرانی ها در زمینه خرید انگشتر نقره و یا خرید جواهرات نقره مربوط به این است که روش تشخیص نقره اصل را به درستی بدانیم! ما می توانیم با دانستن انواع روش تشخیص نقره اصل یک جواهر اصل تهیه کنید و سالیان دراز از آن استفاده کنید.

7 روش تشخیص نقره اصل + روش های خانگی

یکی از دغدغه های امروزه مهم علاقه مندان به زیورآلات نقره که طرفدار زیادی دارند مثل  انگشتر ، گردنبند ، گوشواره و … دارد تشخیص نقره اصل از بدل است ، امروزه بیشتر مردم برای شناخت اصل یا بدل بودن آن ها با مشکلاتی مواجه شده اند .

چون امروزه در بازار زیورآلات زیادی با اسم نقره وجود دارد که بعضی افراد که هیچ گونه آشنایی با راهکار های شناخت تشخیص آن ندارند ، خرید می کنند و بعد ها با استفاده مکرر آن پی به غیر نقره بودن آن می برند.

نقره اصل به چه نقره ای می گویند ؟

نقره تمام عیار از 95.5 درصد نقره 4.5 درصد از دیگر فلزات ساخته می شود که نقره ناب می گویند ، نقره های اصل درخشندگی و زیبایی خاصی دارند و ساختار مستحکم که با استفاده مداوم در روزمره به هیچ عنوان کدر نمی شوند ولی نقره های غیراصل که درصد بیشتر آن ها از غیر فلزات است در استفاده کوتاه مدت کدر شده و زیبایی خود را به سرعت از دست می دهد چون فقط روکش بسیار نازک آن از نقره ساخته شده و همچنین از لحاظ وزنی سبک می باشند .

طرز تشخیص نقره اصل از بدل

امروزه بزرگ ترین مشکل مردم راه تشخیص نقره اصل از بدل شده و درباره همین هم باید نکاتی که مهم است را به مردم آموزش بدهیم از آنجایی که می دانیم زیورآلات نقره بسیار زیبا و گران بها می باشند و در بین تمامی مردم ( زن ، مرد ، جوان ، پیر ، کودک ) ایران و سراسر دنیا طرفدار زیادی دارد در بین نقره جات انگشتر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد . حالا چگونه انگشتر نقره را از غیر نقره تشخیص دهیم ؟

بعضی فروشگاه های سودجو نقره بدل را به جای نقره اصل به مردم می فروشند و سود بسیاری از آن برایشان می ماند پس بهتر است در وهله اول جواهرات نقره را از فروشگاه های معتبر و معروف خریداری کنید .

 

1 . تشخیص نقره اصل  از طریق نشانه ها :

زیورآلات نقره هم مانند دیگر جواهرات نشانه هایی دارند که بهترین راه برای تشخیص نقره اصل و نشان دهنده هویت نقره و شناسنامه آن محسوب می شود ، نشانه های نشان دهنده جزئیات نقره جات شما مانند : میزان خلوص نقره ، معدن استخراج شده ، طراح و سازنده جواهر و … است .پس اگر به دنبال تشخیص نقره و غیر نقره هستید به نشانه های حک شده بر روی گیره و یا قسمت پشتی گردنبند ، انگشتر و یا گوشواره خود بگردید.

اگر نشانه ها را پیدا کردید که مطمئن می شوید که اصل است ولی اگر نبود نقره شما اصل نیست به این هم توجه داشته باشید که زیورآلات نقره قدیمی شما شاید اصل باشد ولی فاقد این نشانه ها پس این روش برای همه جواهرات نقره کار ساز نیست باید به دنبال روش های دیگر جهت تشخیص نقره اصل باشیم .

علائم تشخیص نشانه ها که تایید می کند نقره اصل است اعداد 925 و 800 و علامت s که مخفف (silver) یا (sterling) که نشان دهنده نقره استفاده شده اصل می باشد .

2 . تشخیص نقره اصل از طریق عیار  :

عیار نقره از مورد های دیگر است که می توانیم با کمک آن نقره اصل و بدل را با آن شناسایی کنیم نقره های اصل با اعداد 925 و 800  و حرف اختصاری s نشان داده می شوند که عیار آن محصول را مشخص می کند یعنی اگر بر روی انگشتر نقره ای عدد 925  حک شده باشد یعنی 92.5 درصد از آن نقره خالص بکار رفته شده است پس با این حساب بودن این علامت ها بر روی تمامی جواهرات نقره بسیار مهم است .

3 . شناسایی نقره اصل از طریق وزن :

برای بررسی جواهرات نقره حتما وزن آن را هم مورد ارزیابی قرار دهید چون معمولا نقره از فلزات جعلی مانند قلع و سرب وزن بیشتر و سنگین تر هستند اگر شما انگشتر نقره ای شبیه به انگشتر خود پیدا کردید که وزن آن سنگین تر بود احتمال این که انگشتر شما غیر نقره باشد زیاد است چرا که انگشتر های نقره معمولا مستحکم  ، سازگار و سنگین ساخته می شوند مخصوصا انگشتر نقره ای که دست سازه هستند که نظیر آن ها را در گالری شکنج مشاهده می کنید .

برای تشخیص نقره اصل باید آن را اول روی ترازو دقیق وزن کنید سپس وزن به دست آمده را یادداشت کنید بعد داخل ظرفی آب مقطر ریخته و آن را روی ترازو بگذارید و عدد ترازو را صفر کنید انگشتر را داخل آب بگذارید و وزن آن را دوباره یادداشت کنید با تقسیم عدد اول به عدد دوم حاصل باید 10.49 باشد که اینگونه میفهمیم که نقره آن خالص است .

4 . تشخیص نقره اصل با آهنربا :

راهکار دیگر برای تشخیص اصل بودن نقره شاید جالب باشد که نقره اصل نیز مانند طلا خاصیت ضد آهنربایی دارد یعنی شما زمانی که آهنربا را به نقره جات خود نزدیک کنید آن را از خود دفع می کند برای همین کافی است که انگشتر خود را به آهنربایی نزدیک کنید اگر نیروی دافعه ایجاد کرد این نشان دهنده اصل بودن انگشتر شما است .

ولی در غیر این صورت اگر انگشتر شما جذب آهنربا شد نشان دهنده غیر نقره بودن انگشتر شما است و فقط روکش نقره دارد .

 

5 . شناسایی نقره اصل از طریق یخ :

دیگر روش های برای تشخیص نقره اصل یخ می باشد از آن جایی که همه ما می دانیم نقره رسانای انرژی گرمایی دارد پس اگر قطعه یخی را کنار انگشتر نقره قرار دهید باید زودتر از حد معمول شروع به ذوب شدن کند اینگونه میتوان گفت که نقره شما اصل است ولی ذوب به صورت کند بود می توان گفت نقره بدل است و یا از ترکیبات دیگر فلزات می باشد .

6 . شناسایی نقره اصل از طریق صدا :

صدا از دیگر روش های تشخیص نقره اصل از بدل است برای همین کافی است تا روی نقره جات خود ضربه ای بزنید صدای نقره اصل ظریف و زنگ مانند می باشد در حالی که صدای سایر فلزات صدایی بم و گرفته دارند در نتیجه با این روش آسان می توانیم به اصل یا بدل بودن انگشتر یا سایر نقره جات خود پی ببریم .

7 . تشخیص نقره اصل با وایتکس :

این راهکار بسیار جالب و آسان برای تشخیص نقره اصل از بدل فقط کافی است تا به قسمتی از انگشتر نقره خود مایع سفید کننده بزنید اگر محل مورد نظر بلافاصله سیاه شد که نشان دهنده اصل بودن نقره شما است ولی اگر هیچ تغییری نکرد به این پی می بریم که نقره اصل نیست . این نکته رو هم در نظر بگیرید که بعد از زدن وایتکس حتما هرچه زودتر بشورینش و با خمیر دندون و مسواک حسابی تمیزش کنین دوباره رنگش درست میشه .

وبگردی

ارسال نظر

 
.