راه های تشخیص ساعت ضد آب

طلا و جواهر اقتصاد 100: برای استفاده از ساعت هایی که هیچ نوشته یا علامتی مبنی بر این که این ساعت مچی ضد آب است ندارند نمی توانید آن را در به داخل آب برده یا حتی روی آنها آب بریزید اما در ساعت هایی که نشانه یا نوشته ضد آب در آن ها است را می توانید با خیال آسوده در تماس با آب قرار دهید که البته هر کدام به میزان معین توانایی تحمل آب را دارند که مقیاس سنجش این مقاومت با متر نشان داده می شود به عنوان مثال ساعتی که تا ۱۰ متر ضد آب است را می توانید تا عمق ۱۰ متری در آب ببرید و بیشتر از این با فشار آب ساعت صدمه می بیند.

راه های تشخیص ساعت ضد آب

روشهای ضد آب کردن ساعت مچی

معمولا برای ضد آب کردن ساعت ها از روشهای مختلفی استفاده می شود. اما به صورت کلی از سمت روی بیشتر ساعت ها امکان نفوذ آب وجود ندارد زیرا ساعت را هنگام نصب شیشه روی آن با مواد و واشرهای مخصوص نگهدارنده پلمپ می کنند که با این روش جلوی نفوذ آب نیز گرفته می شود اما برای درب پشت ساعت مچی ضد آب برای غیر قابل نفوذ کردن آن از واشرهای مخصوص و به شکل زیر ساعت استفاده می شود و با قرار گرفتن بین بدنه و درب پشتی کار ضد آب کردن ساعت را به خوبی انجام میدهد.

پس با دانستن این نکته که برای جلوگیری از نفوذ آب در ساعت از واشر پلاستیکی استفاده شده باید همواره از قرار گرفتن ساعت در مجاورت حرارت بیش از اندازه جلوگیری نمایید تا این واشرها حالت از دست نداده و مطمئن کار کنند.

توجه نکنه مهم: کلیه ساعتها توسط واشرهای حلقه ای و… از جنس لاستیک یا مشابه آن در برابرآب مقاوم می شوند از نزدیک کردن ساعت خود به حرارت غیر معمول خوداری کنید (محل هایی مانند سونا, سولاریوم, و نور شدید خورشید با مدت زمان بالا و… موجب اخلال ایجاد می شود)

البته با تمام نکات بالا و نکاتی که در ادامه میخوانید بهتر است بدانید تمامی این تعاریف مربوط به قاب ساعت ها می باشد اما مثلا بند چرم در برخورد با آب آسیب جدی خواهد دید و به این منظور بهتر است از ساعت بند استیل یا ساعت بند پلاستیکی استفاده نمایید.

راهنمای عمومی برای سطوح مختلف مقاومت در برابر آب ساعت مچی ضد آب:

نشان (Water Resistance): این علامت بیانگر این نکته است که ساعت شما در مقابل آبهایی که روی آن ریخته می شود یا تعریق و آب قطره ای مقاومت دارد.

مقاوم تا۳۰ متر: مقابل رطوبت و رها شدن در آب مقاوم است اما نه برای شنا کردن و فشار بیش از حد آب مناسب نمی باشند.

مقاوم تا ۵۰ متر (Water Resistant 50 M): مقابل رطوبت و رها شدن در آب مقاوم است همچنین برای شنا کردن در آب هایی با عمق  پایین مقاومت دارد.

مقاوم تا ۱۰۰ متر: این ساعت ها برای استفاده هنگام شنا در هر عمقی مجاز می باشد.

مقاوم تا ۲۰۰ متر: ساعتی با ۲۰۰ متر مقاومت در برابر آب را می توان در غواصی های غیر حرفه ای استفاده نمود.

مقاوم تا ۱۰۰۰ متر: مقاومت این نوع ساعت در برابر آب به میزانی است که به راحتی برای قواصان حرفه ای قابل استفاده است.

اصطلاحات نشان دهنده مقدار مقاومت در برابر آب به شرح ذیل است

A.T.M  یا اتمسفر که هر یک اتمسفر مساوی است با ۱۰ متر مقاومت در برابر آب.

Bar یا میله که هر یک میله مساوی است با ۱۰ متر مقاومت در برابر آب.

جالب است بدانید اولین ساعت ضد آب جهان در سال 1926 توسط کمپانی ساخت ساعت رولکس ساخته شده همچنین مقاومترین ساعت مچی جهان در برابر آب نیز ساخت این کمپانی می باشد.

وبگردی

ارسال نظر

 
.

اخبار سلامت

سینما در سینما