آیا استفاده از طلای سفید حساسیت پوستی ایجاد می‌کند؟

طلا و جواهر اقتصاد 100: همه ما طلا را با همان رخ زرد و درخشان به یاد می‌آوریم، اما حقیقت این است که طلا انواع مختلفی دارد و در رنگ‌های متنوعی راهی بازار می‌شود که شاید خیلی از آن‌ها را تا به حال ندیده باشید؛ اما در این میان طلای سفید از محبوب‌ترین گزینه‌هایی است که مردم برای خرید انواع زیورآلات انتخاب می‌کنند.

آیا استفاده از طلای سفید حساسیت پوستی ایجاد می‌کند؟

طلای سفید چیست؟

 

البته بسیاری از مردم و حتی علاقه‌مندان به طلا و جواهرات نمی‌دانند که طلای سفید از چه ساخته‌شده است. در ادامه این مقاله از روبی گلد قرار است در مورد طلای سفید و نحوه ساخت آن توضیحاتی ارائه دهیم. پس اگر به خرید و استفاده از انواع زیورآلات علاقه‌مندید بیایید تا ببینیم طلای سفید چیست و با طلای زرد چه تفاوتی دارد.

طلا سفید چگونه ساخته می‌شود؟

طلای سفید معمولاً آلیاژی از طلای زرد و سایز فلزات است که علاوه بر سخت‌تر کردن خاصیت فلز طلا رنگ سفید و درخشانی به آن می‌بخشند. ترکیب طلای زرد و پلاتین مرسوم‌ترین آلیاژ در ساخت طلای سفید است اما می‌توان برای ساخت آن از فلزات دیگری مانند نیکل، نقره و روی هم استفاده کرد. طلای سفید به دلیل خلوص پایین‌تر دوام و مقاومت بیشتری نسبت به طلای زرد دارد و از نظر قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تر از طلای زرد و زیورآلات با جنس پلاتین است.

میزان سفیدی و درخشش این آلیاژ بستگی به فلزات استفاده شده و نسبت اضافه شدن آن‌ها با یکدیگر دارد. به همین دلیل است که احساس می‌کنیم طلای سفید انواع متفاوتی دارد یا به اصطلاح بعضی قطعات سفیدتر و یا درخشان‌تر از برخی دیگر هستند. بد نیست این نکته را هم اضافه کنیم که معمولاً برای اینکه زیورآلات ساخته‌شده با طلای سفید، درخشنده‌تر به نظر برسند یک لایه رودیوم هم روی آن می‌کشند.

آبکاری طلای سفید با فلز رودیم

از آنجا که آلیاژهای طلای سفید معمولاً کم‌وبیش زردرنگ به نظر می‌رسند، غالباً با لایه نازکی از رودیم پوشانده می‌شوند. این آبکاری به جواهرات طلا سفید، رنگ سفید درخشانی می‌بخشد. همچنین آبکاری رودیوم این توانایی را دارد که سختی و مقاومت قطعه طلای شما را افزایش دهد. زیورآلات طلا سفیدی که با رودیوم آبکاری می‌شوند در برابر خراش و ساییدگی مقاومت بیشتری به نسبت طلاهای آبکاری نشده، دارند.

اما باید توجه داشت که دوام این آبکاری چندان طولانی نیست و شاید نیاز باشد هرسال آن را تمدید کرد، البته میزان ماندگاری آبکاری رودیوم بر روی طلای سفید شما با میزان استفاده و نحوه نگهداری و مراقبت از طلا رابطه مستقیم دارد.

عیار طلای سفید چند است؟

احتمالاً میدانید که از واژه عیار برای بیان میزان خلوص طلای زرد معمولی استفاده می‌شود. البته این تعریف خاص طلای زرد نیست و برای هر رنگ طلایی کاربرد دارد. در واقع از واژه عیار طلا و جواهر بدون در نظر گرفتن ترکیب آلیاژ برای بیان درصد طلای خالص موجود در آن استفاده می‌شود.

به عنوان مثال، اگر می‌گوییم یک حلقه طلای سفید 18 عیار است، یعنی ترکیب این آلیاژ از 75٪ طلای خاص (18 کارات تقسیم بر 24 که حداکثر تعداد عیار ممکن برای طلا است) و 25٪ فلزات دیگر ساخته‌شده است.

آیا استفاده از طلای سفید حساسیت پوستی ایجاد می‌کند؟

اگر طلای سفیدی که خریداری کرده‌اید در ترکیب آلیاژ خود حاوی نیکل باشد تنها باعث ایجاد حساسیت در پوست افرادی می‌شود که به صورت ذاتی نسبت به فلز نیکل حساس هستند. طلای سفید که از آلیاژ طلای زرد و نیکل به وجود آمده باشد در صورت تماس با پوست فردی که به این فلز حساسیت دارد، می‌تواند باعث التهابات پوستی و ایجاد جوش گردد.

البته خوب است که اضافه کنیم روکش رودیومی که بر روی اکثر زیورآلات طلا سفید وجود دارد از ایجاد این حساسیت پوستی جلوگیری می‌کند. به طور معمول این روکش رودیوم از قرار گرفتن در معرض نیکل در پوست شما جلوگیری می‌کند، اما این محافظت تنها تا زمانی وجود دارد که روکش رودیوم آسیبی ندیده باشد.

یکی از راه‌های جلوگیری از واکنش‌های آلرژیک نسبت به طلای سفید این است که به موقع برای آبکاری مجدد قطعه طلای خود با فلز رودیوم اقدام کنید. همچنین می‌توانید به کلی از استفاده و خرید طلای سفید حاوی نیکل خودداری کنید. به عنوان مثال، آلیاژهای ساخته‌شده از طلا و پلاتین یا طلا و نقره معمولاً هیچ واکنش آلرژیکی ایجاد نمی‌کنند.

طلای سفید بخریم یا طلای زرد؟

انتخاب بین طلای سفید و زرد اول از همه با نظر و علاقه شخصی خودتان در ارتباط است. البته باید این نکته را به خاطر داشته باشید که جواهرات طلای سفید به نسبت طلای زرد پس از دوره‌های کوتاه‌تری نیاز به آبکاری دارند تا مجدد درخشش اولیه خود را به دست بیاورند.

با این وجود، اگر دوست دارید از سنگ‌های قیمتی بر روی طلای خود بهره‌مند شوید باید این نکته را اضافه کنیم که برخی سنگ‌های قیمتی در مقایسه با طلای زرد جلوه بسیار بیشتری بر روی طلای سفید دارند.

بهتر است هنگام تصمیم‌گیری بین طلای سفید و زرد نوع و رنگ سنگ قیمتی موردپسندتان را هم در نظر بگیرید. به عنوان مثال، الماس‌های بی‌رنگ بر روی حلقه طلای سفید ظاهر گیراتری در مقایسه با طلای زرد از خود نشان می‌دهند.

درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

وبگردی

ارسال نظر

 
.