تکنیک های تشخیص سنگ های قیمتی اصل

طلا و جواهر اقتصاد 100: دنیای جواهرات پر از گردنبند، انگشتر، گوشواره و سایر اقلام منحصر به فرد است که با استفاده از انواع سنگ و نگین های متفاوت تزئین شده اند.

تکنیک های تشخیص سنگ های قیمتی اصل

انواع سنگ های قیمتی اصلی و مصنوعی  برخی از آنها با سنگ های طبیعی ساخته و برخی دیگر با نگین هایی مصنوعی ساخته و پرداخته شده اند این در حالی است که در برخی اوقات سنگ و نگین های مصنوعی درخشندگی و ظاهری زیباتر از سنگ های واقعی دارند. مهم است که به خاطر داشته باشید که سنگ های با کیفیت بالا و مصنوعی همیشه در تلاش برای فریب و تقلب نیستند. و فقط به این دلیل که یک سنگ قیمتی در آزمایشگاه ساخته شده است، نباید آن را بی کیفیت دانست. 

راهنمای انتخاب نگین و سنگ قیمتی اصل و مصنوعی  در کل انواع سنگ در گروه های سنگ قیمتی طبیعی ، سنگ نیمه قیمتی اصل ، سنگ مصنوعی ، سنگ های شبیه سازی شده تقسیم بندی می شوند.

سنگ قیمتی طبیعی اصل چیست؟

سنگ های قیمتی طبیعی در طبیعت بدون هیچ گونه دخالتی از سوی انسان به جز استخراج، برش ، وجه بندی و صیقل ساخته می شوند. روکش کردن سنگ های طبیعی نیز  به مقداری مجاز است که ظاهر طبیعی سنگ را تغییر ندهد. تغییراتی در سنگ های طبیعی انجام می شود، با برش دادن و وجه بندی سنگ به نوعی سنگ را زیباتر و آماده جایگذاری بر روی انگشتر ، گردنبند و … می کنند. 

در بسیاری از مواقع سنگ های طبیعی دارای رنگ نا مناسب، ترک و یا خال هستند. ترمیم هایی برای رفع این “نقص ها” در سنگ اعمال می گردد. به طور مثال، گرمای شدید روی یاقوت کبود طبیعی اعمال می شود که منجر به شفافیت بهتر و رنگ آبی منسجم تر می شود. واقعیت جالب: یاقوت کبود طبیعی و بدون ترمیم بسیار کمیاب و ارزشمندتر از یاقوت کبود ترمیم شده است. سنگ های طبیعی گران قیمت سنگ هایی مانند الماس ، یاقوت و زمرد … که قیمت های بالای چندین میلیونی دارند سنگ های طبیعی نیمه قیمتی مانند سنگ های فیروزه ، سنگ عقیق و … که قیمت آنها به مراتب پایین از سنگ های قیمتی است.

سنگ قیمتی ساخته شده در آزمایشگاه چیست؟

سنگ های مصنوعی دارای شکل و شمایل دقیق سنگ های طبیعی البته در برش های ایجاد شده در این سنگ ها خط های کمتری دیده می شود چرا که مقاومت آنها کمتر از سنگ های طبیعی و گران قیمت است ولی در بعضی مواقع ظاهری بسیار شبیه به سنگ اصل دارند. نگین های استفاده شده در اکثر حلقه و انگشتر های نقره و طلا از این نوع سنگ می باشند. مزیت این نگین ها در قیمت پایین آن است این قیمت کمتر از یک صدم قیمت سنگ طبیعی می باشد. سنگ های جواهر تایید شده ( شناسنامه دار ) چیست؟ با نظر کارشناس اطلاعاتی از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در برگه ای معتبر درج می شود که به اصطلاح به آن  شناسنامه سنگ می گویند. این اطالاعات شامل درجه بندی ، رنگ ، خلوص و … سنگ ها است. داشتن شناسنامه در سنگ ها باعث ارزش بیشتر و اعتبار دهی در آن ها می شود.

وبگردی

ارسال نظر

 
نظرسنجی

حادثه سوءقصد به ترامپ، رای او را بالاتر می‌برد؟

.

اخبار سلامت

سینما در سینما