قبل از خرید حلقه تفاوت حلقه و انگشتر را بدانید

طلا و جواهر اقتصاد 100: دو اکسسوری طلا یا جواهر، با نام حلقه و انگشتر، یکی نماد ازدواج و وفاداری در زندگی مشترک و دیگری زینتی برای انگشتان، یا در قالب هدیه و یا به شکل انگشتر نامزدی، گاهی هم میراثی از گذشتگان، در هر صورت این دو اکسسوری از گذشته های دور تا امروز متداول بودند و البته تفاوت های با هم دارند که در این مقاله بررسی می کنیم که تفاوت حلقه و انگشتر در چیست؟

قبل از خرید حلقه تفاوت حلقه و انگشتر را بدانید
حلقه در دوران های مختلف با فلزات مختلف ساخته می شد و استفاده از آنها مرسوم بود. در یونان در قالب حلقه هایی از جنس طلا و نقره، برای زنان و مردان کاربرد داشت و البته جنس حلقه های مردانه نشان دهنده موقعیت اجتماعی آنها بود. حلقه های آهنی نیز در دوره های دیگر تاریخی مورد استفاده قرار می گرفتند و نماد دوام وفاداری زوجین بودند. دو فلز مس و برنج نیز در ساخت حلقه ها کاربرد داشتند و جالب است بدانید که این فلزات با طراحی های ساده، حکاکی ها و اشکالی که هر کدام نمادین و دارای معانی خاص بودند، و مورد استفاده قرار می گرفتند و متداول بودند. حلقه های نقره ای در ایتالیای قرن 15 تا 16 مرسوم بودند و در طراحی آنها از میناکاری خاصی استفاده می شد. نقش سنگ الماس در طراحی حلقه ها با خصوصیت استحکام و قدرت این سنگ، سمبلی از دوام پیمان بین زن و مرد بود که اروپائیان در قرون وسطی از آن بهره می بردند.
 

تاریخچه حلقه ازدواج

در ایرلند رسومات خاصی برای ازدواج بود که کشاورزان ایرلندی پیوند ازدواج را بدون حلقه از جنس طلا، قانونی نمی دانستند و آن را نامشروع می خواندند. نورمن ها حلقه ازدواج را در انگشت میانی دست راست می پوشیدند که البته با گذشت زمان تغییر کرد. در اسکاندیناوی، زنان سه نوع حلقه دارند، حلقه نامزدی، ازدواج و مادری. در کلیساهای انگلستان وجود حلقه در مراسم ازدواج ضروری بود و البته جنس آن متفاوت بود و قانون خاصی نداشت. قرار دادن حلقه در انگشت چهارم دست چپ از گذشته با باور وجود رگی در این انگشت که به قلب می رسد مرسوم بوده و امروزه نیز با دانستن یا ندانستن این باور، اکثر مردم حلقه را در این انگشت می پوشند. شاید دلیل دیگر پوشیدن حلقه در این انگشتر، کمتر درگیر کار بودن دست چپ در مقایسه با دست راست و صدمه کمتر به حلقه باشد. در مصر باستان و روم باستان نیز رسومات مختلفی درباره حلقه ها وجود داشت که پذیرش آن از طرف دختر، نوعی وفاداری و محدود شدن او بود. امروزه در اروپا حلقه را در دست راست می پوشند و زنان یهودی آن را در انگشت سبابه می پوشند.

آیا مردان از حلقه ازدواج استفاده می کنند؟

در قدیم مرسوم نبوده که مردان از حلقه ازدواج استفاده کنند، ولی بعد از جنگ جهانی دوم، به دلیل شرایط حاکم بر جنگ، دوری مردان از همسرانشان باعث شد که حلقه ها به عنوان نشانه و نمادی در دست مردان قرار بگیرند و پوشیدن آن برای مردان مرسوم شود. حلقه نمادی از وفاداری زن و مرد به همدیگر است که بخصوص از جنس طلا، ماندگاری این رابطه را با شکل حلقوی و بی انتهایش نشان می دهد. گاهی حلقه های جفت برای مردان و زنان، از بهترین و محبوب ترین انتخاب های حلقه ها برای عروس و داماد هستند.

حلقه ساده یا پرنگین؟

یک حلقه مدرن و زیبا، نگین یا یک ردیف نگین های درشت و در تعداد کمتری دارد. حلقه های ازدواج با نگین تک یا سولیتر، امروزه از محبوب ترین نوع حلقه های الماس هستند. هنگام خرید حلقه، از استحکان نگین آن مطمئن شوید. سایز حلقه بسیار مهم است چون در بیشتر اوقات و در طول عمر با شما همراه هستند. بهتر است حلقه ای ساده و بدون نگین برای استفاده مداوم داشته باشید و حلقه ای جواهر با توجه به نکاتی که در انتخاب آن ذکرشد، برای استفاده در مهمانی ها و مراسم رسمی داشته باشید.

انگشتر چیست؟

انگشتر نیز مانند حلقه، نوار فلزی باریک یا پهنی است که از فلزات مختلف و ارزشمند و با طرح های متفاوتی، گاه بدون سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و گاه با سنگ های گرانبهایی مانند الماس، یاقوت، زمرد، عقیق و … تزئین می شود. انگشترها جنبه کاربردی تزئینی دارند و در ملل مختلف با هدف این کاربرد مورد استفاده قرار می گرفتند. برخی از انگشترها سمبلیک و مخصوص گروه خاصی هستند، برخی به صورت مهر مورد استفاده قرار می گرفتند و برخی جنبه مذهبی و مزین به آیات مقدس از کتاب های دینی هستند. در هر حال انگشتر به عنوان زینتی بیانگر جلوه ها و نشانه های مختلف توسط مردان و زنان مورد استفاده قرار می گیرند.

فرق حلقه با انگشتر

همانطور که در ابتدای این مقاله در مورد حلقه صحبت کردیم، حلقه ها ظریف تر از انگشترها هستند و به سه صورت به طور معمول طراحی می شوند، یا بدون سنگ یا نگین هستند، یا یک نگین تک از الماس یا گاهی بنا بر سلیقه عروس و داماد، از سنگ های قیمتی دیگر و شکل دیگری که حلقه ازدواج را می توان دید، طراحی آن به صورت یک ردیف نگین جواهر ساده است. انگشترها بر خلاف حلقه ها از طرح های پیچیده تری ساخته می شوند و پرنگین تر هستند.

روش در دست کردن حلقه و انگشتر

معمولاً حلقه ها را در دست چپ و انگشت چهارم یا انگشت حلقه می پوشند، انگشترها بسته به سلیقه افراد در هر انگشت و هر دستی قابل پوشیدن هستند و محدودیتی در پوشیدن آنها نیست. البته رسومات متفاوتی در پوشیدن حلقه های ازدواج وجود دارد که در بخش تاریخچه مطرح شدند. با اینحال پوشیدن حلقه ازدواج در انگشتی خاص، نشانه تعهد و پیمانی ابدی بین زن و مرد است.

پس به طور خلاصه، حلقه ازدواج باریکتر و کم نگین تر از انگشتر است. تفاوت اندک است ولی منظور از پوشیدن این دو اکسسوری با هم متفاوت است. جایگاه حلقه ازدواج بر روی انگشتری مشخص، یکی دیگر از فرق هایی است که در پوشیدن حلقه و انگشتر است.

درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

وبگردی

ارسال نظر

 
.