سنگ لاجورد نماد چیست؟

طلا و جواهر اقتصاد 100: از دیگر خواص سنگ لاجورد می‌توان به معنوی بودن آن اشاره کرد و آن را به‌عنوان سنگ دوستی، حقیقت و صداقت می‌شناسند.

سنگ لاجورد نماد چیست؟

خواص سنگ لاجورد

از سنگ لاجورد به‌عنوان نماد سیاره مشتری و نماد ماه‌های تولد اردیبهشت، آذر، دی و بهمن یاد می‌کنند. این سنگ نماد شجاعت، شفاعت، وفاداری، عشق، حمایت و شادی نیز می‌تواند باشد.

کاربردهای سنگ لاجورد

لاجورد جزء سنگ‌های قیمتی است که در جواهرات و اشیای زینتی کاربرد دارد. از آن در گوشواره، سنجاق سینه و آویز مناسب بانوان و نیز وسایل تزئینی برای آقایان مانند حلقه، سنجاق کراوات و دکمه سردست استفاده می‌کنند. همچنین در حکاکی‌های روی لوازم تزئینی و کاربردی مانند خاتم‌کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تشخیص لاجورد اصل از تقلبی

امروزه نوع تقلبی انواع سنگ‌ها به‌ویژه سنگ لاجورد در بازار به‌وفور یافت می‌شود. بنابراین، مراقب باشید فریب نخورید.

از کجا بدانیم سنگی که خریداری می‌شود اصل است؟! یکی از روش‌های تشخیص، خراش دادن بر روی سطح سنگ است که مشخص می‌کند لایه رویی و زیرین سنگ یکی است یا نه. گاهی ممکن است سنگ‌هایی را که قابل تراش نیستند، بازسازی کنند؛ بدین معنی که آنها را پودر می‌کنند و با رزین و قالب به‌صورت سنگ لاجورد تراش‌خورده درمی‌آورند. به هر حال می‌توان گفت که ویژگی‌های یک سنگ طبیعی و تراش‌خورده را ندارد و تقلبی محسوب می‌شود.

راه دیگر تشخیص اصل و تقلبی بودن سنگ، قیمت پایین آن است؛ چرا که سنگ لاجورد باکیفیت بالا و اصل ارزش و قیمت زیادی دارد. بافت لاجورد اصل یکدست و منظم نیست؛ زیرا از چند ماده معدنی تشکیل شده است. با قرارگرفتن در دست، سرد باقی می‌ماند. ولی نمونه‌های تقلبی بعد از مدتی گرم می‌شوند. نوع اصل آن نسبت به نوع تقلبی سنگین‌تر است.

بهترین راهکار مراجعه به فروشندگان معتبر است یا سنگ لاجوردی را انتخاب کنید که تأییدیه معتبر از مراکز گوهرشناسی دارد.

نحوه مراقبت و نگهداری لاجورد

مراقبت از این سنگ بسیار راحت و آسان است. برای شستشو از آب گرم و صابون استفاده کنید و بلافاصله آبکشی نمایید. به این دلیل که لاجورد سنگی متخلخل است و سریع آب را به خود جذب می‌کند. از مواد شیمیایی و پاک‌کننده‌های قوی اجتناب کنید. برای نگهداری آن را نیز درون پارچه‌ای نرم قرار دهید و جدا از دیگر سنگ‌ها نگهداری کنید.

وبگردی

ارسال نظر

 
.

اخبار سلامت

سینما در سینما