آیا طلا به مسیر صعودی بازمی‌گردد؟

طلا و جواهر اقتصاد 100: قیمت طلا حدود 1 درصد طی یک هفته گذشته کاهش یافته و سومین کاهش پیاپی هفتگی را رقم زده است.

 آیا طلا به مسیر صعودی بازمی‌گردد؟

فلز زرد به زیر ۲۳۰۰ دلار در هر اونس سقوط کرد و بیشترین کاهش را تقریباً در سه سال اخیر تجربه کرد

گزارش بهتر از حد انتظار اشتغال در آمریکا که در روز گذشته منتشر شد انتظار کاهش زود هنگام نرخ بهره فدرال رزرو را پایین آورده و باعث افت قیمت طلا شده است. خرید طلای چین هم به عنوان بزرگترین مصرف‌کننده این فلز گرانبها در دنیا در ماه مه کاهش یافته است.

قیمت هر اونس طلا امروز در لحظه تنظیم این گزارش با 86 دلار کاهش نسبت به ابتدای روز گذشته به 2293 دلار رسید

وزارت کار آمریکا اعلام کرد لیست حقوق بگیران بخش غیر کشاورزی این کشور 272 هزار نفر در ماه مه افزایش یافته است، در حالی که انتظار یک افزایش 185 هزار تایی می‌رفت.

این اطلاعات ارزش دلار را هم بالا برده و خرید طلا را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گرانتر کرده است.

تاجران حالا احتمال می‌دهند نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا 37 واحد تا پایان سال جاری میلادی کاهش یابد، این در حالی است که قبلاً انتظار یک کاهش 48 واحدی را داشتند. همچنین پیش‌بینی می‌شود اولین کاهش نرخ بهره به جای سپتامبر در ماه نوامبر انجام شود.

نرخ بالای بهره هزینه نگهداری طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده را افزایش داده و تمایل برای خرید آن را پایین می‌آورد.

چین به عنوان بزرگترین مصرف‌کننده طلا در دنیا خرید این فلز گرانبها را پس از 18 ماه افزایش پیاپی، متوقف کرده است.

بانک مرکزی چین در ماه گذشته هیچ طلایی نخرید و این فلز گرانبها را به رکورد بالایی در ماه می ‌رساند. پس از اینکه بانک خلق چین اعلام کرد ذخایر شمش طلا در پایان ماه می بدون تغییر باقی مانده است، قیمت لحظه‌ای طلا ۱.۵ درصد کاهش یافت. این بانک از نوامبر ۲۰۲۲ ذخایر خود را ذخیره می‌کرد و در بحبوحه تنش‌های ژئوپلیتیکی فزاینده، منجر به هجوم خرید توسط بانک‌های مرکزی جهان شد.

آدام گلاپینسکی، رئیس بانک مرکزی لهستان اظهار کرد که لهستان ذخایر طلای خود را افزایش داده و اخیراً پنج تن طلا خریداری کرده است و قصد دارد به افزایش این ذخایر ادامه دهد.

طلا در ماه می با حمایت از خرید قوی بانک مرکزی به بالاترین حد خود از ۲۴۵۰ دلار در هر اونس رسید. بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، خرید سه ماهه اول توسط موسسات دولتی جهان در سطوح بی سابقه بوده و چین بزرگترین خریدار آن بوده است. بانک خلق چین دارایی طلای خود را در ماه مه ۷۲.۸۰ میلیون اونس تروا نگه داشت که از ۶۲.۶۴ میلیون تروا قبل افزایش داشت.

در میان سایر فلزات گرانبها، قیمت نقره با 6.14 درصد کاهش به 29 دلار و 44 سنت رسیده و پلاتین با یک کاهش 3.92 درصدی 967 دلار و 81 سنت معامله می‌شود.

شرکت مشاوره متالز فوکوس در لندن اعلام کرد که انتظار می‌رود قیمت طلا امسال با وجود کاهش تقاضای فیزیکی به بالاترین حد خود برسد زیرا کاهش نرخ بهره در شرایطی از تنش‌های آمریکا و چین و درگیری در اوکراین و خاورمیانه آغاز شده است.

وبگردی

ارسال نظر

 
نظرسنجی

به نظر شما کدام کاندیدا در نخستین مناظره بهتر درخشید؟

.

اخبار سلامت

سینما در سینما