قیمت طلا در 27 اردیبهشت ماه چقدر خواهد شد ؟

طلا و جواهر اقتصاد 100: بر خلاف روزهای گذشته در بازار قیمت طلا و سکه افزایش یافت؛ با رشد قیمت انس ۲۳۸۷ دلار شاهد افزایش قیمت طلا به ۳ میلیون و ۳۵۸ هزار تومان و سکه به ۴۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بودیم.

قیمت طلا در 27 اردیبهشت ماه چقدر خواهد شد ؟

افزایش قیمت انس طلا و سکه را نیز گران کرد البته به عقیده کارشناسان بازار قیمت ها به ثبات رسیده است و این نوسان در بازار طبیعی است برای روز ۲۷ اردیبهشت نیز اگر انس با همین روند افزایش داشته باشد می توان نوسان ۲ تا ۵ درصدی را در بازار طلا و سکه مشاهده کرد اما انتظار کاهش یا افزایش شدید برای قیمت طلا و سکه وجود ندارد و نرخ ها در همین محدوده خواهد بود.

چه عواملی بر قیمت طلا تاثیر می‌گذارد؟

قیمت طلا در بازار ایران از دو عامل اصلی انس جهانی و نرخ ارز اثر می‌پذیرد. هر مثقال طلای آب شده بر اساس قیمت یک انس طلا ضرب در قیمت روز یک دلار تقسیم بر عدد ۹.۵۷۴۲ به دست می‌آید. بنابراین این دو عامل یعنی انس و دلار اصلی‌ترین شاخص‌های تغییر قیمت‌ها در بازار طلا است. البته این رقم برای قیمت طلای ۱۷ عیار است.

عامل سومی نیز در بازار طلا وجود دارد که می‌تواند در قیمت‌ها اثرگذار باشد و آن تقاضا است؛ هر زمان که تقاضا از عرضه بیشتر باشد احتمال افزایش قیمت‌ها وجود دارد همچنان که در بازار سکه مشاهده می‌شود هر قطعه سکه تمام بهار آزادی بیش از ۵ میلیون تومان حباب دارد یعنی قیمت واقعی طلای سکه از قیمت فروش آن کمتر است به این دلیل که عرضه نتوانسته تقاضا را پوشش دهد؛ اما در اینجا قیمت طلا ثابت است یعنی اگر بخواهید طلای آب شده خریداری کنید با همان فرمول بالا محاسبه خواهد شد.

بر اساس عواملی که ذکر شد برای پیش‌بینی قیمت طلا از یک طرف باید روند انس جهانی را در نظر گرفت؛ اتفاقاتی نظیر تغییرات نرخ بهره بانک‌های مرکزی به ویژه فدرال رزرو آمریکا و رخدادهای سیاسی و اقتصادی جهانی می‌تواند بر روی قیمت انس اثرگذار باشد.

از طرف دیگر قیمت تغییرات قیمت دلار نیز اثر آنی در بازار سکه و طلا دارد؛ در هفته‌های اخیر با صعود قیمت دلار، سکه نیز تا بالای ۳۴ میلیون تومان رسید اما با حرکت نزولی دلار قیمت طلا و سکه نیز کاهش یافت.

بنابراین برای پیش‌بینی قیمت طلا و سکه بررسی روند این ۲ عامل نقش اساسی خواهد داشت.

وبگردی

ارسال نظر

 

نظرسنجی

صرفه‌جویی در شرایط فعلی اقتصادی را از کجا شروع می کنید؟

.

اخبار سلامت

سینما در سینما