خانم ها برای خرید انگشتر یاقوت چه نکاتی را باید بدانند؟

طلا و جواهر اقتصاد 100 : یاقوت یا روبی جزو معروف‌ترین و ارزشمندترین سنگ‌های قیمتی است که رنگ و جلوه خاص آن دل خیلی از خانم‌ها را برده است.

خانم ها برای خرید انگشتر یاقوت چه نکاتی را باید بدانند؟

سالیان سال است که این سنگ یکی از محبوب‌ترین و ارزشمندترین گوهرها برای استفاده در جواهرات، وسایل تزیینی و… بوده است و افراد زیادی فارغ از جنسیت، به دنبال جواهرات و به خصوص انگشتر یاقوت بوده‌اند.

این سنگ در زمان‌های قدیم شجاعت و موفقیت برای مردم به همراه می‌آورد و این روزها هم به نمادی از عشق و اشتیاق تبدیل شده است، که آن را به گزینه‌ای بسیار مناسب برای هدیه دادن به عشق زندگیتان در روز عشق، سالگرد ازدواج و یا حتی به عنوان حلقه نامزدی کرده است.

اگر می‌خواهید نامزدتان را با یک انگشتر یاقوت درخشان سورپرایز کنید باید اطلاعات بیشتری در رابطه با آن کسب کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. در ادامه مهم‌ترین نکاتی را که باید قبل و بعد از خرید انگشتر یاقوت به آن‌ها توجه کنید با هم بررسی می‌کنیم.

انواع یاقوت به کار رفته در انگشتر یاقوت

یاقوت یا روبی جزو معروف‌ترین و ارزشمندترین سنگ‌های قیمتی است که رنگ و جلوه خاص آن دل خیلی از خانم‌ها را برده است.

این سنگ زیبا مدل‌های بسیار متنوعی دارد که در اکسسوری‌های مختلفی مثل جواهرات، تاج، وسایل تزئینی و همچنین لباس‌های خاص استفاده می‌شود و به آن‌ها جلوه خاصی می‌بخشد.

تمام یاقوت‌ها از جنس سنگ کرندوم (Corundum) هستند. کوراندوم خالص در واقع بی‌رنگ است و به دلیل وجود ناخالصی‌های مختلف است که رنگ آن تغییر می‌کند.

یاقوت‌ها طیف رنگی گسترده‌ای از صورتی تا سرخ بسیار تیره دارند که هر کدام از آن‌ها زیبایی و قیمت مخصوص به خود را دارند. در واقع یاقوت، نوع سرخ رنگ و متبلور کرندوم است.

هر یاقوتی که قرمز نباشد هم یاقوت کبود نامیده می‌شود. یاقوت کبود عموما به رنگ آبی تیره است و یکی از انواع پرطرفدار یاقوت است.

در کل می‌توان گفت از بین تمام انواع این سنگ قیمتی، سه نوع بسیار معروف و شناخته شده وجود دارد که در انگشتر یاقوت و سایر جواهرات استفاده می‌شود:

یاقوت صورتی

یاقوت سرخ

یاقوت کبود

عوامل دیگری هم در دسته بندی یاقوت‌ها تاثیر می‌گذارند، مثلا می‌توان آن‌ها را بر اساس کشور تولید کننده که آفریقا است یا برمه هم دسته بندی کرد. اما کاربردی‌ترین نوع دسته بندی آن، همان بر اساس رنگ است.

بهترین برش سنگ در انگشتر یاقوت

درخشش واقعی انگشتر یاقوت شما فقط بعد از یک برش تمیز و حرفه‌ای است که خودش را نشان می‌دهد. اینکه چه برشی را انتخاب می‌کنید به سلیقه شما بستگی دارد و نکته مهم در این بین آن است که برش توسط یک استادکار انجام شده باشد که جلوه واقعی سنگ روبی روی انگشتر یاقوت شما را به نمایش در آورد.

برش یاقوت هم مثل الماس و دیگر سنگ‌های قیمتی مدل‌های بسیار متنوعی مثل برش گرد (Brilliant)، بیضی (Oval)، گلابی (Pear)، امرالد (Emerald) و … دارد که هر کدام زیبایی مخصوص به خود را دارند، اما مرسوم‌ترین برش سنگ انگشتر یاقوت، برش بیضی است!

با توجه به آمار، استفاده از یاقوت بیضی در انگشتر، گردنبند جواهر، گوشواره جواهر و … بیشترین محبوبیت را دارد. دلیل آن هم این است که این نوع برش هم زیبا است و هم دور ریز کمتری به نسبت سایر برش‌های مرسوم دارد. بعد از آن هم برش‌های قلبی و امرالد محبوبیت زیادی در بین خانم‌های جوان دارند.

اما به غیر از محبوبیت، به نظر شما کدام برش بهترین گزینه برای انگشتر یاقوت شما است؟

بهترین برش چه برای یاقوت چه هر سنگ قیمتی دیگری برش گرد یا برلیان است زیرا انعکاس نور و درخشش سنگ را به حداکثر می‌رساند.

مراقبت‌های ضروری از انگشتر یاقوت

فقط خریدن یک انگشتر جواهر مرغوب از یک گالری جواهر معتبر کافی نیست! شما باید بدانید که چطور از آن مراقبت کنید تا درخشندگی و زیبایی خودش را تا سالیان سال حفظ کند و هر بار از دیدن آن لذت ببرید.

انگشتر یاقوت و به طور کلی هر انگشتر جواهر دیگری که می‌خرید نیاز به مراقبت دارد. بعضی از مراقبت‌ها را باید به صورت همیشگی و خودتان انجام دهید، اما بعضی‌ها مثل تمیز کردن سالیانه آن را باید به گالری جواهری که از آن خرید کرده‌اید بسپارید.  

درست است که یاقوت‌ها سختی بالایی دارند و به مقدار زیادی در برابر خراش مقاوم هستند اما باز هم نیاز به مراقبت دارند تا درخششان را به خوبی حفظ کنند. برای زیبایی بیشتر انگشتر یاقوت خود نکات زیر را به خوبی رعایت کنید:

انگشتر طلا و یاقوت خودتان را در جعبه‌ای جداگانه نگهداری کنید. با این کار هم از آسیب دیدن و خراش سنگ‌های روی دیگر جواهراتتان مثل سرویس جواهر عروس، دستبند جواهر یا گردنبند جواهر جلوگیری می‌کنید و هم از خراش و کدر شدن انگشتر یاقوت خود.

​​​به خصوص یاقوت و الماس را اصلا کنار هم نگهداری نکنید. درست است که گفتیم یاقوت سختی بالایی دارد اما سختی الماس از تمام سنگ‌های قیمتی بالاتر است و بودن این دو در کنار هم ممکن است باعث آسیب رسیدن به انگشتر یاقوت شما شود.

زمانی که انگشتر یاقوت و به طور کلی هر جواهر دیگری پوشیده‌اید از عطر و اسپری و لوسیون استفاده نکنید.

سنگ یاقوت ممکن است در مقابل ضربه آسیب ببیند و بشکند، به همین دلیل در زمان انجام کارهای سنگین و خشن از انگشتر جواهر یاقوت خود استفاده نکنید.

چگونه می‌توانیم بفهمیم که سنگ انگشتر یاقوت ما واقعی است؟

همانطور که گفتیم زمرد انواع بسیار مختلفی دارد که روی ظاهر آن‌ها هم تاثیر می‌گذارد. بعضی‌ها کدرتر هستند و بعضی درخشان‌تر، بعضی‌ها روشن و بعضی تیره‌تر و … . برای همین ممکن است تشخیص اصل بودن یا نبودن و یا درجه کیفی سنگ یاقوت برای ما که متخصص سنگ‌های قیمتی نیستیم، سخت باشد.

ممکن است راه‌های مختلفی را برای این کار در اینترنت خوانده باشید اما بگذارید خیالتان را راحت کنیم، هیچ کدام از آن‌ها نمی‌تواند به شما تضمین 100 درصد بدهد که سنگ شما اصل است یا نه!

بهترین راه این است که انگشتر یاقوت یا سنگ یاقوت خودتان را به یک گالری جواهر معتبر ببرید و از آن‌ها بخواهید که سنگ را بررسی کنند. این کار نیاز به تخصص و ابزارهای مخصوص دارد، پس کار را به کاردانش بسپارید تا از آن مطمئن باشید.

آیا انگشتر یاقوت از انگشتر الماس گران‌تر است؟

فکر کنم قیمت یاقوت و یا انگشتر یاقوت مهم‌ترین دغدغه همه ما در زمان خرید و انتخاب باشد. یاقوت یکی از شناخته شده‌ترین و گران‌ترین سنگ‌های قیمتی در دنیا است که انواع با کیفیت آن ممکن است قیمتی تا 1000000 دلار برای هر قیراط داشته باشند! اما به طور کلی بیشتر وقت‌ها قیمت به مراتب کمتری به نسبت الماس در قیراط و برش برابر، دارند.

قیمت پایین‌تر انگشتر یاقوت به نسبت الماس آن را به جایگزینی بسیار مناسب در حلقه نامزدی یا در کل انگشتر جواهر کرده است. یاقوت بسیار زیبا است و درخشش و حرارت عشق را به یاد می‌آورد و گزینه بسیار مناسبی برای هدیه دادن در روز عشق یا ولنتاین و سالگرد ازدواج است.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا بعضی از یاقوت‌ها بسیار گران‌تر از بقیه هستند؟

جوابش ساده است. مثل الماس که فاکتورهای مختلف روی قیمت آن تاثیر می‌گذارد، یاقوت هم همانطور است. عوامل اصلی که باعث تغییر در قیمت انگشتر یاقوت می‌شود عبارت است از:

قیراط (وزن)

نوع برش

خلوص یا پاکی

رنگ

کشور تولید کننده

پس هنگام خرید باید به این موارد دقت کنید تا بتوانید یاقوت دلخواه خودتان را چه از نظر ظاهری و چه قیمتی، انتخاب کنید.

معروف‌ترین و گران‌ترین انگشتر یاقوت دنیا

گران‌ترین و خاص‌ترین انگشتر یاقوت دنیا متعلق به برند لوکس جواهرات یعنی کارتیر (Cartier) است. این انگشتر کارتیر با یک یاقوت کمیاب و نادر و دو الماس طراحی شده است و به قیمت 30.3 میلیون دلار در سال 2015 در یک حراجی فروخته شده است!

انگشتر یاقوت طلوع آفتاب (Sunrise Ruby) کارتیه که از شاهکارهای آن به شمار می رود، سه رکورد جهانی را شکست!

بالاترین قیمت برای یاقوت در کل حراجی‌ها

بالاترین قیمت یاقوت در هر قیراط (1.2 میلیون دلار برای هر قیراط)

دیوید بنت (David Bennett) رئیس جواهرات ساتبی (Sotheby’s international jewelry) در مورد این انگشتر زیبا و منحصر به فرد گفت:

در 40 سال گذشته به یاد ندارم که سنگ یاقوت برمه‌ای دیگری را با همچین سایز استثنایی و چنین رنگ فوق العاده‌ای دیده باشم.

اصلی‌ترین نکاتی که در زمان خرید و پس از خرید انگشتر یاقوت باید از آن اطلاع داشته باشید در این مقاله برای شما آورده شده است. اما در نهایت مهم‌ترین نکته در زمان خرید، انتخاب یک گالری جواهر مناسب است. یک گالری که با صبر و حوصله شما را در خرید راهنمایی کند و از کیفیت آن مطمئن باشید.

وبگردی

ارسال نظر

 

نظرسنجی

به توجه به لایحه افزایش یک روز به تعطیلات هفتگی ، با کدام گزینه موافقید؟

.

اخبار سلامت

سینما در سینما