طلا گران می‌شود یا ارزان؟

طلا و جواهر اقتصاد 100 : از روز سه شنبه فعالیت بازارها به صورت رسمی آغاز می شود به اعتقاد فعالان بازار در ۱۲ روز اخیر به دلیل تعطیلی اکثر بازارهای طلا قیمت‌ها به صورت واقعی افزایش نیافته است و احتمال دارد پس از بازگشایی بازار و آغاز مجدد حراج سکه قیمت طلا نیز کاهش داشته باشد.

طلا گران می‌شود یا ارزان؟

روز دوازدهم فروردین بازارها تعطیل بود در حال حاضر قیمت سکه به ۳۹ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است و قیمت طلا نیز در آخرین نرخ روز شنبه ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام شد.

پیش‌بینی قیمت طلا ۱۳ فروردین ماه

از روز سه شنبه فعالیت بازارها به صورت رسمی آغاز می شود به اعتقاد فعالان بازار در ۱۲ روز اخیر به دلیل تعطیلی اکثر بازارهای طلا قیمت‌ها به صورت واقعی افزایش نیافته است و احتمال دارد پس از بازگشایی بازار و آغاز مجدد حراج سکه قیمت طلا نیز کاهش داشته باشد.

چه عواملی بر قیمت طلا تاثیر می‌گذارد؟

قیمت طلا در بازار ایران از دو عامل اصلی انس جهانی و نرخ ارز اثر می‌پذیرد. هر مثقال طلای آب شده بر اساس قیمت یک انس طلا ضرب در قیمت روز یک دلار تقسیم بر عدد  ۹.۵۷۴۲ به دست می‌آید. بنابراین این دو عامل یعنی انس و دلار اصلی‌ترین شاخص‌های تغییر قیمت‌ها در بازار طلا است. البته این رقم برای قیمت طلای ۱۷ عیار است.

عامل سومی نیز در بازار طلا وجود دارد که می‌تواند در قیمت‌ها اثرگذار باشد و آن تقاضا است؛ هر زمان که تقاضا از عرضه بیشتر باشد احتمال افزایش قیمت‌ها وجود دارد همچنان که در بازار سکه مشاهده می‌شود هر قطعه سکه تمام بهار آزادی بیش از ۵ میلیون تومان حباب دارد یعنی قیمت واقعی طلای سکه از قیمت فروش آن کمتر است به این دلیل که عرضه نتوانسته تقاضا را پوشش دهد؛ اما در اینجا قیمت طلا ثابت است یعنی اگر بخواهید طلای آب شده خریداری کنید با همان فرمول بالا محاسبه خواهد شد. 

روش‌های پیش‌بینی قیمت طلا

بر اساس عواملی که ذکر شد برای پیش‌بینی قیمت طلا از یک طرف باید روند انس جهانی را در نظر گرفت؛ اتفاقاتی نظیر تغییرات نرخ بهره بانک‌های مرکزی به ویژه فدرال رزرو آمریکا و رخدادهای سیاسی و اقتصادی جهانی می‌تواند بر روی قیمت انس اثرگذار باشد. 

از طرف دیگر قیمت تغییرات قیمت دلار نیز اثر آنی در بازار سکه و طلا دارد؛ در هفته‌های اخیر با صعود قیمت دلار، سکه نیز تا بالای ۳۴ میلیون تومان رسید اما با حرکت نزولی دلار قیمت طلا و سکه نیز کاهش یافت. 

بنابراین برای پیش‌بینی قیمت طلا و سکه بررسی روند این ۲ عامل نقش اساسی خواهد داشت. 

وبگردی

ارسال نظر

 

نظرسنجی

به نظر شما چرا کسی پرسپولیس و استقلال را نمی‌خرد؟

.

طلا و جواهر اقتصاد 100 : قیمت طلا از کشوری به کشور دیگر متفاوت بوده و ممکن است بتوانید معامله بهتری برای خرید طلا در…

اخبار سلامت

سینما در سینما