همه آنچه که باید درباره جواهر زمرد بدانید

طلا و جواهر اقتصاد 100 : سنگ تولد زمرد برای افرادی است که در ماه می‌ (May) یا اردیبهشت به دنیا آمده‌اند. این طلا که به عنوان طلای سبز شناخته می‌شود.

همه آنچه که باید درباره جواهر زمرد بدانید

زمرد چگونه استخراج می‌شود؟

استخراج زمرد کار دشواری است. زمرد در سطح نزدیک زمین، اما در داخل سنگ‌های کم ارزش یافت می‌شود. هر نوع ماشین آلات سنگین یا انفجار، ممکن است به جواهرات آسیب برساند، بنابراین بهترین راه، استخراج یا خارج کردن زمرد از سنگ‌ها است. بنابراین بسیار انرژی صرف می‌شود تا یک انگشتر زمرد در اختیار شما قرار گیرد.

سه روش استخراج:

استخراج معادن رو باز: یک حفره گودال مانند ایجاد می‌شود که عمق آن حدود 12 متر است. سپس یک انفجار آبی (به وسیله آب) انجام می‌شود که باعث می‌شود سنگ‌های درخشان آتش زنه یا چخماق دیده شوند. با این حال، قبل از پیدا کردن آنچه به دنبال آن هستید، باید بسیاری از سنگ‌های ناخواسته را حذف کنید.

استخراج از سطوح مسطح در شیب: این روش بیشتر در کامبوج (Cambodia) استفاده می‌شود و مشابه استخراج رو باز است. با این حال، فضایی پلکانی مانند به موازات گودال شکل می‌گیرد.

استخراج از تونل: هنگامی که رگه‌ای با زمرد دیده می‌شود، تونلی در زمین حفر می‌گردد. این تونل‌ها به سطح نزدیک‌تر هستند و معمولاً فقط یک نفر را می‌توانند در خود جا دهند.

حقایقی در مورد زمرد

افسانه‌های متعددی نیز در رابطه با این سنگ وجود دارد. در اینجا برخی از حقایق بسیار محبوب و شناخته شده در مورد سنگ زمرد را می‌گوییم که باید آن را بدانید.

سنگ تولد زمرد برای افرادی است که در ماه می‌ (May) یا اردیبهشت به دنیا آمده‌اند. این طلا که به عنوان طلای سبز شناخته می‌شود، برای افرادی که از این جواهرات سنگ تولد مثل انگشتر زمرد استفاده می‌کنند، شانس شادی و سعادت زیادی به ارمغان می‌آورد. سنگ تولد زمرد که برای ماه May در نظر گرفته می‌شود؛ کاملاً مناسب آن است زیرا زمان بهار و نشان‌دهنده رشد و شکوفایی است.

سنگ‌های زمرد که از معادن کلمبیا به دست می‌آیند 50 تا 95 درصد از کل عرضه زمرد جهان را تشکیل می‌دهند!

تنها سنگ‌های قیمتی با رنگ سبز تیره‌تر به عنوان "زمرد" شناخته می‌شوند. نمونه‌هایی که دارای رنگ‌های روشن‌تر هستند فقط بریل سبز (Green Beryl) نامیده می‌شوند. در بریل سبز، رنگ سبز به اندازه کافی شدید نیست که بتوان آن را زمرد نامید.

افسانه‌ها بر این باورند که اگر زمرد را زیر زبان خود قرار دهید، به شما اجازه می‌دهد نگاهی اجمالی به آینده داشته باشید!

همچنین اعتقاد بر این است که کسی که انگشتر زمرد را به دست می‌کند در برابر طلسم‌های شیطانی و منفی محافظت می‌شود.

ملکه کلئوپاترای مصری که همیشه طرفدار زرق و برق است، به خاطر علاقه‌اش به سنگ مشهور شده است.

سنگ زمرد از خانواده معدنی بریل مانند مورگانیت و آکوامارین است.

اعتقاد بر این است که اگر رنگ سبز زمرد، عمیق و غنی باشد؛ باعث کاهش فشار روی چشم‌ها می‌شود و آرامش خاصی را به همراه دارد.

خواص زمرد

رنگ سبز عارفانه و عمیق زمرد، همراه با شفافیت کریستالی آن، چیزی است که زمرد را بسیار محبوب و مشهور کرده است. این گوهر مسحور‌کننده ارزش زیادی دارد و از خانواده کانی‌های بریل محسوب می‌شود. همین خانواده شامل کریستال‌های رنگی دیگری مانند آکوامارین و مورگانیت نیز است. بهترین کیفیت این سنگ، دارای رنگ سبز و نشانه سرسبزی است. جدا از رنگ، شفافیت این کریستال نیز نقش بسیار مهمی در تعیین کیفیت دارد. اگر سنگ انگشتر زمرد شما کاملاً شفاف باشد، ارزش بالاتری خواهد داشت. در زیر به 4 نکته مهم که درجه یک زمرد را تعیین می‌کنند اشاره می‌کنیم.

رنگ: طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها وجود دارد که در انگشتر زمرد خودنمایی می‌کند. شما جواهراتی را پیدا خواهید کرد که رنگ سبز-زرد کمیابی دارد و قطعاتی که رنگ سبزآبی تیره‌ای را دارد، این‌ها جایگاه درجه یک را دارند. سنگ‌هایی که رنگ سبز زمردی نسبتاً روشن‌تری دارند، بریل سبز نامیده می‌شوند. قطعاتی که رنگ مایل به خاکستری یا رنگ شسته شده دارند در دسته‌بندی ارزان‌تری قرار می‌گیرند.

برش: برش امرالد یک برش محبوب است که رنگ و شفافیت سنگ را کاملاً به رخ می‌کشد. در واقع، این نوع برش به نام زمرد نامگذاری شده است تا نشان دهد که چقدر عالی می‌تواند رنگ و شفافیت را افزایش دهد. شما برش‌های مستطیلی مختلفی را خواهید دید که بر روی جواهر به کار رفته‌اند. برش مستطیلی باعث می‌شود نور به بهترین شکل منعکس شود. با این حال، زمرد در برش‌های مختلف دیگر نیز موجود است. برخی از آن‌ها برش کاشن، برش بیضی، اشک و موارد دیگر هستند که همگی این‌ها در انگشتر زمرد دیده می‌شود.

وضوح: زیبایی زمرد زمانی بیشتر می‌شود که کاملاً واضح و شفاف باشد اما با توجه به اینکه صد‌ها سال طول می‌کشد که زمرد در دل زمین شکل می‌گیرد، شکاف‌های طبیعی، زیبایی خاصی به آن می‌بخشد. بر خلاف الماس، سنگ را نمی‌توان با توجه به وضوح آن درجه‌بندی یا مقیاس‌بندی کرد. در واقع، عیوب طبیعی در سنگ کاملاً تحسین برانگیز است. آن‌ها ژاردین (Jardin) نامیده می‌شوند که یک کلمه فرانسوی برای باغ است. شکستگی‌ها و شکاف‌های موجود در این نگین سبز، افزایش‌دهنده زیبایی آن محسوب می‌شود. با توجه به تفاوت هر زمرد با دیگری، این‌ها به عنوان اثر انگشت منحصر به فرد در نظر گرفته می‌شوند.

قیراط: بر خلاف سایر سنگ‌های قیمتی، قیمت زمرد با وزن قیراط آن افزایش نمی‌یابد و بنابراین نمی‌توان گفت که انگشتر زمرد و دیگر زیورآلاتی که وزن قیراط سنگ زمرد آن‌ها بیشتر است؛ محبوب‌تر و با ارزش‌تر هستند. زمرد به ندرت در اندازه‌های بزرگ یافت می‌شود به این دلیل که قیمت بالاتری دارد. اگر سنگ کوچکتر با رنگ عمیق و غنی دارید، باز هم بهتر از سنگ بزرگ و عیار بالا با کیفیت رنگ یا شفافیت پایین است. در بازار موجود، ممکن است زمرد‌هایی پیدا کنید که از 0.001 قیراط شروع می‌شوند تا 200 قیراط.

بهبود و افزایش پایداری سنگ زمرد: دو روش وجود دارد که از بازرگانان و دیگر کسانی که که شناخته شده نیستند، اقتباس گرفته شده است. اکثر زمرد‌ها پس از اتمام و برش توسط سنگ‌شناسان و گوهرشناس‌ها، تحت عملیات روغن کاری قرار می‌گیرند و شکاف‌ها، ترک‌ها و شکستگی‌های سطحی با روغن پر می‌شوند تا پایداری و شفافیت سنگ بهبود یابد. این فرآیندی است که تاجران آن را می‌پذیرند، حتی اگر ارزش آن کمتر از سنگ‌های زمرد طبیعی باشد. روش دیگری نیز در بازار‌ها مشاهده می‌شود که مورد قبول صاحب‌نظران نیست. در این روش روغن سبز رنگ به داخل سنگ ریخته می‌شود که باعث تغییر رنگ و شفافیت و قوام سنگ انگشتر زمرد می‌شود.

وبگردی

ارسال نظر

 
.

طلا و جواهر اقتصاد 100 : نایب رئیس اول اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطر نشان ساخت قیمت طلا و سکه در معاملات امروز به…

اخبار سلامت

سینما در سینما