از خواص جادویی جواهرات با سنگ کهربا غافل نمانید

طلا و جواهر اقتصاد 100: به طور کلی سنگ کهربا از فسیل صمغ درختان کاج که به رنگ زرد مایل به قهوه ای عسلی است تشکیل می شود.

از خواص جادویی جواهرات با سنگ کهربا غافل نمانید

حدود ۵۰ میلیون سال قدمت دارد. بهترین و زیباترین این سنگ ها در کشورهای لهستان، دریای بالتیک، اورال و سیبری و جمهوری دومنیکن یافت می شود.

تاثیر بر بدن:

کهربا از جمله سنگ های شفابخش و بسیار متنوع و نیرومند است و عملی شگفت انگیز بر علیه آلرژی ها، اگزوما و بثورات پوستی دارد. همچنین آلرژیهایی که از حیوانات و گرده های گل ایجاد می شوند و تب یونجه و غیره … را شفا می بخشد.

این سنگ درد دندان را در بچه ها، ناراحتی های ریشه دندان در افراد بالغ و سایر ناراحتی های دهان و … را درمان می کند.

مالیدن کهربا بر لثه نوزادان ، ناراحتی دندان درآموردن نوزاد را تسکین می دهد .

از دیگر خواص کهربا این است که التهابات مفاصل، بیماریهای مزمن، رماتیسم و دردهای کمر و پشت را کاهش می دهد. بعلاوه این سنگ کمک بزرگی به دردهای ناحیه گلو، زکام، تب، دردهای چشم،‌گوش و عفونتهای مجرای تنفسی مانند برونشیت، سرفه و آسم می کند.

کهربا سوخت و ساز را در بدن افزایش می دهد. و عملکرد کبد و تیروئید را حمایت می کند. زخم ها و التهاب هایی که در قسمت زانو، ساق پا، تهیگاه و ماهیچه های بدن صورت می گیرند، توسط کهربا نیز درمان پذیرند.

اثر بر روح و روان:

از دیگر خواص کهربا میتوان به اثرات آن بر روح و روان اشاره کرد. این سنگ باعث تمایل ما به درمان بیماریها و حفظ تعادل در بدن می شود. کهربا نیروی اراده را افزایش می دهد و ما را در درمان پیش از موقع حمایت می کند تا آن را بی اهمیت فرض نکنیم.

خصوصیات:

در واقع به بیماران رماتیسمی توصیه می شود، که از اکسیر این سنگ هر روز بنوشید. بهتر است ابتدا به آن استراحت دهید، بعد در نیم لیتر آب حدود ۱۲ ساعت قرار دهید و آن را بصورت ناشتا بنوشید.

فروش و نگهداری:

کهربا به شکلهای نتراشیده، صیقلی، داخل زنجیر و جواهر در بازار یافت می شود. متاسفانه این سنگ بسیار گران است. و حتی به صورت بدل نیز در تجارت دیده شده است. برای نگهداری از سنگ کهربا کافی است آن را توسط آب جاری بشویید و تخلیه کنید. لازم به ذکر است که آن را با نور خورشید شارژ کنید و در کنار مواد از بین برنده و اسیدها قرار ندهید.

کهربا در گروه سنگهاى اورگانیک (منشا گیاهى، حیوانى) قرار دارد.

در دوران قدیم زمین شناسى به صورت صمغ از درختان کاج مخروطى شکل به نام (پیتوس-سوکسینیفرا) خارج شده و پس از خشک و سخت شدن به صورت فسیل و سنگ درآمده است.

عمده کهربا های جهان عمری بین ۲۵ تا ۹۰ میلیون سال دارند. گاهى داخل کهربا حشرات و جتى پستانداران کوچک به دام افتاده که روزگاران پیش از تاریخ یافت مى شده اند. کهربا به خاطر رنگ زیبایش با ارزش است و معمولا از این ماده براى ساخت اشیاى تزئینى و جواهر استفاده مى شود.

کهربا ترکیب غیر یکنواختى دارد و مخلوطى از ۷ نوع صمغ و رزین است، به طور تقریبى ترکیب شیمیایى آن را مى توان (C10H16O) عنوان کرد.

ضریب شکست ۱٫۵۴۵-۱٫۵۳۹، جلاى صمغى، چگالى ۱٫۰۹-۱٫۰۵، ساختمان کریستالى بى شکل و غیر بلورى و در تنوع رنگى زرد،‌نارنجى، قرمز، سفید، قهوه اى ،‌سبز، آبى و مشکى دیده مى شود. که رنگ سبز آن بسیار کمیاب می باشد . سختى کهربا در مناطق مختلف تفاوت هایى دارد، کهرباهاى جوان تر، نرم تر از آنهایى هستند که مدت هاى طولانى زیر خاک مدفون بوده اند. کهربا در برمه ، کهرباى منطقه دریاى بالتیک و در جمهورى دومینیکان دارد.

معادن:

بزرگ ترین معدن در غرب کالیمینگراد در روسیه در عمق ۳۰ مترى زیر شن و ماسه است . در مناطق دریاى بالتیک (Baltic) از انواع کمیاب و مرغوب کهربا یافت می شود ، مناطق دیگرى که داراى معدن کهربا هستند، عبارتند از: جمهورى دومینیکن، ایتالیا، رومانى، برمه، چین، کانادا، مکزیک، ژاپن و آمریکا.

در این میان کهربا لهستان بولونی لهستان) بهترین نوع کهربا (محسوب می گردد .

ناپاکى درکهربا بیشترین فسیل هایى که درکهربا دیده مى شود، از حشراتى است مانند: پشه، زنبور (بى عسل)، زنبور عسل، مورچه اما گاهى اوقات در کهربا حشراتى مانند: ملخ، سوسک، موریانه، پروانه و حشرات موذی.حیواناتى مانند عنکبوت، هزارپا، عقرب،‌قورباغه، مارمولک ها و حیوانات بزرگ مانند پستانداران و پرندگان، فقط پر یا خز آنها در کهربا دیده مى شود.

در کهربا بقایاى گیاهان که شامل گل، هسته، ساقه، برگ، کاج سوزنى، میوه کاج هم دیده مى شود که بسایر با ارزش اند.فسیل هایى که کمیاب اند، ارزش و کیفیت کهربا را تعیین مى کند. به خاطر داشته باشید فسیل هایى ارزشمند هستن، که گونه آنها در حیات امروزى زنده نیستند و نسل آنها منقرض شده است.

قیمت کهربا:

ناپاکى کهربا باعث افزایش قیمت در کهربا مى شود. خبر جالبى که اخیرا درباره یک تکه کهربا دومینیکان همراه فسیل مارمولک پیدا شد، به قیمت ۷۵۰۰۰ هزار دلار فروخته شده است. فروش کهربا به صورت عمده حدودا به قیمت ۱۵ دلار بابت هر قطعه داده مى شود. توجه داشته باشید کهربا را به صورت قیراط قیمت گذارى نمى کنند. کهرباهایى که روى آنها کنده کارى شده، در بازار قیمت بسیار بالایى دارند.

نگهدارى از کهربا بسیار نرم و شکننده است، پس هنگام حمل و نگهدارى، مراقبت خاصى نیاز دارد. اسیدها، عطرها، اسپرى هاى مو و مواد شیمیایى باعث خراب شدن سنگ مى شوند.

همچنین صابون و مواد شوینده یک پوشش سفید رنگ نامطلوب روى سطح سنگ ایجاد مى کنند. هیچ گاه براى تمیز کردن کهربا از آب داغ استفاده نکنید و سنگ را در محیط هایى که داراى حرارت بالا هستند، قرار ندهید.

بهسازى کهربا:

رنگ کردن، حرارت دادن، پوشش دادن روى سطح روشهاى بهسازى کهربا هستند. رنگ کردن باعث مى شود سن کهربا بیشتر به نظر برسد و حرارت کیفیت رنگ را افزایش مى دهد.

با پوشش دادن روى سطح نیز صدمات و ترک هاى سطحى روى سنگ را ترمیم مى کنند. مشابه هاى کهربا رزین هاى طبیعى، مصنوعى و پلاستیک مشابه هاى خوبى براى کهربا هستند که با تست هاى گوهرشناسى قابل تشخیص اند.

وبگردی

ارسال نظر

 
.
باز