چه ارتباطی بین مسدودی حساب طلا فروشان و گران شدن طلا وجود دارد ؟

طلا و جواهر اقتصاد 100: یک فعال بازار طلا با بیان اینکه کاهش نرخ ارز قیمت طلا و سکه را نیز کاهش خواهد داد پیش‌بینی کرد قیمت هر مثقال طلا به نرخ‌های ماه پیش بازگردد.

چه ارتباطی بین مسدودی حساب طلا فروشان و گران شدن طلا وجود دارد ؟

باوجود اینکه قیمت دلار در بازار کاهش یافته است انس جهانی طلا نیز روند کاهشی دارد اما قیمت طلا و سکه افزایش یافت که رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت و گو با اقتصاد آنلاین دلیل این افزایش قیمت را ماجرای مسدودی حساب ۴۰۰ طلا فروش اعلام کرد. 

اما در روزهای گذشته با کاهش نرخ ارز قیمت طلا و سکه نیز کاهش یافته بود شاید اگر مسئله مسدودی حساب‌ها نبود  قیمت‌ها در بازار طلا قیمت طلا بیشتر کاهش پیدا می‌کرد، موضوعی که ابراهیم محمد ولی فعال بازار طلا در گفت و گو با اقتصاد آنلاین آن را تایید می کند و می گوید:  روند قیمت‌ها در بازار کاهشی شده بود و احتمال هست این روند ادامه‌دار باشد، اگر بازار ارز کنترل شود و این مسیر ادامه پیدا کند ممکن است دوباره طلا در هر مثقال به ۱۰ میلیون تا ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بازگردد.

وی اضافه می‌کند: مسیر قیمت طلا کاهشی است البته بستگی به بازار ارز دارد حال ارز وارد بازار شود و عرضه و تقاضا را بهتر تامین کند می‌تواند مسیر قیمت طلا را بهتر کند.

این فعال بازار طلا درباره وضعیت بازار در روزهای اخیر نیز اظهار می کند: تا آخر هفته گذشته بازار نوسان افزایشی شدید داشت شاید به نوعی الهتاب آور بود به همین دلیل در بازار تقاضا برای مصنوعات بسیار کم بود؛ اما تقاضا برای طلاهای آب شده و سکه بیشتر بود به دلیل اینکه مردم می‌خواستند سرمایه خودشان را حفظ کنند به سمت طلاهای آب شده یا سکه یا طلاهای دست دوم رفتند که البته این میزان تقاضا نیز چشمگیر نبود. 

با نگاهی به وضعیت بازارهای مختلف این نکته نمایان است که امسال مانند سال‌های گذشته نیست که هر قدر به نوروز نزدیک شویم بازارها شلوغ شوند مسئله ای که محمدولی برای بازار طلا نیز تایید می‌کند و می‌گوید: تقاضا سال گذشته در همین مواقع خیلی بالاتر بود امسال تقاضا بسیار اندک بود که دلیل آن نوسان طلا و قیمت‌های بازار است. 

فعالان بازار طلا بارها درباره خرید طلای آب شده هشدار داده‌اند، این عضو سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران نیز در این باره می‌گوید: طلای آب شده به درد خود صنعت طلا می خورد  باید چرخه تولید صنعت طلا باشد که در گارگاه‌ها مصنوعات دیگری تولید شود و به بازار بازگردد، اینکه طلای آب شده در خانه ها دپو شود خوب نیست.  از طرف دیگر ممکن است چون مردم از طلای آب شده اطلاعات کافی نداشته باشند به واسطه افراد معدود متخلفی که در بازار است دچار ضرر و زیان شوند. توصیه ما این است که تا جایی که می توانند طلای آب شده خرید نکنند.

نوسان بازار ارز در داخل کشور قیمت طلا و سکه را نیز تحت تاثیر قرار داده است؛ اما انس جهانی طلا نیز این روزها در محدود ۲۰۲۰ دلار تا ۲۰۵۰ دلار جا خوش کرده است و به نظر می‌رسد آن پیش‌بینی‌های انس ۲۵۰۰ دلاری عملی نشود. محمدولی درباره آینده قیمت جهانی طلا نیز اظهار می‌کند: انس جهانی یکی از عواملی موثر در قیمت طلا و سکه است. قیمت انس بیشتر از التهابات سیاسی و ارتباطات کشورها اثر می‌پذیرد اگر این اتفاقات مثب باشد قیمت انس کاهشی می‌شود و اگر منفی باشد انس گران خواهد شد. 

وی خاطر نشان می‌کند: اگر قیمت انس جهانی طلا افزایش شدید داشته باشد اقتصاد بسیاری از کشورها قفل می‌شود و می‌تواند به اقتصاد جهانی ضربه بزند.

وبگردی

ارسال نظر

 
.
باز