تغییر چهره بازیگر نقش عمار یاسر یار امام علی(ع) بعد از 27 سال + عکس های جدید در هلند

سعید نیک‌پور زاده ۳۱ فروردین ۱۳۲۴در شهر ری تهران؛ بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون ایران است. بازی او در سریال امام علی و در نقش عمار یاسر در یاد و خاطرات مردم ماندگار شده است.

تغییر چهره بازیگر نقش عمار یاسر یار امام علی(ع) بعد از 27 سال + عکس های جدید در هلند

سریال امام علی(ع)

امام علی یک مجموعه تلویزیونی تاریخی است که به نویسندگی و کارگردانی داوود میرباقری در صدا و سیما تهیه و ساخته شده‌است. این سریال محصول سال ۱۳۷۵–۱۳۷۰ است. از این مجموعه تلویزیونی نسخه سینمایی نیز تهیه شده‌است. داستان این سریال از اواخر دورهٔ خلافت عثمان بن عفان شروع و تا پنج سال انتهایی و دوران خلافت و زندگی علی بن ابی‌طالب (ع) می‌پردازد.سعید-نیک_پور2

بیوگرافی سعید نیک‌پور

سعید نیک پور متولد ۲۲ دی ۱۳۲۴ در شهر ری، بازیگر است. فارغ التحصیل بازیگری از دانشکده هنرهای دراماتیک می باشد که با تئاتر کار خود را شروع کرد سپس وارد تلویزیون شد و با آثار تاریخی بسیار درخشید. خانه و زندگی او در کشور هلند می باشد.سعید-نیک_پور3

خانواده پدری سعید نیک‌پور

پدربزرگم دبیر فقه مدرسه مروی تهران بود و من و برادرم تنها نوه های او بودیم، پدرم به موسیقی علاقه داشت و ویولن می زد و مادرم خانه دار بود. قبل از ورود به بازیگری از علاقه ام به تئاتر با پدرم صحبت کردم که نه تنها ممانعتی نداشت بلکه تشویقم نیز کرد تا وارد هنرستان هنرپیشگی شدم.

دوستی با علی حاتمی

در هنرستان با علی خاتمی و هوشنگ مرادی کرمانی همکلاسی بودیم تا اینکه سال ۱۳۴۳ در ۱۹ سالگی با تاسیس دانشکده، من و علی کنکور دادیم و پذیرفته شدیم. ما اولین دانشجویان آن دانشگاه بودیم و افراد شناخته شده ای همچون محمدعلی کشاورز ،رکن الدین خسروی، ابراهیم فروزش، ابراهیم مکی و … نیز بودند.

تجربه بازیگری سعید نیک‌پور

اولین کار حرفه‌ای او در زمینهٔ تئاتر بازی در نمایشنامهٔ آنتیگون در سال ۱۳۴۳ بود. وی در فیلم‌های سینمایی نظیر سوته‌دلان، روز واقعه و سریال‌های تلویزیونی همچون سلطان صاحبقران، رعنا، امیرکبیر، در چشم باد و فیلم‌ها و سریال‌های دیگر بازی کرده‌است.

از دوران دانشجویی تئاتر را حرفه ای ادامه دادیم تا اینکه سربازی را سال ۱۳۵۱ تمام کردم، آن سال علی تصمیم داشت سریال سلطان صاحبقران را بسازد. در نهایت سال ۵۳ تصمیم خود را عملی کرد و من با نقش میرزا رضای کرمانی اولین بار جلوی دوربین رفتم. در سال ۱۳۵۶ هم با فیلم سوته دلان علی حاتمی بازی در سینما را تجربه کرد سپس در فیلم سایه های بلند باد ایفای نقش کرد.

سعید-نیک_پور1

سعید نیکپور سال ۶۹ با سریال رعنا باز هم درخشید. سپس سریال وزیر مختار سال ۱۳۷۰، سریال امام علی سال ۷۵ در نقش عمار یاسر، سال ۸۰ در پلیس جوان و سال ۸۶ با نقش ملک الشعرا بسیار موفق ظاهر شد.

بعدا در سریال در چشم باد و عمارت فرنگی سال ۸۸ هم بی نظیر بود و در سریال جنجالی معمای شاه سال ۹۴ نیز بخوبی از پس نقش دکتر احمدی وزیری برآمد.

عاشق تاریخ

علاقه ام به تاریخ اتفاقی نیست، از همان دوران کودکی به مسایل تاریخی علاقمند بودم تا اینکه دبیرستان معلم خوبی بنام محمد سلطانی گوینده اخبار رادیو ایران داشتیم که توسط ایشان با شکسیپر، اتللو، هملت، شاه لیز و مکبث آشنا شدم.

استاد سعید نیک‌پور در دهه شصت ازدواج کرد که ثمره این زندگی دو فرزند پسر می باشد، خانواده اش در سال ۱۳۷۲ برای زندگی به کشور هلند مهاجرت کردند. خود او نیز از سال ۷۵ تا ۸۰ ساکن این کشور بود تا اینکه حالا بصورت پروازی در رفت و آمد بین ایران و این کشور می باشد

خاطرم هست زمانی که علی حاتمی برای مداوای سرطان به لندن رفته بود من ساکن هلند بودم که باهم ارتباط تلفنی برقرار کردیم. علی با لحنی که پر از عشق به ایران بود گفت : اگر من اینجا آمدم مریضم، اما تو چرا اینجا آمدی تو که حالت خوب است ! و این آخرین دیالوگ بین ما بود.

سعید-نیک_پور-و-پسرش-1

علاقه به لیلا حاتمی

لیلا حاتمی مثل دختر خود می دانم، هر چند خودم ۲ پسر دارم اما لیلا عین دخترم است، در گذشته با هم رفت و آمد خانوادگی داشتیم. الان وقتی کارهای لیلا را در سینما می بینم از ته دل لذت می برد، او بازیگر فوق العاده ای در سینمای ایران می باشد.

کارهای سینمایی سعید نیک‌پور

سوته‌دلان -۱۳۵۶

سایه‌های بلند باد – ۱۳۵۷

روز واقعه – ۱۳۷۳

آخرین مرحله – ۱۳۷۴

مسافر ری – ۱۳۷۹

در نقش|داعی کبیر

وبگردی

ارسال نظر

 

نظرسنجی

به توجه به لایحه افزایش یک روز به تعطیلات هفتگی ، با کدام گزینه موافقید؟

.

اخبار سلامت

سینما در سینما