گلاب چطوری به درمان بی خوابی کمک می کنه؟

گلاب خاصیت ضد افسردگی داشته و برای بهبود مشکلات هورمونی مفید می باشد به همین دلیل تعادل کننده خواب و رفع بی خوابی را در خواص گلاب مشاهده می کنید.

گلاب چطوری به درمان بی خوابی کمک می کنه؟

گلاب از عرقیات گیاهی است که برای تقویت بینایی و رفع یبوست خواص زیادی دارد. این عرق گیاهی خوشبو می تواند برای پوست و مو معجزه کرده و پوست شفاف و موهای پرپشتی را تحویل شما بدهد. از مهم ترین خاصیت های گلاب رفع بی خوابی و کمک به بهبود خواب های آشفته است که در ادامه درباره تاثیرات گلاب برای خواب و نحوه مصرف آن بیشتر می خوانید.

خواص گلاب برای بی‌خوابی و کم‌خوابی

فواید نوشیدن گلاب قبل از خواب به دلیل نوع مواد مغذی و ویتامین‌های موجود در آن بسیار زیاد است، حتی متخصصان طب سنتی استفاده روتین از گلاب را به عنوان یکی از موارد مهم در داشتن خواب آرام و عمیق یک امر ضروری می‌دانند.

چیزی که هر کسی قبل از خواب به آن احتیاج دارد. نوشیدن یک فنجان کوچک از گلاب به شرحی که در زیر آمده است یا حتی بوییدن آن کمک می‌کند تا ذهن شما آرام شده و مغز مهیای یک خواب آرام و عمیق شود.

گلاب

اگر دلایل کم‌خوابی یا بی‌خوابی را بررسی کنید متوجه می‌شوید بخش اعظم آن به ذهن درگیر و آشفته باز می‌گردد. ذهن مغز را درگیر پرداختن به مسائل مختلف می‌کند و قدرت خواب را از چشمان شما می‌گیرد. یکی از بهترین خاصیت‌های گلاب خاصیت ضد افسردگی است. گلاب اضطراب و افسردگی را کاهش داده و موجی از آرامش و نشاط را به مغز می‌رساند؛ بنابراین مصرف گلاب یا استشمام بوی آن در فضای اتاق خواب می‌تواند به آرامش ذهن شما و تمرکز بر خواب کمک کند.

نکته: می‌توانید به جای خوردن گلاب، مقداری از آن را با آب مخلوط کرده و به کمک یک اسپری در فضای اتاق خواب منتشر کنید یا قبل از خواب چند قطره گلاب را روی بالش یا ملحفه خود اسپری کنید.

برخی از خواص گلاب با تاثیراتی که بر بهبود عملکرد سیستم گوارش می‌گذارد به داشتن خواب بهتر و درمان کم‌خوابی کمک کند. گلاب دارای خواص ضد التهابی است که به کاهش التهاب در دستگاه گوارش کمک می‌کند. التهاب گوارشی می‌تواند منجر به ناراحتی معده، سوء هاضمه و نفخ شود که به نوبه خود می‌تواند خواب را مختل کند. مصرف گلاب نیز با کاهش التهاب، به تسکین این مشکلات گوارشی و بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند. علاوه بر این برخی تحقیقات نشان می دهد که گلاب خاصیت ضد اسپاسم دارد. این بدان معناست که می‌تواند به شل شدن عضلات روده و کاهش اسپاسم و درد معده کمک کند. اسپاسم معده می‌تواند از جمله علائم سوء هاضمه باشد که خواب را مختل می‌کند.

گلاب برای بی خوابی

گلاب به تعادل هورمون‌هایی مانند سروتونین و ملاتونین کمک می‌کند. این هورمون‌ها نقش مهمی در تنظیم چرخه خواب ایفا می‌کنند. عدم تعادل در این هورمون‌ها می‌تواند منجر به مشکلاتی در به خواب رفتن و خواب ماندن شود. مصرف گلاب با تعادل این هورمون‌ها به تنظیم خواب و بهبود کیفیت آن کمک می‌کند.

گلاب به دلیل داشتن خواص آروماتراپی، می‌تواند به طور مؤثری به داشتن خواب راحت کمک کند. آروماتراپی در واقع به فرایند استفاده از روغن‌های استخراج شده از گیاهان برای اهداف درمانی اطلاق می‌شود.مطالعات نشان داده‌اند که آروماتراپی گلاب می‌تواند به افزایش کیفیت خواب، کاهش تعداد دفعات بیدار شدن در طول شب و عمیق‌تر شدن خواب کمک کند.استنشاق عطر گلاب می‌تواند به کاهش سطح هورمون استرس کورتیزول در بدن کمک کند. کورتیزول می‌تواند هوشیاری را افزایش دهد و به خواب رفتن را دشوار کند. کاهش سطح کورتیزول با گلاب می‌تواند به آرامش ذهن و بدن و تسهیل خواب راحت‌تر منجر شود.همچنین عطر گلاب به دلیل داشتن ترکیبات معطر مانند ژرانیول و لینالول، اثر آرامش بخش و تسکین دهنده‌ای بر سیستم عصبی دارد. این ترکیبات می‌توانند به کاهش فعالیت امواج مغزی و القای حالت آرامش و خواب آلودگی کمک کنند.

نحوه استفاده از گلاب برای کم خوابی

اسپری کردن

چند قطره گلاب را به یک بطری اسپری حاوی آب مقطر اضافه کنید. به آرامی مخلوط را روی بالش، ملافه یا اطراف تخت خود اسپری کنید.

حمام آرامش بخش

۱۰ تا ۱۵ قطره گلاب را به وان حمام گرم خود اضافه کنید. به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در حمام خیس کنید و اجازه دهید بخار معطر گلاب عضلات شما را شل کرده و ذهن شما را آرام کند.

استنشاق مستقیم

چند قطره گلاب را روی یک دستمال یا پد نرم بریزید و به آرامی آن را بو کنید.

 استفاده از دستگاه بخور

چند قطره گلاب را به مخزن دستگاه بخور خود اضافه کنید و بگذارید عطر آرامش بخش آن در فضای اتاق پخش شود.

منبع: ویکی گردی

وبگردی

ارسال نظر

 
.

اخبار سلامت

سینما در سینما