درمان خانگی بواسیر با زردچوبه و روغن زیتون ، کم هزینه و تاثیرگذار

زردچوبه و روغن زیتون برای بواسیر قابل استفاده هستند. هر دو به عنوان درمان طبیعی شناخته می‌شوند و به کاهش علائم بواسیر کمک می‌کنند. زردچوبه خواص ضدالتهابی و درمانی دارد و روغن زیتون به عنوان تسکین‌دهنده پوست عمل می‌کند.

درمان خانگی بواسیر با زردچوبه و روغن زیتون ، کم هزینه و تاثیرگذار

بواسیر یا هموروئید وریدهای متورم نزدیک مقعد هستند که می‌توانند باعث درد، خارش و خونریزی شوند. این بیماری در بسیاری از کشورها رایج است و در برخی کشورها از هر ۲۰ نفر یک ۱ فرد به این بیماری دچار می‌شود.  بواسیر می‌تواند به دلیل یبوست مزمن یا اسهال، فشار در حین حرکت روده و نشستن طولانی مدت در توالت ایجاد شود.

در حالی که درمان‌های طبیعی مانند ترکیب زردچوبه و روغن زیتون برای بواسیر می‌توانند در کاهش علائم بواسیر مفید باشند، با این حال اگر علائم شدید یا مداوم را تجربه می‌کنید، همیشه بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

تاثیر زردچوبه و روغن زیتون برای بواسیر

زردچوبه و روغن زیتون هر دو به عنوان درمان گیاهی بیرون‌زدگی بواسیر و زخم‌های این بیماری استفاده می‌شوند. این شیوه درمانی هزینه کمی دارد، بدون عارضه است و در خانه می‌توان به راحتی آن را انجام داد. هر چند در مواردی که بواسیر (Hemorrhoids) خونی است، باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید و با طب گیاهی قابل درمان نخواهد بود.

درمان خانگی بواسیر

ترکیب های گیاهی برای درمان بواسیر داخلی و خارجی

همان طور که اشاره کردیم، ترکیب زردچوبه و روغن زیتون برای بواسیر به منظور کاهش التهاب و تسکین این بیماری استفاده می‌شوند. هرچند می‌توان آنها را به صورت جداگانه نیز استفاده کرد.

زردچوبه دارای خواص ضدالتهابی است و به صورت خوراکی یا موضعی برای درمان زخم‌های بواسیر قابل استفاده خواهد بود.

روغن زیتون نیز به صورت خوراکی به بهبود عملکرد روده کمک می‌کند و در حالت موضعی نیز باعث تسکین پوست می‌شود.

درمان بواسیر با روغن زیتون

در بخش اول به‌کارگیری زردچوبه و روغن زیتون برای بواسیر، ابتدا به طور جداگانه به هر یک از این مواد و شیوه به‌کارگیری آنها خواهیم پرداخت و در انتها ترکیب این دو را بررسی خواهیم کرد.

روغن زیتون حاوی اولئوکانتال (oleocanthal) است که می‌توان گفت خاصیت ضد درد دارد. این ماده باعث کاهش التهاب می‌شود هر چند قدرت آن در سطح ایبوپروفن نیست؛ اما با مصرف موضعی می‌تواند به تسهیل بهبود پوست کمک کند.

برای استفاده از روغن زیتون به تنهایی برای درمان بواسیر باید آن را به صورت پماد استفاده کنید. روغن زیتون را روی یک پد پنبه‌ای ریخته و اجازه دهید تمام شب روی زخم‌های بواسیر قرار دهید. در طول روز، می‌توانید با انگشت مقداری روغن زیتون را به آرامی روی مقعد قرار دهید.

در صورت داشتن خارش در مقعد، روغن زیتون را با موم زنبورعسل ترکیب کرده و روی زخم قرار دهید. برای اثربخشی بهتر، توصیه می‌کنیم، این عمل را چندین بار در روز تکرار کنید.

فواید روغن زیتون باعث ایجاد حالت ارتجاعی عروق خونی می‌شود. ضدالتهاب است، به هضم بهتر غذا کمک می‌کند

ترکیبات روغن زیتون زردچوبه، عسل، روغن درخت چای، روغن برگ مورد، آبلیمو، برگ درخت آلو، حنا ، شیوه درمان روغن زیتون در شرایط اولیه به بهبود التهاب بواسیر کمک می‌کند.

درمان بواسیر با زردچوبه و روغن زیتون

تاثیر زردچوبه بر بواسیر

مطالعه نشان داده است که زردچوبه به روند بهبودی بسیاری از بیماری‌ها کمک می‌کند، از جمله:

بیماری‌های التهابی مانند آسیب‌های مغزی، بیماری‌های قلبی عروقی، صرع و آرتریت

سندرم متابولیک

افسردگی و اضطراب

زردچوبه به طور کلی اثر مثبتی بر کاهش التهاب دارد. در بیماری بواسیر نیز به‌کارگیری زردچوبه باعث می‌شود تا مجموعه از رگ‌های خونی متورم و سیاهرگ‌ها در ناحیه تحتانی رکتوم، بهبود پیدا کنند.

در واقع، این کورکومین (curcumin) درون زردچوبه است که چنین ویژگی‌های مثبتی را به این ماده می‌دهد. هر چند میزان مصرف زردچوبه باید کنترل شده باشد و مصرف آن در دوزهای بالا می‌توان عوارض جانبی به همراه داشته باشد. افراط در مصرف هر ماده‌ای می‌تواند خطرناک باشد؛ در نتیجه هنگام مصرف داروهای گیاهی، قرص و پماد حتماً با پزشک مشورت کنید.

همان طور که در بالا اشاره کردیم، بواسیر وریدهای متورم و ملتهب است که در قسمت پایین رکتوم و مقعد و در اطراف آن قرار دارند. زردچوبه بیشتر به دلیل خواص ضدالتهابی، ضدعفونی‌کنندگی و شفابخشش به درمان بواسیر کمک می‌کند و روغن زیتون به عنوان مرطوب کننده و التیام بخش عمل می کند.

کاربرد زردچوبه برای بهبود بواسیر

درمان بواسیر با پماد زردچوبه و روغن زیتون

برای شروع، یک قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه را بردارید و آن را آب پیاز و روغن زیتون مخلوط کنید.

سپس سه ماده را خوب با هم ترکیب کرده تا خمیری لطیف به دست آورید.

این خمیر را مستقیماً روی هموروئید خود بمالید.

به مدت ۳۰ دقیقه اجازه دهید تا خمیر روی بواسیر باقی بماند، سپس با آب گرم محل را بشویید.

شیوه دیگر مصرف زردچوبه و روغن زیتون به صورت خوراکی است:

شما می‌توانید به صورت جداگانه مقدار کمی از هر یک از مواد را به رژیم غذایی خود اضافه کنید یا مکمل زردچوبه و روغن زیتون را تهیه کرده و به صورت روزانه یک کپسول از این مکمل را مصرف کنید.

شما می توانید تحت نظر پزشک از ترکیب زردچوبه و روغن زیتون برای درمان بواسیر در کودکان استفاده کنید.

تاثیر روغن زیتون برای درمان بواسیر

در نتیجه : مطالعات نشان داده‌اند که زردچوبه و روغن زیتون می‌توانند به تسکین علائم بواسیر کمک کنند. یک مطالعه نشان داد که استفاده از ضماد زردچوبه و روغن زیتون به مدت دو هفته باعث کاهش درد، خارش، و تورم بواسیر در افراد مبتلا شد. مطالعه دیگری نشان داد که مصرف مکمل زردچوبه به مدت هشت هفته باعث کاهش درد و خونریزی بواسیر در افراد مبتلا شد. همواره بهترین راه، پیشگیری از بواسیر است که با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی امکان پذیر خواهد بود.

با این حال، اثربخشی آن برای هر فرد با توجه به شدت بواسیر متغیر است. در صورت بهبودی نیز ممکن است علائم بازگشت بواسیر را مشاهده کنید و این ترکیب به عنوان درمان قطعی بواسیر شناخته نمی‌شود.

منبع : دلگرم

وبگردی

ارسال نظر

 
.

اخبار سلامت

سینما در سینما