موزی که این بو رو میده نخورید

موز یک میوه محبوب در بین افراد محسوب می شود که سرشار از پتاسیم و ویتامین c است اما اگر موز کال یا خیلی رسیده باشد، ممکن است حالت خوشایندی را ایجاد نکند.

موزی که این بو رو میده نخورید

تشخیص میوه موز ناسالم با شکل ظاهری و بوی آن

موز ممکن است در عرض چند روز به یک میوه مضر تبدیل شود. اگر موز های سبز خریداری کرده اید، ممکن است بین سه الی چهار روز طول بکشد تا رسیده شود اما گاهی اوقات موز ها بیش از حد رسیده می شوند. معمولاً همین سه الی چهار روز، زمان خوبی برای مصرف موز است. هر چه قدر هم رسیده تر باشد، میزان قند آن بالاتر است اما موزی که بیش از حد رسیده باشد خیلی خاصیت بالایی ندارد.

تشخیص موز سالم

موزی که این بو را میدهد قابل خوردن نیست

فراموش نکنید که علاوه بر مشخصات ظاهری موز، باید به بوی آن هم توجه کنید. معمولاً بوی موز در چنین حالتی که غیر قابل مصرف است، شبیه به بوی مخمر، کپک و قارچ می شود و یک بوی کهنگی به خودش می گیرد که نشان دهنده فاسد شدن میوه است و هرگز نباید آن را استفاده کنید.

علائم مختلف میوه موز را بررسی کنید

یک هفته بعد از رسیدن، کاملاً راحت می توانید موز را استفاده کنید، به شرطی که هیچ کدام از این ویژگی ها را نداشته باشند:

  • پوست سیاه یا سیاهی داخل میوه که می تواند علامت قارچ عفونی باشد
  • کپک بیرون موز و نشت مایع از داخل موز
  • بافت خیلی نرم و له شده داخل موز

اگر میوه شما هر کدام از این مشکلات را داشت، هرگز نباید آن را استفاده کنید و باید سریعاً دور بیاندازید.

سیاهی و کپک موز

موز با رنگ قهوه ای علامت بدی نیست

فقط به خاطر اینکه موز قهوه ای شده یا لکه هایی بیرون آن مشاهده می کنید، به این معنا نیست که موز را دور بیاندازید و نباید آن را استفاده کنید. موزهایی که هنوز به طور کامل نرسیده اند، نشاسته بیشتری دارند که شاید هضم و گوارش را کمی سخت کنند. پس بهتر است کمی صبر کنید تا موز برسد و بعد آن را استفاده کنید؛ بنابراین وجود کمی لکه قهوه ای روی موز مشکلی نخواهد داشت.

منبع: پارس ناز

وبگردی

ارسال نظر

 
.

اخبار سلامت

سینما در سینما