چرا عطسه می کنیم و چرا نگه داشتن عطسه خفه میکند؟

عطسه واکنشی است که اغلب افراد دچار آن شده اند، بنابراین بهتر است بدانید که در موقع عطسه کردن چه اتفاقاتی در بدن رخ می دهد و چگونه می توان از آن جلوگیری کرد؟

چرا عطسه می کنیم و چرا نگه داشتن عطسه خفه میکند؟

همه ی چیزهایی که باید درباره عطسه بدانید

همه آدم ها عطسه میکنند، اما دلایل مختلفی از علت عطسه وجود دارد. علتی تکنیکی برای عطسه کردن وجود دارد که این یک خروج غیرمستقیم و مخوف هوایی است که از ریه ها از طریق دهان و بینی خارج میشود. اگر چه ممکن است شرم آور باشد ولی عطسه بسیار مفید است، هدف اولیه و اصلی عطسه این است که ذرات خارجی و یا تحریک کننده از مخاط مخاطی خارج شوند. 

چرا ، چطور و به چه دلیل عطسه می کنیم؟

معمولا عطسه زمانی رخ می دهد که تحریک کننده ها توسط موهای بینی گرفته نشدند و توسط مخاط شخص لمس شدند، تحریک ممکن است از یک عفونت یا واکنش آلرژیک نیز رخ دهد.

نورونهای حرکتی در مسیر حرکتی بینی داده ها را ارسال میکند و مغز به محرک رفلکس و پاسخ نشان میدهد که در عضلات دیافراگم، ریه، لارنایکس، دهان، صورت قرار میگیرد و در دهان نرم و کوچک میشود، در حالی که زبان کوچک در پشت زبان بالا می رود هوا از ناحیه ریه ها خارج میشود اما چون راه ورود به دهان کمی بسته و جمع شده است، عطسه از بینی و دهان، باهم خارج می شود. شما در خواب نمیتوانید عطسه کنید.

در خواب به علت REM که در آن نورونهای حرکتی ارسال سیگنالهای رفلکس و پاسخی را که به مغز میرسانند، از کار می افتند با این حال، ممکن است عامل تحریک کننده باعث شود شما را بیدار کند تا عطسه انجام شود، ریتم قلب ممکن است بدلیل تحریک عصبی، خیلی کم آرام تر و آهسته تر شود، فقط کافی است یک نفس عمیق بکشید و نگران نباشید. چون اثرش جزئی و ناچیز است.

عطسه

عطسه در نور روشن

اگر چراغ های روشن شما را به عطسه می اندازد، فقط شما اینطور نیستید، دانشمندان بر این عقیده اند که 18% تا 35% افراد عطسه فتوگرافی را تجربه می کنند. عطسه فتوگرافی یا PSR، پاسخ به یک ویژگی قالب اتوزوم مغزی است که به اسم دیگری نامیده می شود:سندرم تخریب هلیوویسی فاجعه آمیز اتوزومال. اگر احساس عطسه فتوگرافی دارید، یک یا هر دو والدین شما نیز آن را تجربه داشته اند! 

عطسه در پاسخ به نور روشن، ربطی به حساسیت خورشید ندارد دانشمندان بر این باورند که سیگنال فرستاده شده به مغز برای کوچک کردن مردمک چشم در پاسخ به نور ممکن است در مسیرهایی با سیگنال عطسه عبور کنند. 

عطسه کردن

دلایل دیگر عطسه 

واکنش به عامل تحریک کننده یا نور روشن، یکی از دلایل شایع عطسه هستند اما علل دیگری نیز وجود دارند که شامل :

  • برخی از مردم وقتی که احساس سرما میکنند، عطسه می کنند.
  • بعضی ها وقتی ابروشان را برمیدارند، عطسه میکنند.
  • عطسه بلافاصله پس از یک وعده غذایی زیاد، سرزنش نامیده میشود.
  • عصبانیت، مانند عطسه فتوگرافی، یک ویژگی قالب (به ارث برده) اتوزومی است.
  • عطسه همچنین می تواند در آغاز یا اوج تحریک جنسی رخ دهد.
  • دانشمندان بر این باورند که عطسه جنسی نشان دهنده وجود بافت نعوظ در بینی است و می تواند به تحریک واکنش نشان دهد، که احتمالا برای افزایش جذب فرومون است. 

علت عطسه

چرا هنگام عطسه چشم ها بسته می شوند؟

درست است که شما معمولا نمی توانید در عطسه چشم خود را باز نگه دارید ولی چرا ؟ اعصاب جمجماتی، چشم و بینی را به مغز متصل می کنند، بنابراین محرک عطسه باعث می شود پلک ها به هم نزدیک شوند. با این حال، دلیلش محافظت از چشمانتان در برابر بیرون پریدن از جمجمه نیست.

عطسه قدرتمند است، اما هیچ عضله ای در پشت چشم وجود ندارد که بتواند با آن قدرت آنها را نگه دارد. دانشمندان ثابت کرده اند که ، ممکن است بتوانید چشم خود را در طول عطسه (اگرچه آسان نیست) باز نگه دارید و اصلا سلامت چشم هایتان را از دست نمی دهید. 

بسته شدن چشم

چرا بیش از یک بار عطسه می کنیم ؟

این کاملا طبیعی است که دو یا چند بار پشت هم عطسه کنید و به این دلیل است که باعث می شود تا بیش از یک عطسه برای از بین بردن و حذف ذرات تحریک کننده استفاده شود اینکه شما چند مرتبه پشت هم عطسه کنید، از فرد به فرد دیگر متفاوت است و بستگی به علت عطسه دارد. 

عطسه مداوم

مورد عطسه در حیوانات

انسان ها تنها موجوداتی نیستند که عطسه می کنند پستانداران دیگر نیز عطسه می کنند، مانند گربه ها و سگ ها و برخی از مهره داران غیر پستاندار عطسه می کنند، مانند ایگوانا و جوجه ها.

عطسه با اهداف مشابهی در انسان ها انجام می شود، به علاوه از آن می توان برای برقراری ارتباط استفاده کرد، به عنوان مثال، سگ های وحشی آفریقایی عطسه می کنند تا رای دهند که آیا شکار کنند یا خیر.

 عطسه حیوانات

وقتی عطسه را نگه می دارید چه اتفاقی می افتد؟

 با اینکه نگه داشتن عطسه چشمهایتان را از حدقه بیرون نمی اندازد، هنوز هم می توانید به خودتان آسیب برسانید، با توجه به دکترAllison Woodall، متخصص شنوایی در دانشگاه علوم پزشکی Arkansas، نگه داشتن بینی و دهان خود را برای نگه داشتن عطسه می تواند موجب سرگیجه، پارگی زخم های گوشتی شما شود و باعث کاهش شنوایی نیز شود.

فشار عطسه بر لوله و گوش میانی تأثیر می گذارد همچنین می تواند به دیافراگم شما آسیب بزند، عروق خونی چشم شما را تخریب کند و حتی رگهای خونی مغزی شما را تضعیف کند! بهتر است به خود اجازه عطسه کردن، بدهید.

نگه داشتن عطسه

روش صحیح جلوگیری از عطسه

زمانی که نباید عطسه کنید، ممکن است بتوانید قبل از اینکه آن که عطسه تان بگیرد، متوقفش کنید، البته ساده ترین راه این است که از عوامل ایجاد کننده عطسه مانند گرده، پرندگان حیوانات، نور خورشید، پرخوری، گرد و غبار و عفونت ها پرهیز کنید. خانه داری خوب می تواند ذرات را در محیط خانه کاهش دهد و فیلترها در خلا، بخاری ها و تهویه مطبوع نیز به این موضوع کمک می کنند.

متوقف کردن عطسه

با کمک پل بینی جلوی عطسه را بگیرید

پل بینی تان را به آرامی بکشید تا تمایل به عطسه کردن از بین برود. زبان خود را روی سقف دهان خود فشار دهید و نفس خود را نگه دارید و تا ده بشمرید، سپس عمیقا هوا را به ریه های خود وارد کنید و این حرکت از عطسه جلوگیری میکند.

از دور به نور نگاه کنید (اگر یک عطسه فتوگرافی هستید)

 اگر نمی توانید عطسه خود را متوقف کنید، باید از دستمال استفاده کنید یا حداقل از دیگران دور شوید.

با توجه به درمانگاه Mayo، عطسه باعث تخریب مخاط، تخریب عوامل محرک و عوامل عفونی می شود و با سرعت 30 تا 40 مایل در ساعت تا 100 مایل در ساعت آنها را به بیرون پرتاب میکند.

موتد موجود در عطسه می توانند تا 20 فوت حرکت کنند و شامل 100 هزار میکروب باشند. 

جلوگیری از عطسه

نکات کلیدی در مورد عطسه

عطسه یا سرگیجه یک فرآیند غیرمعمولٍ مفید است که توسط اخراج اجباری هوا از ریه ها، از طریق دهان و بینی انجام میشود و دلیل اصلی عطسه این است که باعث خروج عوامل محرک از مخاط بینی میشود.

با این حال، عطسه همچنین ممکن است واکنش به نور ناگهانی روشن، غذای زیاد خوردن و یا تحریک جنسی باشد.

بند آوردن عطسه توصیه نمی شود، زیرا می تواند به شنوایی شما آسیب برساند، منجر به عفونت گوش شود و رگ های خونی را در چشم و مغز را تخریب کند.

ممکن است بتوانید چشم هایتان را در حالی که عطسه می کنید، باز نگه دارید اما اگر این کار را می کنید، خطر بیرون پریدن چشم هایتان از سر وجود ندارد. عطسه کردن قلب شما را متوقف نمی کند پس نگران نباشید.

منبع: نمناک

وبگردی

ارسال نظر

 

نظرسنجی

صرفه‌جویی در شرایط فعلی اقتصادی را از کجا شروع می کنید؟

.

اخبار سلامت

سینما در سینما