بوی تند و زباله‌مانندی که آبروی شما را خواهد برد!

بسیاری از افراد در برخی مواقع از بوی ناخوشایند بدن خود رنج می برند. چه بوی بد پاها پس از یک روز پوشیدن کفش باشد، چه عرق کردن و بوی بد زیر بغل بعد از ورزش که معمولاً جای نگرانی نیست. اغلب، یک دوش ساده می تواند بوی ناخوشایند بدن را برطرف کند.

بوی تند و زباله‌مانندی که آبروی شما را خواهد برد!

عرق کردن، یکی از بزرگ‌ترین دلایل بوی بد بدن است، اما برخی از افراد بیشتر با مشکل تعریق دست و پنجه نرم می کنند. همچنین، در مواقع دیگری بوی بدن می تواند نشان‌دهنده یک مشکل سلامتی باشد.

بوی تند و زباله‌مانندی که آبروی شما را خواهد برد!

بوی تند و زننده و زباله‌مانند بدن

انتشار چنین بوی نامطبوعی از بدن می تواند واقعاً ناراحت‌کننده باشد.

پزشک عمومی، بوی نامطبوع بدن می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که باید زیر دوش بروید و بدن خود را از آلودگی‌های روزانه پاک کنید. با این حال، دلایل بالقوه دیگری نیز ممکن است برای چنین بویی وجود داشته باشند.

استرس و اضطراب می‌تواند غدد عرق را تحریک کرده، تعریق را افزایش داده و بوی بدن را تشدید کند.

پوشیدن لباس‌های تنگ یا پلاستیکی که اجازه تهویه مناسب را نمی‌دهند نیز می‌تواند عرق و باکتری‌ها را به دام بیاندازد و در ایجاد بوی بد بدن نقش داشته باشد، در حالی که برخی داروها یا مکمل‌ها ممکن است ترکیب شیمیایی بدن را تغییر داده و به عنوان یک عارضه منجر به تغییر بوی بدن شوند.

رژیم غذایی سرشار از غذاهای فرآوری‌شده، قند و الکل نیز می‌تواند با تغییر تعادل باکتری‌های روی پوست و افزایش تولید عرق بر بوی بدن تأثیر بگذارد.

علاوه بر این، آب و هوای گرم یا مرطوب و همچنین برخی از مشکلات سلامتی می‌توانند به تعریق بیشتر و بدتر شدن بوی بدن منجر شوند.

برخی بیماری‌ها مانند هیپرهیدروزیس می‌توانند باعث ایجاد بوی بد به صورت مداوم شوند، همانطور که تغییرات هورمونی در طول قاعدگی یا یائسگی می‌تواند تولید عرق را افزایش داده و منجر به بوی ناخوشایند بدن شود.

بوی تند و زباله‌مانندی که آبروی شما را خواهد برد!

بوی تند ادرار

اغلب دلایل ساده ای برای بوی تند ادرار وجود دارد، اما به طور بالقوه این بو می تواند نشانه ای از مشکلی جدی تر باشد.

رژیم غذایی و هیدراتاسیون می تواند ظاهر و بوی ادرار را تحت تاثیر قرار دهد.

دکتر سوشما سریکریشنا، مشاور اوروژنیکولوژیست در بیمارستان بریج لندن در این باره گفته است:

هنگامی که بدن شما کم آب می شود، ادرار بوی قوی مانند آمونیاک و رنگ تیره ای دارد.

مصرف برخی از غذاها مانند مارچوبه، کلم غنچه ای، پیاز، برخی ادویه ها، سیر، کاری، ماهی قزل‌آلا و الکل می توانند بوی ادرار را تغییر دهند.

برخی از مکمل‌ها، به‌ویژه آن‌هایی که دارای ویتامین B6 محلول در آب هستند، می‌توانند باعث بوی تند ادرار شوند.

از سوی دیگر، مکمل‌های کلسیم و ویتامین D ممکن است باعث ایجاد بوی ماهی در ادرار شوند، در حالی که مکمل‌های آهن می‌توانند بوی فلزی به آن بدهند.

همچنین بوی بد ادرار می تواند ناشی از عفونت دستگاه ادراری باشد.

بوی تند و زباله‌مانندی که آبروی شما را خواهد برد!

سایر شرایط پزشکی که می تواند منجر به بوی بد ادرار شود، شامل بیماری های مقاربتی و دیابت است.

دکتر سریکریشنا توصیه می‌کند که از مصرف غذاهایی که می‌توانند باعث ایجاد بوی بد ادرار شوند، خودداری کنید و مصرف مکمل‌ها را کاهش دهید تا ببینید که آیا این کار تفاوتی ایجاد خواهد کرد یا خیر.

بوی بد دهان

چه بوی بدن دهان در صبح باشد، چه پس از خوردن سیر، اغلب یک راهکار آسان برای از بین بردن بوی بد دهان با مسواک زدن وجود دارد. اما گاهی اوقات، ممکن است بوی بدن دهان بیشتر باقی بماند.

از جمله دلایل رایج بوی بد دهان، بهداشت نامناسب دهان و دندان است، به خصوص اگر اغلب در بین دندان هایتان غذا گیر می کند. همچنین بیماری لثه، کم آبی بدن، گرسنگی یا مشکلات گوارشی یا عفونت لوزه ها می توانند از دلایل بوی بد دهان باشند.

گازهای بدبوی منتشر شده توسط باکتری‌هایی که دندان‌ها، لثه‌ها و زبان شما را می‌پوشانند، حاوی ترکیبات گوگردی فرار (VSCs) هستند که اغلب مسئول بوی بد دهان هستند.

بوی بد دهان می تواند منجر به اضطراب اجتماعی و از دست دادن اعتماد به نفس شود. بنابراین بهتر است که به آن با مراجعه به پزشک رسیدگی کنید.

منبع: برترین ها

وبگردی

ارسال نظر

 
.

اخبار سلامت

سینما در سینما