صفر تا صد کمتر از یک ثانیه و شکستن رکورد جهان توسط دانشجویان سوئیسی

اقتصاد ۱۰۰ - یک خودروی برقی ویژه که توسط گروهی از دانشجویان سوئیسی ساخته شده است توانست رکورد دیوانه‌واری از خود بر جای بگذارد و با رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت در کمتر از یک ثانیه رکورد جهان را جابجا کند.

صفر تا صد کمتر از یک ثانیه و شکستن رکورد جهان توسط دانشجویان سوئیسی

به گزارش گروه دانش و فناوری، 

یک تیم دانشجویی سوئیسی به شکل شگفت انگیزی رکورد پرشتاب‌ترین خودروی برقی جهان را شکست.

خودروی ابداعی آنها از سرعت صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت را در زمان حیرت‌انگیز کمتر از یک ثانیه(۰.۹۵۶ ثانیه) طی می‌کند.

باشگاه موتوراسپرت آکادمیک زوریخ(AMZ) متشکل از دانشجویان دانشگاه ETH زوریخ سوئیس و دانشگاه علوم کاربردی لوسرن(Lucerne) سال‌هاست که این اتومبیل‌های سرعتی رکوردشکن را خارج از ساعات درسی می‌سازد. در واقع تیم AMZ اولین رکورد شتاب جهانی خود را در سال ۲۰۱۴ و دوباره در سال ۲۰۱۶ به دست آورد.

از آن زمان، یک تیم رقیب از دانشگاه اشتوتگارت رکوردی را در سپتامبر ۲۰۲۲ به ثبت رساند که رکورد ۱.۷ ثانیه‌ای را به ۱.۴۶۱ ثانیه رساند.

بنابراین وقتی می‌گوییم تیم AMZ رکورد را به طرز شگفت آوری شکسته، در مورد کاهش بیش از یک سوم رکورد قبلی صحبت می‌کنیم که یک جهش خارق‌العاده است.

صفر تا صد کمتر از یک ثانیه!

البته این کار با اضافه کردن هزاران اسب بخار به قدرت موتور یا کاهش وزن چشمگیر ممکن نشده است. این خودروی برقی کوچک شبیه به خودروی کارتینگ وزنی معادل ۱۴۰ کیلوگرم دارد و تنها به ۲۴۰ کیلووات(۳۲۶ اسب بخار) از طریق چهار موتور خود نیاز دارد تا بتواند چنین رکوردی را بر جای بگذارد.

از نسبت قدرت به وزن بدون راننده معادل بیش از ۲.۳ اسب بخار به ازای هر کیلوگرم انتظار نمی‌رود که بتواند به چنین رکوردی برسد.

نکته اصلی البته «کشش» است. خودروی تیم AMZ که مایتن(Mythen) نام دارد از یک سیستم فن خلاء استفاده می‌کند که ماشین را به سمت زمین می‌مکد و حتی در حالت سکون نیروی رو به پایین قابل توجهی ایجاد می‌کند و لاستیک‌ها را به آسفالت می‌چسباند.

کشش(Traction) یا نیروی کششی به نیروی مورد استفاده برای تولید حرکت بین یک بدنه(جسم) و یک سطح مماس با آن گفته می‌شود. این اصطلاح در مورد نیروی لازم برای غلبه بر اصطکاک بین یک سطح(جاده) و یک جسم متحرک مانند خودرو به کار می‌رود.

در نتیجه مایتن توانست تنها ظرف ۰.۹۵۶ ثانیه از سرعت صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد، آن هم تنها با طی کردن ۱۲.۳ متر مسیر از خط شروع.

این رکورد توسط مسئولان ثبت رکوردهای جهانی گینس تایید شده است و تیم AMZ انتظار ندارد این رکورد به این زودی‌ها بشکند.

صفر تا صد کمتر از یک ثانیه!

مَگِتی، راننده‌ای که با مایتن به این رکورد رسید، می‌گوید: شما در این مدت واقعاً متوجه می‌شوید که قلبتان به شدت می‌تپد. اما باید این کار را انجام دهید. سپس دوباره به سرعت همه چیز بهتر می‌شود و در آخر هم سرگرم کننده است. در واقع مثل این است که روی یک ترن هوایی با یک شروع واقعاً سریع باشید. شما فشار و ضربه را احساس می‌کنید.

وی افزود: کمی احساس ضربه مشکلی ندارد، چون هر کسی که تجربه‌ی سواری گرفتن از خودروهای تسلا را داشته باشد، می‌داند که رسیدن از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت طی ۲.۳ ثانیه چقدر دیوانه کننده است. پس شتاب گرفتن بیش از دو برابر سریع‌تر کاملاً وحشتناک است.

گفتنی است که مگتی در طول این رکوردگیری کمی کمتر از ۳ برابر نیروی جاذبه زمین را احساس می‌کرد که او را به سمت صندلی عقب می‌راند.

انتهای پیام

منبع : ايسنا

وبگردی

ارسال نظر

 
نظرسنجی

حادثه سوءقصد به ترامپ، رای او را بالاتر می‌برد؟

.

اخبار سلامت

سینما در سینما