عروسی این دختر ایرانی سوژه شد / میلیارد ها خرج برداشت !

در تهران یکی از پرخرج ترین عروسی ها برگزار شد که رکورددار است.

عروسی این دختر ایرانی سوژه شد / میلیارد ها خرج برداشت !

باغ فردوس که با نام باغ موزه فردوس، باغ معیری و موزه سینما نیز شناخته می‌شود، یکی از باغ‌ها و مراکز دیدنی پایتخت است که در محله خوش آب‌وهوایی به همین نام در شمال تهران قرار دارد.

باغ فردوس

قدمت باغ فردوس به دوره قاجار می‌رسد و سنگ بنای آن را محمدشاه گذاشت، هر چند عمر سومین شاه قجر کفاف نداد که لذت زندگی در این باغ را بچشد و ناکام از دنیا رفت. پس از مرگ محمدشاه، ناصرالدین‌شاه اراضی اطراف باغ را از مالکان خرید و آن را گسترش داد.

به گواه تاریخ این باغ وسیع که امروزه بخش کوچکی از آن باقیمانده و تبدیل به موزه سینمای ایران شده، سرگذشت پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و شاهد رخدادهای تاریخی بسیاری بوده که مهم‌ترین آن برپایی مجلل‌ترین و پرخرج‌ترین  جشن ازدواج تاریخ ایران یعنی عروسی «عصمت‌الدوله» نورچشمی و دختر محبوب ناصرالدین شاه با پسر «دوستعلی‌خان» خزانه‌دار بوده. می‌گویند این جشن ازدواج ۱۰ روز طول کشید و  در مراسم پرسروصدایش میهمانان بسیار مهمی از کشورهای مختلف جهان حضور داشتند.

این را هم بگوییم که به دستور شاه و به مناسبت جشن ازدواج شاهزاده قجر، در نقاط مختلف تهران جشن‌های بسیار مفصلی برپا شد تا بنا به اوامر ملوکانه، مردم عادی و رعیت هم سهمی در این شادی داشته باشند. چنان که می‌گویند، جشن عروسی دختر شاه به قدری  چشمگیر بوده که خاطره آن تا سال‌ها در یاد میهمانان و اهالی تهران قدیم مانده و مانند افسانه‌ای سینه‌به‌سینه نقل شده.

وبگردی

ارسال نظر

 
.