فیلم / بزرگترین خانه در محله پولدارنشین تهران / مالک این کاخ کیست ؟!

بزرگترین خانه تهران در محله جردن واقع شده، مالک این کاخ ثابت پاسال بوده و برای ساخت این بنا از معماران و طراحان فرانسوی و ایرانی استفاده کرده بود!

فیلم / بزرگترین خانه در محله پولدارنشین تهران / مالک این کاخ کیست ؟!

خانه تاریخی « کاخ ثابت پاسال » معروف به «قصر سنگی» با وسعت ۱۱ هزار و ۵۴۳ مترمربع (بیش از یک هکتار) در یکی از گران‌ترین نقاط شهر یعنی خیابان جردن (آفریقا) به عنوان بزرگترین خانه تاریخی تهران شناخته می‌شود.

بزرگ‌ترین خانه ایران کجاست؟ در تهران و در بلوار «نلسون ماندلا» است که قدیم‌ها به خیابان «جُردن» معروف بود. چند هزار متر است؟ بیش از ۱۱ هزار مترمربع است و به «کاخ ثابت پاسال» شهره؛ خانه تاریخی «کاخ ثابت پاسال» معروف به «قصر سنگی» با وسعت ۱۱ هزار و ۵۴۳ مترمربع (بیش از یک هکتار) در یکی از گران‌ترین نقاط شهر یعنی خیابان جردن (آفریقا) به عنوان بزرگترین خانه تاریخی تهران شناخته می‌شود.

خانه مجلل

«حبیب‌الله ثابت» مشهور به «ثابت پاسال» از نزدیکان دربار و از سرمایه‌داران مشهور دوره پهلوی دوم بود و مالک یا سهامدار بیش از ۴۰ شرکت بزرگ بود و نمایندگی تعدادی از شرکت‌های خارجی تولید خودرو و لوازم خانگی و... را در ایران در اختیار داشت. برخی او را بزرگ‌ترین سرمایه‌دار ایران دانسته‌اند و کسی که مالک ۱۰ درصد همه دارایی‌ها در ایران بود.

خانه مجلل

ثابت پاسال در سال ۱۳۵۵ شمسی از ایران مهاجرت کرد و پس از انقلاب اسلامی نیز اموالش مصادره شد؛ از جمله خانه ۱۱ هزار و ۵۴۰ مترمربعی در شمال تهران که بزرگ‌ترین خانه ایران است و به «کاخ ورسای ایران» و «قصر سنگی» مشهور و داستانش این است: «این کاخ را با کاخ ورسای در فرانسه تطابق می‌دهند. معماری‌ این خانه از یکی از کاخ‌های جانبی ورسای در فرانسه کپی‌برداری شده و اشیای به‌کاررفته در آن بسیار ارزشمند است، به‌حدی که قبل از انقلاب، به‌روایتی این بنا حدود ۱۵ میلیون دلار قیمت‌گذاری شد.

این عمارت استخری بزرگ دارد و یک جریان آب که مثل معماری سنتی ایران از زیر خانه رد می‌شود. یک تئاتر روباز کوچک در بخشی از باغ در نظر گرفته شده است... زیربنای خانه نزدیک به ۲ هزار مترمربع در ۲ طبقه اصلی و یک طبقه زیرزمین است.

خانه مجلل

تصاویر بزرگ‌ترین خانه ایران در شمال تهران | کاخ ثابت پاسال را ببینید

گفته می‌شود این خانه از روی اقامتگاه قرن هجدهمی مادام دو باری و بعدها ماری آنتوانت، قصر پتی تریانو (تریانو کوچک) در کاخ ورسای ساخته شده... همچنین نمای اصلی عمارت ثابت شباهتی انکارناپذیر به نمای جنوبی کاخ سفید دارد که یکی از مشهورترین بناهای نئوکلاسیک محسوب می‌شود».

خانه مجلل

گفته می‌شود دکوراسیون این خانه را همان دکوراتوری انجام داده بود که مسئول تدارکات چادرهای سلطنتی در تخت جمشید بود و پرده‌های این خانه را از بلژیک آورده و درهای آن متعلق به یک قصر فرانسوی بود. دستگیره‌ها را هم از روی یک مدل مربوط به صد سال پیش و به صورت اختصاصی برای خانه ثابت ساخته بودند.

► کاخ ثابت پاسال هنوز هم هست و در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

منبع: رکنا

وبگردی

ارسال نظر

 
.
باز