در چین رخ داد

بازداشت خانگی یک وزیر کلیدی در سکوت

روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی مدعی شد که وزیر دفاع چین از مسئولیت‌های خود کنار گذاشته شده و تحت بازجویی است.

بازداشت خانگی یک وزیر کلیدی در سکوت

به گزارش اقتصاد100، روزنامه آمریکایی فایننشال تایمز در گزارشی به نقل از سه مقام مسئول آمریکایی و دو منبع مطلع، نوشت که واشنگتن معتقد است «لی شانگفو» وزیر دفاع چین در قید بازداشت به سر می‌برد.

این روزنامه مدعی شد که لی شانگفو از مسئولیت‌های خود کنار گذاشته شده و در حال بازجویی خانگی است. او بیش از دو هفته است که در انظار عمومی ظاهر نشده و در نشستی که قرار بود در ویتنام برگزار شود حاضر نشده است.

به نوشته فایننشال تایمز، وزیر دفاع چین که یکی از اعضای پنجگانه شورای حاکمیتی چین است، آخرین بار دو هفته پیش در تاریخ ۱۵ آگوست و در کنفرانس امنیتی با کشورهای آفریقایی دیده شد.

طبق این گزارش، «لی شانگفو» قرار بود تا در نشستی با مقامات وزارت دفاع ویتنام در هفته گذشته دیدار کند که به یکباره این نشست لغو شد. مقامات ویتنامی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که دلیل لغو نشست به شرایط جسمانی وزیر دفاع چین باز می‌گردد.

در این راستا «رام امانوئل»، سفیر آمریکا در ژاپن نیز امروز (جمعه) در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) مدعی حبس خانگی وزیر دفاع چین شد. او نوشت: «لی شانگفو، وزیر دفاع چین طی سه هفته گذشته در مجامع عمومی دیده نشده است. او برای سفر برنامه ریزی شده به ویتنام حضور نداشت».

وی در ادامه مدعی شد: «اکنون نیز ما شاهد آن هستیم که وی در دیدار برنامه ریزی شده با فرمانده نیروی دریایی سنگاپور غیب داشت. آیا وی در حبس خانگی به سر می‌برد؟».

عدم حضور لی شانگفو در انظار عمومی پس از آن است که برکناری  «کین گانگ» وزیر خارجه سابق چین نیز در سوم مرداد پس از غیبت طولانی، به شکل رسمی اعلام شد. در دهم مرداد نیز «لی یوشائو» فرمانده یگان موشکی چین پس از چند هفته غیبت، به دلیل «فساد» برکنار شد.

پایان پیام/

وبگردی

ارسال نظر

 
.

اخبار سلامت

سینما در سینما