بلایی که تورم بر سر سفره‌‌های مردم آورد/سفره ها کوچکتر از قبل!

اقتصاد 100-جوجه همواره برای ایرانیان مملو از خاطرات سفر و تعطیلات و هر ساله پای ثابت برگزاری مراسم سیزده‌به‌در بوده، که در این روزها با نرخ‌های نجومی در قصابی‌ها جا خوش کرده است.

 بلایی که تورم بر سر سفره‌‌های مردم آورد/سفره ها کوچکتر از قبل!

 بلایی که تورم بر سر سفره‌‌های مردم آورده است، دارد. 

بخش‌های مهم این گزارش را در ادامه می‌خوانید:

  • نگاهی گذرا به یخچال قصابی‌ها که گوشت و مرغ بسته‌بندی شده را نگه می‌دارند، حاکی از آن است که هر کیلوگرم ران گوسفندی 574هزار تومان، هر کیلوگرم راسته با استخوان گوسفندی 410هزار تومان، هر 900گرم بال مرغ 102هزار تومان، هر 900گرم ران مرغ 116هزار تومان و هر 900گرم سینه مرغ 130هزار و 500تومان قیمت دارد.
  • جوجه همواره برای ایرانیان مملوء از خاطرات سفر و تعطیلات و هر ساله پای ثابت برگزاری مراسم سیزده‌به‌در بوده، که در این روزها با نرخ‌های نجومی در قصابی‌ها جا خوش کرده‌است؛ هر کیلوگرم جوجه این روزها در بازه قیمتی 190 تا 200 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و اگر افزایش قیمت آن تا پایان سال جاری ادامه پیدا کند، معلوم نیست که توان مردم به خرید جوجه برای سپری کردن سیزده‌به‌در 1403 برسد یا نه.
  • میانگین قیمت کنسرو تن‌ماهی ساده این روزها به 80 هزار تومان رسیده‌است و نسبت به شهریور ماه سال 1401 که میانگین قیمت کنسرو تن‌ماهی 40هزار تومان بوده‌است، رشد قیمت دوبرابری داشته‌است.بررسی قیمت انواع تن‌ماهی حاکی از آن است که برخی از انواع تجملی آن تا 130 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسند.
  • از تخم‌مرغ گرفته تا ماست و پنیر در ماه‌های اخیر رشد قیمت چشمگیری را تجربه کردند؛ در حال حاضر قیمت یک شانه تخم‌مرغ 30عددی به 126هزار تومان رسیده‌است و قیمت هر عدد تخم مرغ از هزار و 600 تومان در سال 1400، امروز به 4هزار و 200 تومان رسیده‌است که حاکی از رشد قیمت 162درصدی تخم‌مرغ در بازه زمانی 2 ساله ‌است.
  • پنیر نیز به عنوان اصلی‌ترین بخش صبحانه‌های ایرانی سوار بر قطار افزایش قیمت‌ها پیش می‌رود. بررسی قفسه فروشگاه‌ها حاکی از آن است که میانگین قیمت هرکیلوگرم پنیر به بالای 120هزار تومان رسیده‌است، به طوری که بسته‌های 400گرمی پنیر در قفسه فروشگاه‌ها در بازه قیمتی 49 هزار تومان تا 147 هزار تومان قیمت خورده‌اند؛ گفتنی است که قیمت هرکیلوگرم پنیر لیقوان در بازار به 367 هزار تومان رسیده‌است؛ این در حالی است که هر کیلوگرم گوشت گوسفندی در تابستان سال گذشته در بازه قیمتی 160 تا 250 هزار تومان قرار داشت.
  • شاید زمانی که خبر ماست صد هزارتومانی منتشر شد، پیش‌بینی نمی‌شد که ماست از این گران‌تر شود، با این حال این روزها قیمت ماست دبه‌ای به 150هزار تومان نیز رسیده‌است و ماست‌های طعم‌دار نیز حتی در حجم اندک در بازه قیمتی 40 تا 50 هزار تومان در قفسه فروشگاه‌ها قرار گرفته‌اند.

منبع:اعتماد آنلاین

وبگردی

ارسال نظر

 
.

اخبار سلامت

سینما در سینما