رکورد سقوط ارزش ریال در دولت رئیسی شکست /افزایش 138درصدی قیمت دلار برای رئیسی

اقتصاد 100- بررسی‌ها نشان می‌دهد از پنج رییس‌جمهوری که پس از پایان جنگ در ایران سکان اداره کشور را بر عهده گرفته‌اند، آخرین رییس‌جمهور رکورد رشد قیمت دلار در فاصله بیست و هفت ماه را شکسته است

رکورد سقوط ارزش ریال در دولت رئیسی شکست /افزایش 138درصدی قیمت دلار برای رئیسی

 بررسی نرخ دلار در فاصله چهارده مرداد یعنی روز برگزاری تحلیف ریاست جمهوری تا هشتم فروردین سه سال بعد از ان صورت گرفته است. این بدان معناست که به عنوان مثال محدوده زمانی ۱۴مرداد ۱۴۰۰ تا هشتم فروردین ۱۴۰۳ مدنظر بوده است 

 دراین فاصله زمانی میزان افزایش قیمت دلار در دولت رییسی رعدآسا تلقی می‌شود.

دلار در دولت هاشمی چقدر رشد کرد؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد نرخ دلار در زمان روی کار آمدن دولت هاشمی تا فروردین سه سال بعد رشدی در محدوده ۲۲ درصد را تجربه کرده است. در چهاردهم مرداد ماه سال ۱۳۶۸ قیمت دلار ۱۱۹ تومان بوده که در هشتم فروردین ۱۳۷۱ به ۱۴۵ تومان رسیده است. به این ترتیب محدوده رشد دلار در این دولت که به دولت سازندگی مشهور بود، برابر با ۲۲ درصد گزارش شده است .

 دولت خاتمی و یکسان سازی نرخ ارز

 دراولین روز فعالیت دولت خاتمی، دولت موسوم به اصلاحات، قیمت دلار ۴۶۹ تومان بود. هشتم فروردین سه سال بعد، یعنی در نوروز سال ۱۳۷۹ بهای هر دلار به ۸۳۶ تومان افزایش یافته بود. میزان افزایش نرخ دلار ۷۸ درصد گزارش شده است. دولت اصلاحات در تلاش برای یکسان‌سازی نرخ ارز بود و قیمت‌های متعدد دلار را از اقتصاد ایران حذف کرد. نرخ دلار سال‌ها در محدوده مذکور باقی ماند .

میراث یکسان سازی نرخ ارز برای دولت مهرورز

 سیاست دولت اصلاحات در یکسان سازی نرخ ارز سبب شد بهای ارز تا سال‌ها در محدوده‌ای کنترل شده باقی بماند به طوری که در فاصله زمانی فروردین ماه ۱۳۸۴ تا هشتم فروردین ۱۳۸۷ ، قیمت دلار تنها افزایشی سه درصدی را شاهد بود . بهای دلار در این فاصله زمانی یعنی از ۱۴ مرداد ۱۳۸۴، زمان آغاز فعالیت دولت احمدی‌نژاد تا هشتم فروردین ۱۳۷۸ از ۸۹۲ تومان به ۹۱۹ تومان رسید.

 دولت تدبیر و امید چه کرد؟

در این محدوده زمانی عملکرد دولت روحانی نیز بسیار قابل توجه بود. دولت روحانی در شرایطی استقرار یافت که ایران با تحریم‌های شدید نفتی مواجه بود و مذاکرات برجام و امضای این توافقنامه اقتصاد کشور را با شرایطی بسیار ویژه روبرو کرد. محدوده افزایش نرخ دلار از ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ تا هشتم فروردین ۱۳۹۵ هشت درصد بود. نرخ دلار در این محدوده زمانی از ۳۲۱۰ تومان به ۳۴۷۵ تومان رسید.

 رکوردها می‌شکند

دولت رییسی که با شعار مهار تورم روی کار آمد، رکورد ریزش ارزش پول ملی را در سه سال اول فعالیت از آن خود کرد. در اولین روز فعالیت دولت رییسی قیمت دلار ۲۵ هزار و ۶۱۹ تومان بود. این قیمت در هشتم فروردین ۱۴۰۳ به ۶۰ هزار و ۹۵۰ تومان رسیده است. به این ترتیب دولت موسوم به دولت محرومان رشد ۱۳۸ درصدی بهای ارز را به نام خود ثبت کرده است.

منبع:عرشه

وبگردی

ارسال نظر

 
.

طلا و جواهر اقتصاد 100 : نایب رئیس اول اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطر نشان ساخت قیمت طلا و سکه در معاملات امروز به…

اخبار سلامت

سینما در سینما