اقدام اقتصادی جدید ایران و روسیه

اقتصاد 100-الکساندر نواک تاکید کرد: «این مورد به ما اجازه می‌دهد به کسانی که می‌خواهند مانع توسعه اقتصاد ما شوند وابسته نباشیم».

اقدام اقتصادی جدید ایران و روسیه

پرداخت‌های بین کشورها را به ارزهای ملی و سیستم‌های پیام‌رسانی بانکی خود منتقل کرده‌اند.

وی در مراسم گرامیداشت چهل‌وپنجمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران بیان کرد: ما تقریبا به‌طور کامل به تسویه ارزهای ملی و انتقال پیام‌های بانکی با استفاده از سیستم‌های ملی خود روی آورده‌ایم.  ما واقعا اشتراکات زیادی داریم و در قالب دوجانبه و چندجانبه کار می‌کنیم.

نواک افزود: دوستان ایرانی ما به سازمان همکاری شانگهای و بریکس پیوسته‌اند همچنین پتانسیل زیادی برای توسعه همکاری با روسیه و همه کشورهای عضو این سازمان وجود دارد.

در ماه مه ۲۰۲۲، معاون نخست‌وزیر گفت که روسیه و ایران توافق کردند تا حد امکان به تسویه حساب‌های متقابل با ارزهای ملی روی بیاورند.

نواک خاطرنشان کرد: کشورها در حال مذاکره درباره نحوه اتصال سیستم‌های پرداخت میر و شتاب همچنین سیستم‌های ملی انتقال پیام‌های مالی هستند.

تفاهم نامه خرید بلند مدت غلات از روسیه/ توسعه صادرات لبنیات و آبزیان

همچنین با هدف توسعه روابط تجاری ایران و روسیه در زمینه کشاورزی و صنایع غذایی هیات بزرگ تجاری از بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی به ریاست قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در حوزه تجارت عازم مسکو شد که در همین راستا تفاهم نامه‌ای با موضوع خرید بلند مدت غلات از روسیه در بستر گشایش اعتبار توسط بانک‌های vtb و sber به امضا رسید.

در این نشست که بیش از ۲۰ شرکت و هلدینگ صنایع غذایی حضور داشتند، جلسات مشترکی با اتحادیه ها، تشکل‌های کشاورزی و صنایع غذایی و فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای روسیه برگزار و نسبت به معرفی محصولات تولیدی صادراتی ایران به متقاضیان روسی اقدام شد.

در این سفر که رئیس سازمان دامپزشکی نیز حضور داشت، توافق نامه حل مشکلات دامپزشکی با هدف توسعه بیشتر صادرات لبنیات و آبزیان کشور با رئیس سرویس دامپزشکی روسیه به امضا رسید.

همچنین در این سفر در نشست مشترک پیمان پاک و معاون وزیر کشاورزی روسیه که با حضور شرکت‌های بزرگ تامین کننده غلات برگزار شد، تفاهم نامه‌ای با موضوع خرید بلند مدت غلات از روسیه در بستر گشایش اعتبار توسط بانک‌های vtb و sber به امضا رسید.

علاوه بر این مذاکرات در خصوص حل مشکلات و مسائل لجستیکی و نیز به اشتراک گذاری دانش فنی تولید خوراک دام و طیور بر اساس نهاده‌های موجود در منطقه با هدف کاهش وابستگی به نهاده‌های سنتی و ایجاد تنوع در مبادی واردات کالای اساسی از جمله نتایج دیگر این سفر بود.

این سفر همزمان با افتتاح و برگزاری پاویون یکپارچه جمهوری اسلامی در نمایشگاه بزرگ پرود اکسپو ۲۰۲۴ مسکو بود که برخی شرکت‌های ایرانی در مساحتی بالغ بر ۳۰۰ متر به معرفی محصولات و تولیدات خود پرداختند.

صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی کشور در ۱۰ ماهه امسال ۱۴۰۲ از نظر وزنی و ارزشی بیش از ۲۵ درصد رشد را نسبت به سال ۱۴۰۱ تجربه کرده است.

منبع:آفتاب نیوز

وبگردی

ارسال نظر

 
.
باز