علت حساسیت به زیورآلات چیست ؟ / راهکار پیشگیری و رفع حساسیت به جواهرات

طلا و جواهر اقتصاد 100: در ابتدا بیاید در مورد حساسیت پوستی صحبت کنیم ، حساسیت ها امروزه جزو بیماری های شایع محسوب می شوند که تغذیه های نامناسب ، آلودگی های آب و هوا ، گرده گل و گیاه و… دلایل ایجاد حساسیت هستند . البته برخی حساسیت ها ریشه های مادر زادی داشته و از کودکی افراد را درگیر می کند .

علت حساسیت به زیورآلات چیست ؟ / راهکار پیشگیری و رفع حساسیت به جواهرات

حساسیت به زیورآلات

پوست جز حساس ترین و مهم ترین بخش بدن هر فرد می باشد که در صورت عدم مراقبت صحیح و استفاده از محصولات غیر استاندارد به آسانی پوست آسیب پذیر می کند که پوست شما در تماس با بعضی مواد یا شرایط قرار بگیرد بلافاصله واکنش هایی به صورت حساسیت پوستی ظاهر می شود که بعضا با خارش و قرمزی همراه است و یا بدون خارش و حتی گاهی زخم های سطحی که هر کدام از این موارد علت و درمان متفاوتی دارد .

ایجاد حساسیت علت های مختلفی دارد که برخی از آنها شامل :

شوره حیوانات خانگی

دمای سرد یا گرم

تماس با محصول لاتکسی

نیش حشرات

گرده گل و گیاه

استفاده از پودر لباس‌ شویی

استفاده از صابون

تماس پوست با مواد شیمیایی

مصرف مواد مخدر

زیورآلات غیر استاندارد

مصرف غذاهای حساسیت‌ زا

و …

می باشد البته همه موارد بالا حساسیت پوستی ایجاد نمی کند . حساسیت های پوستی خود به چند دسته کلی دسته بندی تقسیم می شوند که در ادامه به آنها اشاره ای کوتاه خواهیم داشت :

حساسیت پوستی اگزما :

یک بیماری ژنتیکی که در آن پوست دچار خارش قرمزی التهاب می شود که مزمن بوده و معمولا واگیردار نیست . بیشتر در افرادی که سابقه ی حساسیت دارند خود را بروز می دهد پس نوعی حساسیت است . تاول هایی قرمز رنگ ایجاد می کند که حاوی مواد روشن و قرمز است . این بیماری امکان دارد بین اعضای یک خانواده شایع و مشترک باشد .

حساسیت پوستی کهیر   :

کهیر  به صورت ضایعاتی سرخ‌رنگ بر روی پوست که گاهی اوقات این نواحی ملتهب و به شکلی برآمده ظاهر می شوند که  با خارش همراه بوده . این احساس خارش، بسته به نوع حساسیت می‌تواند خفیف یا شدید باشد. که حساست زیورآلات معمولا از این نوع می باشد .

حساسیت پوستی به بدلیجات و زیورآلات یکی از شایع ترین مشکلات رایج برای افرادی است که بطور مداوم از زیورآلات غیر طلا استفاده می کنند که معمولا به صورت حساسیت پوستی خارش و قرمزی و حتی بدون خارش در محل استفاده از بدلیجات ظاهر می شود که در طولانی مدت عوارض بدی به دنبال دارد .

زیورآلات ساخته شده از متریال های بی کیفیت ، آبکاری غیر استاندارد می تواند حساسیت های پوستی شدیدی را ایجاد کند اما بدلیجات! بهتر است از بدلیجات استفاده نکنید چرا که قیمت ارزان آنها تاییدی بر عدم کیفیت و استفاد از فلزهای مخرب و مضرر پوست است .

حال اگر به هر دلیل قصد خرید بدلیجات را داری به نکاتی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم توجه کنید تا مشکلات پوستی گریبان گیرتان نشود و بهتر است قبل از خرید بدلیجات به حد کافی تحقیق کنید .

راهکار پیشگیری و رفع حساسیت به جواهرات

بهترین راهکارهای مناسب پیشگیری و یا درمان حساسیت به جواهرات رو در ادامه مطلب خواهیم داشت و اگر دچار حساسیت های پوستی هستید به نکات زیر دقت کنید :

پیشگیری از حساسیت به زیورآلات :

1 – جواهرات با جنس طلا و استیل :

بهتر است از جواهرات با جنس طلا و استیل استفاده کنید چرا که طلا و استیل از فلز هایی هستند که می توان گفت درصد کمتری از سایر آلیاژ های حساسیت زا را در ترکیب خود دارند پس اینگونه می گوییم که افرادی که دچار حساسیت پوستی هستند در خرید بدلیجات اول سراغ زیورآلات استیل بروید .

2 – جواهرات با جنس نقره :

حتما اگر نقره خریداری می کنید نقره با عیار 925 خریداری کنید که به خاطر درصد بالای نقره حساسیتی ندارد و به راحتی می توانید از محصولات نقره با کیفیت استفاده بکنید و حساسیت نقره با کیفیت تقریبا صفر است ، ولی برخی ها حساسیت های مادرزادی دارند که قضیه آن جداست .

3 – عدم استفاده از بدلیجات :

بدلیجات حساسیت های پوستی ایجاد می کنند چرا که دارای فلزات مضرر برای پوست و یا متریال های غیر بهداشتی  ساخته شده اند . اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که حساسیت به زیورآلات دارید بهتر است که تا حد امکان استفاده از بدلیجات را کاهش دهید و استفاده از آن را به زمان خاص محدود کرده و برای مدتی کوتاهی از آن استفاده کنید.

درمان حساسیت به زیورآلات :

برای درمان حساسیت به زیورآلات می توانید از روش ها و ترفند های مختلف استفاده کنید که در ادامه به برخی اشره داریم . اما اگر حساسیت پوستی حادی دارید بهتر است به پزشک مراجعه کنید .

۱- پوست خود را خشک کنید :

هر زمانی که قصد استفاده از جواهرات و بدلیجات را دارید سعی نمایید قسمتی از پوست که قرار است با جواهرات در تماس باشد را خشکن کنید

2 – مرطوب کننده استفاده کنید :

قسمتی از بدنتان را که بدلیجات برای آراستن آن استفاده می‌نمایید به کمک یک لایه مرطوب‌کننده مناسب آن را بپوشانید زیرا که لایه مرطوب کننده سبب محافظت از پوست خواهد شد و این امر به نوبه‌ی خود مانع از تماس مستقیم پوست  با زیورآلات می‌شود.

3 – استفاده از زیورآلات با آبکاری :

آبکاری زیورآلات علاوه بر زیبایی و براق به کاهش حساسیت پوستی کمک بزرگی می کند پس بهتر است از جواهرات با آبکاری استفاده کنید و اگر آبکاری آنها نیاز به نمدید دارد آن را دوباره آبکاری کنید .

علائم حساسیت به بدلیجات

همانطور که می دانید، شدت بروز حساسیت‌های پوستی به زیورآلات و بدلیجات در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد، اما در هر صورت می‌توان یک سری علائم را در این خصوص شناخت و در حین بروز آن نسبت به درمان اقدام کرد. در این میان باید توجه داشته باشید که اغلب علائم مربوط به حساسیت‌های پوستی در نواحی از بدن دیده می‌شوند که پوست با این زیورآلات و بدلیجات در تماس مستقیم است. لذا در صورتی که محل دیگری از بدن شما دچار علائم شد، نمی تواند درست باشد. پس اگر در نقاطی از بدن خود که از این وسایل استفاده می‌کنید با علائم زیر مواجه شدید، به احتمال زیاد به حساسیت پوستی به زیورآلات و بدلیجات گرفتار هستید.

خارش

قرمزی

رطوبت

تورم

گرمای زیاد در ناحیه استفاده شده از بدلیجات

پوست پوست شدن

تکه تکه شدن پوست

ایجاد حالتی مانند سوختگی

تاول زدن (درماتیت حاد)

تیرگی و ضخیم شدن پوست (درماتیت مزمن)

وبگردی

ارسال نظر

 
.