آیا طلا هم از خود رد سبز رنگ روی بدن به جا می گذارد؟ + علت آن

طلا و جواهر اقتصاد 100: فکر کنید به تازگی یک انگشتر جدید خریده‌اید و بی‌صبرانه منتظر موقعیت مناسبی برای پوشیدنش می‌گردید، اما پس از اولین استفاده متوجه رد سبزرنگی بر روی پوستتان می‌شوید که اصلاً خوشایند نیست! داستان چیست؟

آیا طلا هم از خود رد سبز رنگ روی بدن به جا می گذارد؟ + علت آن

جای تعجب و نگرانی نیست؛ این مسئله کم‌وبیش برای اکثر ما اتفاق افتاده است! علت این رد سبزی که با استفاده از بعضی زیورآلات روی پوست دست به جا می‌ماند حضور بعضی فلزات در ترکیب آلیاژی انگشتر است؛ اما در این میان تشکیل نمک‌های مسی را می‌توان عامل اصلی در ایجاد این رد سبز رنگ طلا دانست.

علت سبز شدن پوست با طلا و زیورآلات

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که برخلاف انتظارتان وقتی زیورآلات طلا را از دست و گردنتان در می‌آورید متوجه رنگ سبزی بر روی پوستتان شوید. به طور کلی عموم مردم بر این باورند که زیورآلات ارزان‌قیمت و بدلی با اکسیداسیون باعث ایجاد رد سبزی بر روی پوست می‌شوند و این واکنش از فلز ارزشمند و گران‌قیمتی مانند طلا به دور است.

برخلاف تصور عمومی باید بگوییم که زیورآلات طلا هم ممکن است از خودشان رد سبزی بر روی پوست شما باقی بگذارند. در واقع این رد سبز ناخوشایند نتیجه یک واکنش شیمیایی در ترکیب آلیاژ فلزاتی است که برای ساخت زیورآلات به کار رفته‌اند. اساساً، نوع فلز جواهرات و واکنش آن در صورت مخلوط شدن با اسیدهای پوستی یا لوسیون‌های بدن یا آب این رد سبز رنگ طلا را بر روی پوست شما ایجاد می‌کند.

اما آیا باید تمام زیورآلاتی را که باعث تغییر رنگ پوست شما می‌شوند، دور بریزید؟ قطعاً پاسخ این سؤال منفی است. ما اینجاییم تا به شما توضیح دهیم چرا جواهرات پوست شما را سبز می‌کنند و چگونه می‌توان از شر این رد سبز رنگ خلاص شد.

دلیل اصلی چیزی نیست جز مس!

به احتمال زیاد برای شما پیش‌آمده که درست پس از پوشیدن یک انگشتر مسی متوجه ایجاد ردی آبی یا سبز بر روی پوستتان شوید. این امر در مورد جواهرات مسی امری اجتناب‌ناپذیر است و به هر حال اتفاق می‌افتد. در واقع حضور مس در ترکیب آلیاژ طلا باعث‌وبانی اصلی در ایجاد رد سبز زیورآلات طلا بر روی پوست است. ترکیب اسیدهای موجود در عرق پوستی با مس ترکیب شود تولید نمک‌های مسی را به دنبال دارد. این نمک‌های مسی به دو رنگ آبی یا سبز روی پوست دست شما ظاهر می‌شوند.

بد نیست اضافه کنیم که تغییر رنگ پوست با واکنش‌های آلرژیک پوست نسبت به طلا یکسان نیست. در حقیقت، رد سبزی که حاصل یک واکنش شیمیایی متداول در بعضی فلزات خاص است به پوست شما آسیب نمی‌رساند. پس اگر پوست شما خارش ‌دارد یا قرمز شده است، به جای واکنش شیمیایی با یک واکنش آلرژیک نسبت به فلز نیکل روبرو هستید.

هرچند که ما مس را به عنوان عامل اصلی در ایجاد رد سبز رنگ طلا بر روی پوست معرفی کردیم، اما آیا این فلز تنها فلز موجود در آلیاژ طاست که پوست را سبز می‌کند؟ خیر، فلزات دیگری هم می‌توانند باعث تغییر رنگ پوست شما شوند، به خصوص هنگامی که در معرض تعریق قرار بگیرند.

نقره استرلینگ و نیکل، فعال در واکنش شیمیایی

نقره استرلینگ و نیکل دو فلز موجود در آلیاژ طلا هستند که قادرند با حضور در واکنش‌های شیمیایی منجر به ایجاد رد سبز رنگ بر روی پوست شما شوند. به گفته‌ی کارشناسان جواهرسازی روبی گلد، استفاده از نیکل و نقره‌ای که به عنوان استرلینگ در صنعت ساخت طلا و جواهر حضور دارند از دیگر علل ایجاد رد سبز رنگ طلا بر روی پوست هستند.

البته واکنش نقره استرلینگ با تعریق پوست بیشتر به واکنش مس شباهت دارد و نیکل معمولاً لکه‌های سیاه‌رنگی بر روی پوست به جا می‌گذارد. ایجاد لکه‌های سیاه رنگ که حاصل واکنش نیکل با تعریق پوست است بیشتر در استفاده از زیورآلات طلا سفید دیده می‌شود. البته روکش رودیم بر روی زیورآلات طلا سفید از بروز هرگونه حساسیت یا واکنشی جلوگیری می‌کند و شما تنها زمانی شاهد چنین واکنش‌هایی هستید که روکش رودیوم آسیب دیده باشد.

​نکاتی برای جلوگیری از سبز شدن طلا و جواهر

تا حد امکان از خرید زیورآلات مسی خودداری کنید یا فقط آن‌ها را به صورت محدود و برای مدت‌زمان کوتاه بپوشید. همچنین هنگام خرید طلا به درصد نقره موجود در عیار طلا توجه داشته باشید. این اتفاق در زیورآلات رزگلد با عیار پایین بیشتر اتفاق می‌افتد.

جواهرات خود را با رودیم آبکاری کنید، رودیم که یک لایه محافظتی بین جواهرات و پوست شما ایجاد می‌کند و همچنین باعث افزایش طول عمر جواهرات شما می‌شود.

سعی کنید در روزهای گرم از زیورآلاتی که سابقه ایجاد رد سبز بر روی پوست شما را دارند استفاده نکنید، زیرا تعریق دلیل اصلی اکسید شدن فلزات موجود در ترکیب آلیاژ طلا و ایجاد رد سبز بر روی پوست شماست.

هنگام شنا از جواهرات و زیورآلات طلا استفاده نکنید. کلر و مس معمولاً وارد واکنش شدیدی یا یکدیگر می‌شود. همچنین حواستان باشد که هنگام تمیز کردن، جواهرات از مواد شوینده حاوی کلر استفاده نکنید چراکه کلر موجود در ماده شوینده می‌تواند باعث ایجاد رد سبز رنگ طلا هنگام استفاده از جواهرات شود.

در آخر اضافه کنیم که بسیاری از فلزات و آلیاژها هنگام ترکیب با تعریق پوست باعث ایجاد رد سبز رنگ طلا می‌شوند. با این حال، این تغییر رنگ پوست دائمی و مضر نیست. شما می‌توانید با رعایت همین چند نکته ساده ایجاد رد سبز بر روی پوست را به حداقل برسانید و از پوشیدن زیورآلات طلای خود لذت ببرید.

درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

وبگردی

ارسال نظر

 
.