سرمای بورس در آخرین روزهای تابستان / رکود بازار سرمایه تا چه زمانی است؟

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند با افزایش عمق رکود در بورس، ارزش معاملات خُرد نیز به شدت کاهش خواهد یافت.

سرمای بورس در آخرین روزهای تابستان / رکود بازار سرمایه تا چه زمانی است؟

به گزارش اقتصاد100 به نقل از فارس، بازار سهام امروز یک روز متعادل را پشت سر گذاشت و نوسانی قوی‌‌ در بورس رخ نداد، یعنی در روزی که عرضه‌ها‌ بیش از تقاضا بود، سمت قرمز بازار بر سمت سبز غلبه کرد، امروز هم مانند تمام روزهای هفته جاری بازار کاملا سرد و بی رمق بود و هیچ تحرک خاصی در بورس دیده نمی شود.

بازار سرمایه این روزها درگیر رکود است و این موضوع بسیاری از سهامداران را وادار کرده است، دست از معامله بکشند. کارشناسان بازار سرمایه معتقدند روند فعلی بورس هیچ نشانی از یک بازار فعال و پویا ندارد و سهام مختلف در حال دست به دست شدن میان عده ای است که به امید سود و ضرر نکردن همچنان در بازار حضور دارند.

* بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس

شاخص کل امروز منفی بود و دیروز مثبت؛ اما نه باید روی مثبت‌های این روزهای بورس حساب باز کرد و نه بر روی منفی‌های آن. عملاً باید گفت که شاخص کل بازار بورس اوراق بهادار بدون تغییر کار را تمام کرده است و تنها یک هفته دیگر برای پایان 6 ماهه ابتدای سال جاری وجود دارد و بازدهی شاخص و بازار آن چیزی نشده است که انتظار سهام‌داران و فعالان بازار سرمایه آن را پیش‌بینی می‌کردند.

 برای شاخص کل بورس اوراق بهادار باید این طور گفت که فعلاً همه چیز آرام است، اما شاخص کل هم وزن در همین روزهای کم رمق، بازار همت به خرج داد و توانست از پس مقاومت میانگین 55 روزه خود عبور کند هر چند این عبور از این مقاومت خیلی با اقتدار و قوی صورت نگرفته است‌ اما با توجه به حال و روزهای این روزهای بازار سرمایه برای شاخص هم وزن می‌تواند اوضاع خوبی را رقم بزند.

* سنت نانوشته در بورس

حمید دستجردی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: سنتی در بازار سهام شکل گرفته که معامله‌گران برای اجتناب از ریسک خبرهای سیاسی، پیش از تعطیلات، بخشی از سبد سهام خود را می‌فروشند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: فعالان بازار سرمایه معتقدند با توجه به تعطیلی روز شنبه، احتمال افت معاملات و میل به خروج سرمایه وجود دارد. به همین دلیل امروز هم شاهد خروج گسترده پول از بازار سهام بودیم.

وی افزود: به نظر می رسد سهامداران از انجام معامله دست کشیده اند و این موضوع را کاهش شدید ارزش معاملات خرد تائیدکننده این مسئله است. در صورتی که این رکود موجود در بازار ادامه پیدا کند، باید شاهد ورود پول بورسی ها به سایر بازارها باشیم.

دستجردی تاکید کرد: تا زمانی که سهامداران به سیاست های سیاست‌گذار اعتماد کافی نداشته باشند، درب بر همین پاشنه خواهد چرخید و رکود مهمترین موضوعی است که باید از آن سخن گفت.

* افت کم جان شاخص های بورس

در پایان معاملات روز چهارشنبه، شاخص کل بورس 319 واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 126 هزار و 759 واحد رسید. بازدهی این شاخص برای سهامداران منفی 2 صدم درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با کاهش 584 واحد در رقم 718 هزار و 51 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز منفی 8 صدم درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس با افت 35 واحدی به رقم 26 هزار و 417 واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن فرابورس با کاهش 43 واحدی به سطح 128 هزار و 819 واحد رسید.

* ثبت ششمین روز خروج پول حقیقی از بازار سرمایه

روز چهارشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام برای ششمین روز منفی شد و 215 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد. 

امروز نماد وبملت (بانک ملت)، فملی (ملی صنایع مس ایران) و خبهمن (گروه بهمن) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای ذوب (ذوب آهن)، بتهران (بیمه اتکایی تهران) و حفارس (حمل و نقل بین المللی خلیج فارس) اختصاص داشت.

* کاهش مجدد ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 10 هزار و 471 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 2 هزار و 264 میلیارد تومان بود که 24 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 7 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 3 هزار و 650 میلیارد تومان رسید.

* افزایش ارزش صف‌های خرید و فروش بورس 

در پایان معاملات امروز، تعداد نماد های مثبت 289  نماد و تعداد نماد های منفی 501 نماد بوده است. حدود 70 درصد نماد ها سرخ پوش بودند.

در معاملات چهارشنبه، 69 نماد صف خرید داشتند و 41 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 23 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 221 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 5 درصدی به 376 میلیارد تومان رسید.

سرانه خرید اشخاص حقیقی نیز در پایان معاملات امروز به ۲۳.۵میلیون تومان و سرانه فروش حقیقی‌ها به ۱۸.۲ میلیون تومان رسید.

پایان پیام/

درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

وبگردی

ارسال نظر

 
.